Egy perui mérnök kidolgozta az arany kinyerésének környezetbarát technológiáját, amely feleslegessé teszi a mérgező higany használatát a kisüzemi vagy magán aranybányászatban. Az új technológiával megakadályozható, hogy a nemesfém után kutatva az iszap átmosásakor visszamaradó toxikus anyagok az Amazonasba kerüljenek. A kicsi, hengeres berendezés nagy nyomású levegőt és ásványianyag-szemcséket kever össze vízzel és biológiailag lebomló kémiai anyagokkal. A forgómozgás hatására több ezer apró buborék képződik, amelyek a felszínre emelkednek a hozzájuk kötődő aranyszemcsékkel együtt.
„Ez etikus arany, mert nem használ higanyt a kinyeréshez. A kis léptékű bányászat jelentős munkaadó, a berendezés működési költsége pedig alacsony” – ecsetelte az előnyöket Carlos Villachica mérnök, aki a perui fővárosban, Limában található kis laborjában fejlesztette ki az eszközt.
A nagyüzemi, professzionális aranybányák cianidos technológiát alkalmaznak a nemesfém kinyerésére, a „magánvállalkozóként” működő aranyásók millió azonban világszerte higanyt használnak. Több száz tonna higanyt vásárolnak évente erre a célra, amelynek többsége a környezetvédők szerint az élelmi láncban köt ki. Peruban az arany 20 százalékát magánaranyásók termelik ki, legtöbbször hivatalos engedély nélkül.
Peru a világ 6. legnagyobb aranytermelője, a nemesfémek adják exportja 60 százalékát.
(MTI)