A családon belüli erőszak kérdéskörével foglalkozik, azon belül is az intézkedő rendőrök számára ad gyakorlati útmutatót az a brosúra, amit a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya készített és a napokban juttat el a megye valamennyi rendőrkapitányságára.
„Távoltartott riasztópisztolyos amazon (Kazincbarcika Rk.)
A közelmúltban egy ormosbányai családanya ittas állapotban gyermekei szeme láttára bántalmazta férjét, majd egy a lakásban tárolt gáz-riasztó fegyverrel adott úgymond nyomatékot szavának. A dühkitörésektől utóbbi időben nem mentes anyának a rendőrség elrendelte az ideiglenes megelőző távoltartását.”
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében – a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvény mintegy négy és fél hónapja történt hatályba lépése óta, 2010. február 15-ig – a rendőrség már 99 esetben élt az ideiglenes megelőző távoltartás lehetőségével. Említést érdemel, hogy a csaknem száz ügy közül az ideiglenes megelőző távoltartást 3 esetben nővel szemben kellett elrendelni.
A most elkészített tájékozató tartalmazza azokat a főbb közbiztonsági feladatokat, melyeket a rendőrnek foganatosítania kell a helyszínen. Úgyszintén megtalálható a füzetben a felvilágosítási kötelezettség hatékonyabb teljesítése érdekében az országos szervezetek elérhetősége és a B-A-Z. megyében található család- és gyermekvédelmi intézmények, valamint anyaotthonok, családos szállók jegyzéke is.
Információs háttér:
Immáron közel húsz éve február 22-én egész Európában megemlékeznek a bűncselekmények Áldozatainak Napjáról. Az áldozattá válás tekintetében az elmúlt időszakban felértékelődött a családon belüli erőszak kérdésköre, és azok kezelésével kapcsolatos rendőri intézkedések, módszerek.
A közelmúltban megalkotott távoltartási törvény azonban rendkívül sok, összetett feladatot ró a rendőrségre, elsősorban a közrendvédelmi szolgálatra, melynek tagjai elsőként jelennek meg és intézkednek az ilyen ügyekben.
A kiadvány elkészítésével az volt a Bűnmegelőzési Osztály célja, hogy mindazon rendőr-kollégák, akik családon belüli erőszak kezelésével, és az elsődleges intézkedések megtételével vannak megbízva könnyedén, érthető módon kapjanak képet a teendő feladatokról. Egy ilyen kényes helyzet előtt, mint a családon belüli erőszak kérdésköre – ha szükséges – ismereteiket, akár közvetlenül az intézkedés megkezdése előtt is fel tudják frissíteni, és ez alapján hatékony, szakszerű és törvényes eljárást legyenek képesek lefolytatni.
Az anyag felöleli a probléma fontosabb állomásait és az ezekhez tartozó intézkedési kényszert.
a.. Milyen intézkedési tehet a rendőr?
b.. Családon belüli erőszak leggyakoribb formái.
c.. A veszélyeztetettség mértékének megállapítása.
d.. Megfelelő rendőri hozzáállás.
e.. Az áldozat helyzetének megítélése.
f.. Főbb közbiztonsági feladatok.
g.. Szakmai szervezetek, segélyhelyek jegyzéke.
A kiadvány szükségességét az adja, hogy a járőr és a kiadmányozásra jogosult személy meghozott döntéseinek kontrollja a bíróság, amely 72 órán belül dönt a távoltartás megszüntetéséről vagy 30 napos elrendeléséről. Az utóbbi a helyszínen intézkedő rendőrök helyzetfelismerésének, intézkedésének az elismerése.
A B-A-Z. MRFK Bűnmegelőzési Osztály tájékoztatása alapján: MRFK. Kommunikációs Iroda