A magyar demokrácia megújítása érdekében három kérdéskörben kezdeményez változásokat az új Országgyűlésben a Lehet Más a Politika – jelentette be Schiffer András, a párt országos listavezetője mai, Budapesti sajtótájékoztatóján.
A parlament ellenőrző szerepének erősítése a túlsúlyos végrehajtó hatalommal szemben, a „fékek és ellensúlyok” rendszerének újragondolása:
- Az LMP közjogi következményeket fűzne a bizottsági, illetve a sorozatos interpellációs leszavazásokhoz, valamint a költségvetési törvényjavaslat elutasításához.
- Közjogi következményekkel járna az is, ha a jogalkotó a mulasztásos alkotmánysértést a megszabott határidőig nem orvosolja.
- Megerősítenénk az ombudsmanok és – elsősorban az antikorrupciós politika érvényesítése érdekében – az Állami Számvevőszék hatáskörét.
- A független közjogi intézmények, így az alkotmánybírák, a számvevőszéki vezetők, az ombudsmanok, a főügyész, a főbíró esetében kizárnánk az újraválaszthatóságot.
- Az Országgyűlés mentelmi jogról szóló döntései felett az Alkotmánybíróság gyakorolna kontrollt.
A politikai mező felszabadítása:
- A Lehet Más a Politika az ajánlószelvény-gyűjtési rendszert morális kaucióval helyettesítené: http://lehetmas.hu/hirek/1270/ajanloszelvenymaffia-helyett-moralis-kauciot
- A parlamentbe jutási küszöböt 3 százalékra szállítanánk le.
- Lehetővé tennénk, hogy az állampolgárok az egyes jelöltekkel kapcsolatos személyes preferenciájukat is érvényesíthessék a pártlistákon.
- A Freedom House és a Transparency International javaslata alapján rendeznénk a párt- és kampányfinanszírozást.
- Minden közhatalmi pozícióban bevezetnénk a ciklus-limitet: ugyanazon személy csak meghatározott számú cikluson keresztül tölthetne be egy-egy pozíciót.
Az állampolgári részvétel erősítése:
- Alkotmányos alapjoggá tennénk az állampolgári részvételt, és olyan új jogalkotási törvényt alkotnánk, amely alkotmányos garanciákkal védi a társadalmi részvételt.
- Lehetővé tennénk az indítványozói és jogalkotói álláspontok ütköztetését az Alkotmánybíróság előtti eljárásban.
- Törvényben szabályoznánk az állami-önkormányzati cégek hirdetési politikáját. Megtiltanánk a helyi képviselőtestületek – üzleti érdekből elrendelt – zárt ülésezését.
- Célunk, hogy a helyi képviselő- és polgármester-választáson csak az adott településen élő polgár indulhasson.
- Könnyítenénk a helyi népszavazás érvényességi feltételein, továbbá az álláspontok egyenrangú bemutatása érdekében szabályoznánk a helyi és országos népszavazási kampányt.