2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Zöld-Hírek » A TAVASZ ÉBREDÉSE
A TAVASZ ÉBREDÉSE

A TAVASZ ÉBREDÉSE

A TAVASZ ÉBREDÉSEHóvirágok, rügyfakadás, napsütés. Mindez biztos jele annak, hogy itt a tavasz. A hosszú téli pihenő után felébred téli álmából a természet.

De nézzük, mit is takar pontosan ez az ébredés? Mi játszódik le ilyenkor a növényekben?

Amint a hőmérséklet fagypont fölé emelkedik a növény már képes gyökerein keresztül felvenni a vizet a talajból, aminek hatására sejtjei aktiválódnak. A víz mellett ionokat, azaz életműködéshez szükséges anyagokat is megkötnek a gyökerek és ez további víz felvételére serkenti a növényt. Innen a víz ezekben a függőleges csatornákban, az ún. szállítónyalábokban folytatja útját felfelé.

A rügyeket barna vagy zöld színű, ún. rügypikkelyek borítják, amelyben becsomagolva találhatók az apró levélkezdemények. A pikkelyleveleknek fontos szerepük van abban, hogy ne nyíljanak ki a rügyek idő előtt. Télen a hosszabb hullámhosszú fényből van több, a rügypikkelyek csak ezt a fénytartományt engedik át. Így tehát ez a levélréteg szabályozza, hogy mikor aludjon vagy pattanjon ki a rügy.

A földből kibújó növények esetében a vízfelvétel belső nyomást eredményez, aminek hatására a növény megkezdi növekedését és kifejleszti a fotoszintetikus rendszerét, azaz a zöld színtesteket, amelyek segítségével tápanyagokat tud előállítani.

A fény és hőmérséklet együttesen befolyásolja a csírázást és a növekedést.

De mi történik akkor, ha felborul a természet rendje?

A jó idő beálltával kirajzanak a rovarok is. Néhány héten belül többszörösére nő egy-egy faj létszáma egy adott területen. A szúnyogok száma például milliószorosára nő. A rovarok elszaporodásának hatására a madarak is több táplálékhoz jutnak. Ez a feketerigó nőstény már elkezdett fészket rakni, ugyanis közeleg a költési időszak, ami kora tavasztól késő tavaszig tart.

A legtöbb állatfaj tavasszal szaporodik. A hőmérséklet emelkedése és az egyre több táplálék erre ösztönzi őket. A kistestű emlősöknél, mint például ezeknél az egereknél 1 hónapnyi vemhesség után megszülettek az apróságok.

A nagyobb testű emlősöknél hosszabb ez az időszak. A medvéknél kb. 7 hónap. A nőstény medvék a téli álmot már vemhesen alusszák végig. Miután kora tavasszal előbújnak, nemsokára megszületnek a bocsok.

A szabadban élő medvék pedig lassan elindulhatnak a folyóhoz halat fogni. A téli időszakban a halak az iszapban vermelik el magukat. Életműködésük ilyenkor lelassul. Tavasszal a tavak, folyók jégpáncélja is elolvad, a melegedés hatására a halak felélénkülnek. Fokozódik szívritmusuk és anyagcseréjük és táplálék után kezdenek kutatni.

Ugyanez megfigyelhető a kecskéknél is. Ők nemcsak a területért, hanem a nőstényekért is harcolnak.

De miért is indul be ez az aktivitás az élővilágban? A hőmérséklet emelkedés és a napok hossza következtében a hormonrendszer működése fokozódik, ami általános élénkülést eredményez.

A tavasz azonban nem mindenhol ismert. A Föld nagy részén az év általában 2 évszakra oszlik. Az egyenlítő mentén pl. az őserdőben a növényzet egész évben burjánzik. Ezeken a területeken ezért nem olyan látványos a természet újraéledése, mint a mérsékelt égövben.

 

-freepress.hu-


 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Zemplén Kupa – véreb fővizsga
A Magyar Véreb Egylet és az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. november 16-án és 17-én versenyjellegű véreb fővizsgát rendez a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb k…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp