A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. és a Rochus-Rozvoj n.o. a Magyarország – Szlovákia Határon Átnyúló Program által támogatott „Együtt – egy irányba!” projekt keretében tartottak konferenciát április 14-én Miskolcon, az Európa Házban.
Az Európa Házban rendezett konferencia fő tárgya, a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Program (2007-2013) volt, melyre nem először kerül sor, hiszen a két megyének már közös pályázati történelme van. Az ezt megelőző szakaszban ( 2004-2006 ) Kassa megyével 23, Beszterce megyével pedig három közös pályázata volt Borsod-Abaúj-Zemplén megyének. A 2007 és 2013 közötti szakaszban 207 millió eurós (kb. 52 milliárd forintos) pályázati forrásból szeretnének közös projekteket létrehozni.
Az első pályázati forduló 2008-ban volt, amikor kb.17 milliárd forintos forrásból, a 246 beérkezett pályázatból 106-ot, valamint 17 koncepciós tervet tudtak támogatni. A beérkezett pályázatok főként a partnerség építését, a projekttervezési kapacitás-bővítést, közös művészeti- és sport programok létrehozását, a turisztikai termékfejlesztést, valamint a klaszterek támogatását célozták.
A második forduló 2009-ben volt esedékes – ekkor a forrás 13, 5 milliárd forintra rúgott, és 270 pályázat közül 128 kapta meg a támogatást. A projekt fő célja, hogy megismertesse egymással a két régió szakembereit, a további sikeres együttműködés reményében. Ugyancsak célul tűzték ki a határok nélküli együttműködés további lehetőségeinek feltárását, a további közös pályázatok hátterének megteremtését.
Dr. Ódor Ferenc a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke a konferenciát megelőző sajtótájékoztatón elmondta: örül a program megvalósulásának, de ez nem egyedi dolog, hiszen ahogyan a megye, úgy Kassa és Miskolc is jó együttműködési partnerséget ápol egymással. A politikus szerint a nyertes pályázattal rendelkező szervezetek megérdemelnék, hogy minél hamarabb megkapják a finanszírozási összeget, annak érdekében, hogy a közös projekt kapcsán erősítsék a két megye közötti barátságot.
Az eseményen részt vett Vladimir Klauco a ROCHUS-Rozvoj Spiša n.o. iglói ügynökség képviselője, aki kifejtette: véleménye szerint is erősíteni kell a két régió közötti kapcsolatot. Azt is fontos viszont hangsúlyozni, hogy – noha a mai gyors korszakban mindenki azonnali eredményeket vár – a jó dolgok kialakításához időre van szükség. A térség három évvel ezelőtt került kapcsolatba, B.-A.-Z. megyével. – Akkor még nem sejtettük, hogy az ott eltervezett projektek valóban megvalósulnak, de a megye területén közös együttműködési szerződést írtunk, ami az út elejét jelentette. Három projektre nyújtottunk be pályázatot, és mind a három sikeres lett. Az első a desztinációs projekt, ahol a turisztikai kapcsolatok fejlesztése kerül előtérbe, a második a történelmi műemlékekkel és a bányászattal kapcsolatos. A harmadik projekt a menedzserek és vezetők képzéséről szól, a további sikeres projektek előkészítésének érdekében. – mondta beszédében Vladimir Klauco.
A konferencia záróbeszédét dr. Némethi Lajos, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. igazgatója és a projektvezetője tartotta.