Az észak-magyarországi régió gazdasági versenyképességének fokozását célozza a Miskolci Egyetem újabb európai uniós projektje, mellyel az intézmény oktatási-tanulási módszereket fejleszt és digitális tananyag modulokat dolgoz ki, valamint adatbázisokat hoz létre egyes kiemelt műszaki területeken. A csaknem 100 milliós összértékű, A „Korszerű anyag-, nano- és gépészeti technológiákhoz kapcsolódó műszaki képzési területeken kompetencia alapú, komplex digitális tananyag modulok létrehozása és on-line hozzáférésük megvalósítása” című (TÁMOP-4.1.2-08/1/A-2009-0001) projekt nyitókonferenciáját ma tartották a Miskolci Egyetemen.
Az észak-magyarországi régió gazdasági versenyképességének fokozása, a társadalmi kohézió erősítése nem képzelhető el a humán erőforrások újszerű és hatékony fejlesztése nélkül. Ehhez a Miskolci Egyetem a régió vezető felsőoktatási intézményeként jelen projekt keretében a bolognai folyamattal, valamint a felsőoktatási törvénnyel összhangban lévő oktatási-tanulási módszereket fejleszt és digitális tananyag modulokat dolgoz ki, valamint adatbázisokat hoz létre a régió fejlődésének szempontjából kiemelt fontosságú műszaki területeken.
E területek a következők: anyagtudomány és nanotechnológia; energiafelhasználás; korszerű vegyipari technológiák és kémiai alapjaik; öntészet és metallurgia; gépipari technológiák; logisztikai hálózatok; termék- és gyártóeszköz fejlesztés, termékbiztonság; vegyipar és energetika.
A kifejlesztett digitális tananyagok on-line módon ingyenesen elérhetővé válnak tértől és időtől függetlenül a projekt célcsoportjai számára.
A projekt keretében kidolgozott nyolc modul a Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi, illetve Gépészmérnöki és Informatikai Karának jelentős oktatási-képzési területét lefedi. A tananyagok moduláris felépítésüknél fogva alkalmasak a Miskolci Egyetemen folyó felsőfokú szakképzés, alap-, mester- és doktori képzés területén történő alkalmazásra.
A tananyagok nem papír alapú megjelenése hozzájárul az egyetem Intézményfejlesztési Tervében megfogalmazott egyik fontos cél, az új, korszerű képzési formák bevezetéséhez. A projekt eredményeként létrejött tananyagokhoz a www.tankonyvtar.hu oldalon biztosított az ingyenes hozzáférés.
A projekt kidolgozásában mintegy 120 fő vesz részt, zömében a Gépészmérnöki és Informatikai Kar, valamint a Műszaki Anyagtudományi Kar oktatói és kutatói.
A projekt végrehajtása során megvalósuló eredmények:
- 36 db új Bologna-konform, on-line, ingyenesen hozzáférhető tananyagmodul,
- 9 db adaptált Bologna-konform, on-line, ingyenesen hozzáférhető tananyag,
- 5 db idegen nyelven elérhető kurzus,
- 4 db, a kifejlesztett tananyaghoz kapcsolódó adatbázis.
Az egyes projektelemek keretében kifejlesztett tananyagok digitalizálását, a tananyagok interaktív e-book formájában való elkészítését a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt., mint konzorciumi partner végzi.
A projekt adatai:
Szakmai vezető: Prof. Dr. Gácsi Zoltán
Projektmenedzser: Dr. Bányainé dr. Tóth Ágota
Projekt teljes költsége: 94 140 200 Ft
Támogatás összege: 75 312 160 Ft
Saját forrás összege: 18 828 040 Ft
A projekt időtartama: 2010. március 1. – 2011. augusztus 31.
A projekt megvalósítása konzorciumban történik. A konzorcium tagjai a Miskolci Egyetem és a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt.