Máshonnan indult és máshová érkezett, de az elért eredmények éppen e „másságnak” köszönhetők. Akaratán kívül szembemegy minden módszerrel, ami a mozgásrehabilitációban eddig ismert és elfogadott. Másnak lenni pedig nem könnyű, de megéri. Dévény Anna több mint ötven év gyógyítás után mind a mai napig rácsodálkozik az általa kidolgozott módszerrel kezelt gyerekek már-már csodával határos javulására.
Mi az alapvető különbség a Dévény Speciális manuális technika – Gimnasztika Módszer (DSGM) és az ismert terápiák között?
Módszerem gyakorlati tapasztalok alapján alakult ki. Gyógytornászként húsz évet töltöttem organikus idegosztályon, s ezzel párhuzamosan művészi tornát tanítottam Berczik-módszerrel, amely tiszta forrás volt arra, hogy megpróbáljam transzponálni a sérülésekre. Amikor elkezdtem ezt a kísérletet, kezdetben csak ortopédiai – tartószervi, csontrendszeri – problémákkal küzdő gyerekekkel foglalkoztam. Később hozzájuk csapódtak szülési oxigénhiányban szenvedő gyerekek is, akiknek izom-, ínzsugorodásai akadályozták a gyakorlatok elvégzését. Akkor „nyúltam” először az izmokhoz, inakhoz, és amit folyamatosan tapasztaltam, felbontotta az addig tanultakat. Olyan törvényszerűségek mutatkoztak meg, amelyek mindent új megvilágításba helyeztek. Mozgásképzettségem, a saját testem kidolgozásának nehézségei pedig rávezettek, hogy melyik testtől mit lehet elvárni és mit nem. „Szembemenésem” egyik oka, hogy ezt a „saját élményt” nem látom egyik módszer mögött sem. Elméleteket valósítanak meg a gyakorlatban, azt hívén, hogy a járás és az önálló mozgás képessége elegendő alap a mozgásterápiához. Sajnos nem. Én se megyek el éneket tanítani azért, mert el tudom énekelni a Himnuszt.
Hogyan kell a speciális manuális technikát elképzelni a gyakorlatban?
A manuális technika működőképessé teszi az izom-ín rendszert, és egyidejűleg direkt ingerli az izmokban és inakban lévő idegvégződéseket. Ezáltal közvetlenül stimuláljuk az agyat, vagyis beindítjuk a „motort”. Legjelentősebb eredményünk a szüléskor agykárosodást szenvedett kisgyermekek gyógyítása. Ez világszerte megoldatlan probléma. Felelősséggel állítom, hogy 100 sérültből 80-at meg tudunk gyógyítani. A kezelést minél korábban, lehetőleg már az inkubátorban el kell kezdeni, mert az agynak 5 hónapos korig van tartalékállománya, amely később leépül. Az első hetekben megkezdett manuális kezelés hihetetlenül eredményes. Persze nem csodatevésről van szó, hanem az eddig ismeretlen lehetőségek maximális kihasználásáról. „Szembemenésem” másik oka, hogy a mozgásterápia minden ága azt erőlteti, amire a sérült – legyen az gyerek vagy felnőtt – nem képes. Ez a lehetetlen elvárása. Ami nem működik, azt hiába erőltetem. Előbb működőképessé kell tenni a testet. Ezt tesszük mi a manuális technikával. A jól működőt aztán mindenki tetszés szerint működtetheti.
A DSGM módszer másik területe a speciális testképző gimnasztika. Ezzel milyen eredményeket értek el?
A beindított mozgást mi analitikus testképzéssel fejlesztjük tovább. Ez a testből kihozható maximum technikája, amely egyaránt alkalmazható a mozgásrehabilitációban, az egészséges átlagképességűeknél és a professzionális táncművészeknél. Lényege, hogy a követelményt az adott fizikumhoz méri. Természetes, hogy mást várok el egy sérült testtől, mint egy táncostól. De helyesen mozogni csak egyféleképpen lehet jól, és nekünk ezt az egyfélét kell mintának tekinteni. A baj az, hogy ezt sokan nem ismerik fel.
Az elért eredmények ellenére?
Az alapvető probléma igazából az, hogy nincs tisztázva, hogy mi a gyógyítás, és mi a fejlesztés. Gyógyítás, amikor beindítom azt, ami nem működik, a fejlesztés, amikor a működőt tovább finomítom. Egyszerűnek tűnik, mégis nehéz elfogadtatni. Szomorú, hogy a gyógytornában és az esztétikus testképzésben 52 év alatt párhuzamosan szerzett tapasztalataimat olyanok bírálják felül és oktatnak ki, akiknek a mozgás nem szakmájuk.
Hogy működik a Dévény Anna Alapítvány?
Tisztességesen és nehezen. Maximálisan igyekszünk megadni a segítséget mindenkinek, de komoly anyagi gondjaink vannak. Bár kapunk az OEP-től támogatást, de ez a költségeinknek ma már csak a töredékét fedezi. Nagyon hálásak vagyunk a Magyar Telekomnak, hogy nem kis összeggel támogatja munkánkat. Támogatásukat a gyermekek ingyenes szakgyógytornászi vizsgálatára szeretnénk fordítani.
– TCom-