2014-ra akár 30 gigawattnyi lehet a világ üzemelő napenergia kapacitása, áll az Európai Napenergia Szövetség (EPIA) tegnap napvilágot látott előrejelzésében.
Jelentősen, mintegy 6,4 gigawattal gyarapodott a napelem piac a tavalyi év során, s a teljes üzembeállított kapacitás elérte a 20 gigawattot. A növekedés mértéke minden korábbi adatot túlszárnyal, s különösen örvendetes, hogy minderre a gazdasági válság idején került sor. Az idei évben várhatóan 40 százalékkal emelkedik az üzembe állított kapacitás nagysága, az évi növekedési ütem pedig újabb 15 százalékkal emelkedik.
Németország a világ élén
Ahogy korábban, úgy a tavalyi évben is megmaradt Európa vezető szerepe, hiszen Németország – 2009-es 3 gigawattos növekedéssel és 9 gigawattos teljes kapacitással – továbbra is a világ vezető piaca. A visszatáplálási tarifák visszavágása egyelőre nem érezteti hatását, közép- és hosszú távon azonban számítani kell annak mérséklő hatására.
Hétszáz megawattos tavalyi kapacitásnövekedésével Olaszország a világon és kontinensen is ezüstérmes. Helyezése nem meglepő, hiszen a dél-európai ország adottságai igen jók, ezért, illetve a támogató gazdaságpolitikának köszönhetően további fejlődés is várható.
Az európai dobogó harmadik fokára Csehország állhat 411 megawattos növekedéssel, de a támogatási politika változásának köszönhetően a várhatóan erős 2010-es évet követően a piac szűkülésére kell számítani. Hasonló visszafogásra lehet számítani az első tízbe tavaly bekerülő Belgium esetében is, ahol 2009-ben 292 megawattnyi napelemet állítottak munkába.
Az európai élmezőnyben van még Franciaország (185 megawatt és 100 megawatt hálózatba még nem kötött), Spanyolország (60 megawatt). Ez utóbbi esetben a 2008-ban bevezetett korlátozásoknak, illetve a gazdasági válságnak köszönhetően esett vissza a termelés, de a napenergia 3 százalékos részesedésével az ország továbbra is ott van a klímaváltozás elleni harc élvonalában.
Japáné a dobogó harmadik foka
A világranglista harmadik helyén Japán áll, 484 megawatt munkába állított kapacitással, alig előzve meg az USA 475 megawattját. E két országban a támogatáspolitikának köszönhetően igen nagy jövő előtt áll a napelem ipar, s várhatóan előbbre lépnek majd a ranglistán is. A beruházásokat és gazdasági adatokat, valamint a kormányok támogatáspolitikáját tekintve Kína és India is hatalmas boom előtt áll az elkövetkező 4-5 évben.
Ausztrália és Kanada is komoly fejlődést produkált a tavalyi évben, s további jelentős fejlődés várható az elkövetkező időszakban, s reménykeltőnek tűnnek még a Brazília, Mexikó, Marokkó és Dél-Afrika előtt álló fejlődési lehetőségek is.
Fényes a jövő
Az EPIA várakozásai szerint a visszafogottabb forgatókönyv szerint is 8,2 gigawattos fejlődés várható az idei évben, ami az üzembeállított kapacitás 40 százalékos növekedését jelentené. A derülátó forgatókönyv szerint a növekedés akár 50 százalékkal is nagyobb lehet, azaz elérheti a 12,7 gigawattot, ez pedig 60 százalékos összkapacitás növekedést takar.
Ez utóbbi elképzelés szerint a hangsúlyos támogatáspolitikának köszönhetően 2014-re akár 30 gigawattnyira is emelkedhet a világban működő naperőmű-kapacitás.
Forrás: ujenergiak.hu