Bajnai Gordon szerint mérföldkő léptékű eredmény született a szerdai budapesti energia-csúcstalálkozón. A magyar miniszterelnök bejelentette, hogy aláírtak egy közös nyilatkozatot, amely rögzíti, hogy a biztonságos energiaellátás megteremtése minden aláíró számára kiemelt feladat. A dokumentum tartalmazza az észak-dél-keleti gázellátási háromszög létrehozását is. Bajnai úgy fogalmazott: Közép-Kelet-Európában létrejött egy „kritikus tömeg”, széles és erős együttműködés. Szavai szerint a tanácskozás eredményében „erős, tiszta, jó szándékú” európai akarat nyilvánult meg, a konferencia résztvevői hosszú távon gondolkodnak.
A nyilatkozatban a részt vevő országok – a vendéglátó Magyarország mellett a másik három visegrádi ország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia, továbbá Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária és Bosznia-Hercegovina – hangsúlyozzák, hogy erősítik az együttműködést gázhálózataik további összekötésével, valamint ellátási útvonalaik és forrásaik diverzifikálásával.
Ennek keretében szeretnék előmozdítani a V4-es országokon keresztülhaladó, a tervezett horvátországi – Krk szigeti – és az észak-lengyelországi gdyniai, cseppfolyás gáz fogadására és átalakítására alkalmas LNG-terminálokat összekötő Észak-Déli energiafolyosó megvalósítását, a Nabucco gázvezeték megépítését, valamint a romániai konstancai LNG-terminál támogatását.
A nyilatkozatban a résztvevők egyebek mellett kiemelik „annak fontosságát, hogy az Európai Unió mozdítsa elő külkapcsolatainak bővítését az új, alternatív energiabeszállító forrásokkal, illetve, hogy az EU gyorsítsa fel az energiaügyi párbeszédet a jelenlegi forrás- és tranzitországokkal”.
A részt vevő államok közölték, támogatják azokat az erőfeszítéseket, „amelyek az EU pénzügyi forrásainak számukra kedvezőbb elosztását célozzák, különösen azon infrastrukturális beruházásokét, amelyek az EU kohéziós alapokból szolgálnák a régió energiabiztonságának növelését”. Az aláíró 11 ország szerint „még korántsem tekinthető befejezettnek” az EU belső gázpiacának létrehozásának folyamata.
(MTI)