Beszélgetés Mile Lajossal
Már javában dübörög a 2010-es választási kampány. Ki-ki saját habitusa, pártja választási taktikája szerint gyűjti az ajánlásokat és a szimpatizánsokat. Egyéni jelöltként indul Miskolcon Mile Lajos az LMP égisze alatt.. A korábban MDF-es színekben már honatyáskodó politikus, az önálló megmérettetés mellett pártja országos listájának negyedik helyezettje is. Vele beszélgettünk az LMP-ről, Magyarországról, a jelenről, és az általuk remélt jövőről.
– Mi az LMP minimális és optimális választási célja?
– Azzal az elszánással vágtunk bele a kampányba, hogy a Parlamentbe kerülünk, és közelebb leszünk a tíz százalékhoz, mint az öthöz. Ez nem illúzió, mert mind a 176 egyéni körzetben indítunk jelöltet.
– Mitől függhet az LMP sikeres vagy sikertelen szereplése?
– Az első igazán komoly feladat az emberek közönyének legyőzése – el kell hitetünk velük, hogy létezik tisztességes politizálás. Ebből most egyetlen elemet emelnék ki: mi a kampányt nyílt számlával csináljuk végig; ezt egyetlen másik párt sem vállalta. A másik része a dolognak az, hogy tudunk-e olyat mondani, amellyel felkeltjük a szavazók érdeklődését. Mi a saját programunkat közvetítjük az emberek felé, nem kívánunk részt venni a jobb- és baloldal lassan keresztes háborúkat idéző verekedéseiben részt, de természetesen nem fogunk kitérni az esetleges viták, konfliktusok elől sem.
– Ha bejutnak a Parlamentbe, van-e esély, lehetőség arra, hogy politikai szövetségre vagy koalícióra lépjenek valakivel?
– Nem gondolkodunk ilyenben, mi a választásokon is önállóan indulunk, és a Parlamentben is ellenzéki szerepre készülünk, nincs olyan tervünk, hogy kiegészítő alakulatként támogatnánk bármelyik kormányalakító erőt. Ez nem jelenti azt, hogy olyan tervezetek esetén, amelyek hasonlítanak a mi elképzeléseinkhez, ne lehetne tárgyalni.
– Ideológiailag Ön hogy definiálná az LMP-t?
-Abból kell kiindulni, hogy a mai magyar politikai gyakorlatban az irányzatok kiüresedtek vagy eltorzultak, nagyon kicsi az átfedés az elmélet és a gyakorlat között. Mi azt valljuk, hogy a klasszikus eszmeforrások nagyon sok olyan értéket tartalmaznak, amelyek egymást kiegészítik. Ha megnézzük a programunkat, tapasztaljuk, hogy rengeteg, különböző forrásból táplálkoznak. Például a vidék-, illetve családpolitikánk konzervatív, az egyéni méltósággal kapcsolatos véleményünk a liberalizmus hagyományos időszakára hasonlít, a mélyszegénység elleni küzdelmünk pedig szociáldemokrata értékeket tartalmaznak. Ezek egymást egy közös koncepcióban erősítő elemek, amelyet átfog egy általános ökopolitikai személet.
– Sokan tartják Önöket liberálisnak. A magyar liberalizmuson jelenleg egy elég komoly bélyeg van. Önök nem félnek ettől a bélyegtől?
– Természetes, hogy az emberek és a rivális pártok próbálnak minket valamilyen kategóriába besorolni. Nem lehet megkerülni, hogy akik eddig a liberalizmus égisze alatt politizáltak, elég sokat tettek azért, hogy lejárassák ezt az eszmerendszert. A liberalizmusnak nagyon szép hagyományai vannak, ezért, ha azt mondják, hogy liberálisok vagyunk, én annyit teszek hozzá, hogy „is”.
– Az LMP sokszor hangoztatja, hogy olyanok alkotják, akik korábban nem politizáltak. Ön azért kilóg ebből a sorból.
– Igen, ezt mindig elmondom: nekem van politikai múltam, ’90-’94 között országgyűlési képviselő voltam az MDF színeiben – úgy érzem ebben semmi szégyellnivaló nincs, és az LMP kongresszusa is úgy értékelte, hogy szükség van a tapasztalataimra.
– A kampány eddigi legnépszerűbb témája talán a „nyugdíjreform” volt. Az LMP-nek mi az ezzel kapcsolatos elképzelése?
– Természetesen, a programunk erre ki fog térni. Azt látni kell, hogy a jóléti szolgáltatások rendszere komoly válságban van – érzékelni lehet, hogy a nyugdíjrendszer például előbb-utóbb össze fog omlani. A viták középpontjába a svéd modell került, amelyben egyfajta egyéni számlás elképzelésről van szó.
– Amely egyébként elég jól működik…
– … persze de meg kell nézni, hogy milyen körülmények között. Tehát az a politika, amit eddig a kampányban folytattak, felelőtlen, nem igazán a nyugdíjasokról, hanem csak a szavazataikról szól, a szavazatok maximalizálásáról.
– Statisztikák szerint Magyarország Európa egyik legkorruptabb országa. Önök ez ellen terveznek valamit a Parlamentbe kerülés esetén?
– Igen, kidolgoztunk egy összetett antikorrupciós csomagot. A nyílt kampányszámlát már említettem, ugyanígy a pártok finanszírozását átláthatóvá kell tenni – a korrupció legnagyobb forrása ugyanis az, hogy a gazdasági szereplők egy része ellenszolgáltatást vár kampánytámogatásért cserébe. Ezek szankcionálása tehát meghatározó lesz. De ugyanígy van javaslatunk az önkormányzatoknál bevett gyakorlatnak számító zárt ülések számának csökkentésére is. Ezen kívül erősíteni kell a részvételi demokráciát is, például helyi népszavazás formájában.
– De a reprezentatív demokrácia épp arról szól, hogy a képviselők ezt az emberek nevében cselekszik.
– Mi természetesen nem szeretnénk az alkotmányos rendet megváltoztatni, csak úgy érezzük, hogy szükség van arra, hogy az embereket, civil szervezeteket jobban bevonják a döntések előkészítésébe és meghozatalába, ellenőrzésébe.
– Önök szerint mi Magyarország jelenlegi legégetőbb problémája?
– Megítélésem szerint a foglalkoztatáspolitika, amely a ’92-es állapotokat mutatja – ez a mélyszegénységnek is az okozója, amelynek aztán rengeteg szociális, gazdasági és kulturális vonzata van.
Dicsuk Dániel