Borgó György Csaba festőművész Jónás merülései című kiállítása nyílik 2010. május 7-én, pénteken délután 5 órakor a Miskolci Galéria Rákóczi-házában. A Munkácsy-díjas művész alkotásait Wehner Tibor művészettörténész nyitja meg, köszöntőt mond Horváth Ottóné a Miskolc Város Oktatási és Kulturális Bizottságának elnöke. „Amit keresek az életben az a mostani időszámításunk szerint ’70-ben eltűnt a rögzített emlékezetből… Azóta senki sem talált a nyomára… Nekem nincs más lehetőségem erre, mint a befelé fordulás módszere, és ennek külső manifesztációja… Színekkel és ecsettel keresni, vagy ellenszegülni… Ez az én sorsom…” (Borgó)
„… egy rendkívül mobil, dinamikus egyéniséggel állunk szemben. Ugyanúgy aktív résztvevője a szentendrei Vajda Lajos Stúdiónak, ahogyan a MAMÜ (Marosvásárhelyi Műhely) vagy a Túlsó Párt csoport működésében is alapvető érdemeket szerzett. Közben a festészet mellé a grafikát, a szobrászati alkotómunkát is serényen felvállalta, nem is szólva textilművészeti vagy installációs tevékenységéről. Persze termékenység ide, sokrétűség oda: Borgónak azért van egy gyökeres, összetéveszthetetlen jelrendszere.
Hogy miféle gyökerességet, állandóságot emlegetek? Ahány szitanyomatot látunk e bemutatón, annyiféle tematikai, formai alternatíva tárul fel előttünk. Egyszerűen nincs két egyforma munkája. És mégis: a figyelmesebb szemlélő előtt-utóbb rájön, itt igazában egy rendszeralkotó, rendszerépítő alkotóval kell megbarátkoznia….” (Szuromi Pál művészeti író)
Május 10-én nyitja kapuit ismét a Színháztörténeti és Színészmúzeum. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium pályázati támogatásának köszönhetően egy teljesen megújult és kibővült múzeum várja a látogatókat.
A földszinten – a korábbi kávézó helyén – ezentúl időszakos kiállításokat rendeznek, ide kerül a jegypénztár és új szolgáltatásként a múzeumi bolt – színházi tárgyú kiadványokkal, DVD-kel, emléktárgyakkal. Az emeleti kiállítótér továbbra is őrzi az első állandó tárlat szellemiségét és csodált relikviáit, de a kor új múzeumi elvárásaihoz igazodó látvánnyal, interaktív elemekkel várja a látogatókat. Archív felvételekről többek között Bilicsi Tivadar, Bessenyi Ferenc mesél a miskolci színjátszás nagy pillanatairól. Újdonság, hogy a miskolci amatőrszínjátszás emlékezetes együtteseit, helyszíneit is bemutatják.
Játékos órákat tölthetnek el a múzeum falai között a gyerekek: képkirakótól kezdve kifestőkön át a papírszínház készítéséig sokféle kreatív foglalkozáson ismerkedhetnek a színház varázslatos világával.
Az ünnepi megnyitó programja:
Május 10. hétfő, 15 óra – Miskolci Nemzeti Színház színészbejárója előtt a Déryné-kert
SZANYI BORBÁLA: JÓKAINÉ LABORFALVI RÓZA szobrának avatása
Az egybegyűlteket köszönti: Fedor Vilmos alpolgármester és Halasi Imre színházigazgató
15.30 óra – Miskolci Nemzeti Színház, Játékszín
„HÓDOLVÁN THÁLIÁNAK…” – jelentek a miskolci színjátszás történetéből
Az új állandó kiállításának megnyitója a Játékszínben
Az egybegyűlteket köszönti: Fedor Vilmos alpolgármester és Bilicsi Erzsébet rendező
Megnyitja: Halasi Imre színházigazgató
Részletek Csorba Piroska: Csalogány c. Dérynéről szóló drámájából
Közreműködnek:
Varga Andrea, Pap Lívia, Kulcsár Imre, Várhegyi Márta, Molnár Anna, Csapó János, Péva Ibolya, Simonfi Adrienn,
Rendező: Seres Ildikó
17.15 óra – Színészmúzeum
A Megszólaló Kezek Alapítvány növendékeinek koncertje
Művészeti vezető: Kékes Zsuzsa
18 óra
In memoriam Varga Gyula
A Bál a Savoyban című Ábrahám Pál – operett 1963-as előadásának vetítése