Az olasz Pietro Masturzo fényképe nyerte a World Press Photo legjobb 2009-es sajtófotójáért járó fődíjat – jelentették be pénteken Amszterdamban. A képen teheráni háztetőn kiabáló, tiltakozó nők láthatók. A fődíjas fotó június 24-én, a vitatott kimenetelű iráni elnökválasztás utáni tiltakozáshullám idején készült. Természetfotó kategóriában Magyarország színeiben Szentpéteri L. József, a National Geographic számára Joe Petersburger néven Pécsen és környékén működő természetfotós elsődíjas lett Vadászó jégmadár című képével. A legjobb helyszíni eseményfotót az ausztrál Adam Ferguson készítette Afganisztánban a New York Times mentori programjának keretében.
A eseményfotók sorozatának győztese az argentin Walter Astrada, aki a madagaszkári vérengzések idején fotózott.
Kent Klich svéd fotóriporter egy gázai házbelső felvételével nyerte az általános hírképek kategóriáját, ugyanebben a kategóriában a legjobb sorozatot az olasz Marco Vernaschi, a Pulitzer Intézet fotósa készítette.
A hírfotók legjobb emberábrázolásáért az olasz Michele Borzonit jutalmazták a szrinagári tüntetéseken készült képéért, a legjobb sorozat díját ebben a kategóriában a fődíjat is elnyerő Pietro Masturzo kapta.
A legjobb sporttudósítás kategória első helyezettje Gareth Copley brit fotós lett, aki a PA hírügynökség munkatársaként egy krikettmérkőzésen fényképezett, a legjobb sorozatot az amerikai Donald Miralle jr. készítette az Ironman Világbajnokságon Hawaiin.
A színes sportképek legjobbika a szintén amerikai Robert Gauthier alkotása, a Los Angeles Times munkatársa a Yankees szurkolóiról készült életképpel győzött. A sorozatok legjobbikát Lance Armstrong kerékpárversenyző visszatéréséről az amerikai Elizabeth Kreuz készítette.
A mai témákat feldolgozó képek szekciójának első helyezettje Pierre-Olivier Deschamps, az Agence Vu munkatársa a Champs-Elysées egy részletének fényképével, az amerikai Eugene Richards a Getty Images számára készült, háborús veteránokról szóló riportja a sorozatok közül bizonyult a legjobbnak.
A mindennapi élet kategóriát a német Michael Wolf nyerte a tokiói metrón készült fotójával, a legjobb sorozat díját a perui Gihan Tubbeh nyerte egy autista fiúról készült szériával.
A legjobb szóló portrét a brit Laura Pannack készítette egy anorexiás kamaszlányról a The Guardian hétvégi kiadásába, a holland Roderik Henderson autózókról készített sorozatával győzött.
A művészeti kategória legjobb szólóképe a mali Malick Sidibe alkotása a The New York Timesnek, a legjobb sorozatot a szekcióban a kanadai Kitra Cahana az egyesült államokbéli Új-Mexikóban készítette hippikről.
A természetfotók közül a már említett Joe Petersburger mellett sorozatáért a kanadai Paul Nicklent díjazták a Déli-sarkvidéken a National Geographic számára készült képeivel.
A World Press Photo elnevezésű nemzetközi sajtófotóversenyt 1955-ben alapították, és az itt elnyert kitüntetést a szakma legrangosabb nemzetközi elismerésének tekintik világszerte.
A nyertes sajtófotókat április 23. és június 20. között Amszterdamban mutatják be a nagyközönségnek, majd 45 ország mintegy száz városába viszik el a kiállítást. A nyertes fotók azonban már most megtekinthetők az interneten, a http://www.worldpressphoto.org/ honlapon.
(MTI)