Már az idei kampányban is súlyos visszaélések, bűncselekmények elkövetését idézte elő az ajánlószelvényes rendszer. A Lehet Más a Politika az antidemokratikus jelöltállítási procedúra helyett a morális kaució bevezetését javasolja, melynek részleteit szombati sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely kampányfőnök ismertette.
A választható politikai alternatívák megjelenését erősen korlátozza az ajánlószelvénnyel történő jelöltállítás. A választók szabad döntése helyett a kopogtatócédulás rendszer visszaélésekkel és bűncselekményekkel tarkított működési mechanizmusa szelektál a pártok és az egyéni jelöltek között.
Indokolatlanul magas a jelöltállítási küszöb: a parlamentbe öt százalékkal bejutó pártnak a kampány során gyakorlatilag minden második szavazójával személyesen kell felvenni a kapcsolatot ahhoz, hogy területi listájára és egyéni jelöltjeire az ország egész területén lehessen szavazni. Emellett a pártok túlzott mértékben jutnak hozzá a polgárok személyes adatihoz, amivel – félő – illegális adatbázist építve vissza is élnek.
Az LMP ezért a jelöltállítás rendszerét úgy alakítaná át, hogy az ajánlószelvények szerepét a morális kaució venné át. Eszerint minden egyéni körzetben indulni szándékozó jelöltnek – a helyi választási bizottság közbeiktatásával – nyilvánossá kellene tenni
* vagyonnyilatkozatát,
* közéleti tevékenységét, politikai múltját is részletesen leíró életrajzát,
* részletekbe menő programját.
Amennyiben a jelölt legalább egy éve bejelentett lakóhellyel rendelkezik az egyéni körzetben, nem kellene egyéb ajánlást szereznie, míg a nem abban a választókerületben élő jelöltnek minimum száz választópolgár aláírással megerősített ajánlását is fel kellene mutatnia.
Karácsony Gergely hangsúlyozta, az LMP az új jelöltállítási rendszert komoly szankcióval egészítené ki: a választások kiírása előtt hat héttel nyilvánosságra hozott adatokat a választás első fordulóját megelőző két hétig bárki vizsgálhatja, megtámadhatja. Bizonyítottan valótlan adat szerepeltetése esetén a jelölt kizárható a választáson való indulásból. Az LMP által javasolt jelöltállítási módszerrel nem lehet visszaélni, és nem korlátozza indokolatlanul a választáson induló jelöltek számát – főleg nem az alapján, hogy a jelöltnek van-e elég pénze vagy szervezeti háttere az induláshoz szükséges ajánlások összegyűjtéséhez. Éppen ezért a párt nem támogatja a pénzbeli letét, a kaució bevezetését sem. Ez ugyanis megfosztaná az indulás lehetőségétől a szűkös anyagi háttérrel rendelkező jelölteket.
Morálisan tarthatatlan, hogy ma sokan csak törvénysértések sorozata árán válhatnak képviselőjelöltté, képviselővé. A sorozatos botrányok hatására már szinte minden szakértő a rendszer megváltoztatása mellett foglal állást, így itt az idő, hogy a pártok is lépjenek ebben az ügyben.