Új Innovatív Medicina Laboratórium nyílt a Megyei Kórház területén, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány Nanotechnológiai Kutatóintézetének részeként. A BAY-NANO az új laborban steril műtőket, valamint kémiai, mikrobiológiai és sejtbiológiai részlegeket alakított ki. Az itt elvégzett kutatások eredményeikkel a kórház mindennapi munkáját segítik.
/Dr. Kroó Norbert, az MTA alelnöke, Dr. Pungor András, igazgató, Dr. Ódor Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke, Káli Sándor, Miskolc polgármestere,Dr. Csiba Gábor, főigazgató, a mikrofonnál/
A BAY-NANO Nanotechnológiai Kutatóintézet 2006-ban alakult meg az NKTH NAP_NANO nagyprojektjének támogatásával, miskolci telephellyel. Ezzel egy koncentrált-kutatási infrastruktúra kialakítása kezdődött meg a régióban, amivel magas tudományos szinten művelhető a nanométer mérettartományig az anyagok előállítása és vizsgálata. Az Intézet korszerű, nanofelbontású méréstechnikai laborral rendelkezik.
A BAY-NANO és a BAZ Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház között 2008 óta van együttműködési szerződés, melynek célja közös tudományos kutatások végzése, közös nemzetközi és hazai pályázatok elnyerése, közös találmányok, illetve piaci szereplés elérése. Arra törekednek, hogy a belföldi és nemzetközi kapcsolatokban is megteremtsék a közösen művelt alkalmazott kutatás és a mindennapi egészségügy szinergiáját, mivel az elért eredmények gyakorlati alkalmazásában egyaránt érdekeltek. Az együttműködés keretében bevontuk a Kórház szakembereit a „Kórházi bakteriális fertőzések visszaszorítása ezüst nanorészecskék műanyag-kamradrénre való felvitelével” című projektbe. A magyar lakosság egészségi állapotának ismeretében a projekt korunk egyik leglényegesebb feladatára vállalkozva a kórházi bakteriális fertőzések visszaszorítására koncentrál. Különösen fontos, hogy ezeket az alkalmazott kutatásokat mihamarabb gyártás is kövesse, és így az egészségügyi intézményrendszerekben alkalmazni lehessen.
Dr.Csiba Gábor, a B-A-Z Megyei Kórház főigazgatója elmondta, pontosan ezzel a pályázattal, a közös projekttel szeretnék bebizonyítani, hogy a gyakorlatban is hasznosítani lehet azokat a dolgokat, amit a nannotechnológiai intézet eddig kifejlesztett. Ezzel a beruházással a kórház jó úton halad afelé, hogy oktató kórház után kutatóintézménnyé válhasson. A laboratóriumon belül fog működni egy kémiai és egy mikrobiológiai laboratórium is, valamint folyamatban van egy sejtbiológiai labor kialakítása Európa-szerte egyedülálló műszerekkel. Ez a Laboratórium ad helyet „A központi idegrendszert monitoráló és stimuláló elektróda rendszer fejlesztése és hatásmechanizmusának vizsgálata” című az újonnan megnyert projektnek is. Az Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Ügynökség és az NKTH döntése alapján 150MFt kutatás-fejlesztési támogatást nyertek a Baross Gábor program keretében, ezzel egy új, izgalmas kutatási irányt indíthatnak el a régióban.