Felértékelődött a rendőrkutyák szerepe a közrendvédelemben. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság a közbiztonság és a közterületi jelenlét megerősítése érdekében komplex programcsomagot dolgozott ki a kutyás járőrök számának növelésére. A most befejeződő tanfolyamon újabb rendőrkutyák és járőrvezetőik tettek sikeres vizsgát, akik a megye területén teljesítenek szolgálatot. Ennek köszönhetően, mondhatni egyre erősödő lábakon áll a közbiztonság.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság által elindított kutyás-projekt eddigi eredményeiről és távlati terveiről, Dr. Mecser Tamás r. ezredes a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatója valamint Farkas József r. ezredes a Rendészeti Igazgatója tájékoztatta a média képviselőit április 20-án. A rendezvényen a 2009. novemberében indult és 2010. március végén befejeződött tanfolyamon vizsgát tett kutyás járőrvezetők és négylábú társainak ünnepélyes kibocsátóján az érintettek rövid bemutatót tartottak ezzel is demonstrálva felkészültségüket.
A tanfolyamon most 8 kutyavezető és négylábú társai tettek sikeres vizsgát. Ők a Miskolci, a Szerencsi, a Sátoraljaújhelyi, Sárospataki, az Ózdi és a Kazincbarcikai Rendőrkapitányságok állományát erősítik.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon jelenleg 54 kutyavezető 52 közrendvédelmi kutya teljesít szolgálatot, így szinte megduplázódott számuk a korábbi időszakhoz képest!
A szolgálati kutyák klasszikus hármas igénybevételi lehetőségei: felderítés, biztonsági célú bevetés, illetve kényszerítő eszközként való alkalmazás.
A kutyás szolgálat fejlesztése érdekében tett eddigi törekvések és eredmények Borsod-Abaúj-Zemplén megyében:
- A főkapitányság együttműködési megállapodást kötött önkormányzati működtetésű állategészségügyi telepekkel (Sátoraljaújhely, Miskolc, Ózd) annak érdekében, hogy az általuk befogott, rendőrségi szolgálati célokra, feladatokra alkalmasnak tűnő kutyákat a rendőrség számára térítésmentesen felajánlják.
- Az elmúlt évben két járőrkutya-vezető alaptanfolyamot indított a főkapitányság. Az első képzés 2009. augusztus 3-a és 2009. november 30-a között volt, amelyen 13-an szereztek kutyavezetői képesítést és a kutyák gyakorlati vizsgáztatása is eredményesen befejeződött. Az állategészségügyi telepekkel folytatott együttműködés alapján az Ózdszolg. Kht. által felajánlott Roddy nevű kutya is sikeresen elvégezte a tanfolyamot. A második tanfolyam 2009. november 16-án 8 fő kutyavezető részvételével kezdődött el és 2010. március 31-én fejeződött be.
- A tanfolyamok végrehajtása és a kutyavezetők ebekkel történő ellátása érdekében a főkapitányság több alkalommal tartott kutyavásárt, amelyek helyben biztosították az állatok beszerzését.
- A kutyák szabályszerű, költséghatékonyabb szállítása érdekében átalakításra került a korábban ló szállítására használt utánfutó és egy VW Transporter típusú kisbusz. Beszerzésre került továbbá 2 db utánfutó, melyek kutya szállítására alkalmas speciális felépítménnyel lettek ellátva. A szállító járművek biztosításához hatékony segítséget nyújtott több település önkormányzata.
- A közrendvédelmi szolgálati kutyáknak szinten tartó képzésük érdekében havi két alkalommal életszerű, szolgálatszerű helyszíneken tartanak gyakorlatokat.
- A Miskolci Rendőrkapitányság illetékességi területéhez tartozó Miskolc-Lyukóvölgyben tapasztalható közbiztonsági és bűnügyi helyzet szakmailag szükségessé és indokolttá tette a járőrszolgálat kutyás rendőrökkel történő megerősítését. A kutyavezetők éjjellátó készülékekkel lettek felszerelve és a rendőrség tervezi hőkamerák beszerzését is, amely elősegíti a bűncselekmények észlelését, valamint a gyors és hatékony intézkedést.
- Az intézkedések és a képzések minőségének javítása, valamint hasznos tapasztalatok cseréje érdekében, nemzetközi együttműködés keretében, szakmai találkozót tartottak 2009 decemberében a Kassai Kerületi Rendőr Igazgatóság kutyás szolgálatával.
A kutyás szolgálat fejlesztésével kapcsolatos további célkitűzések, irányok:
- A szolgálati kutyákban rejlő lehetőségek optimális kihasználása érdekében a jelenlegi állományból az arra alkalmas ebeket úgynevezett duál képzésben részesítik, amely lehetővé teszi egy kutya több területen történő alkalmazását (pl. járőrszolgálat-kábítószerkeresés).
Az úgynevezett kutyás-projektről összességében elmondható, hogy a lakosság jelentős része megelégedéssel fogadta a kutyás szolgálat létszámának növekedését. Több alkalommal jelezték a rendőrség felé segítő és együttműködő szándékukat, valamint a kutyás járőrök jelenlétének igényét és az abban rejlő lehetőségek kiaknázásának szükségességét.
B-A-Z. MRFK: Kommunikációs Iroda