Az utóbbi időben egymás után érkeztek bejelentések különböző bűncselekményekről, amelyeket tanulók vagy tanárok sérelmére követtek el tanintézményekben.
/A fotó illusztráció/
Vélt sérelem valós pofon
A napokban egy miskolci általános iskolában tanuló diákot bántalmazott egy másik szülő. A haragos édesanya a fiát korábban ért vélt sérelem miatt ütötte meg a 10 éves kisfiút. A Miskolci Rendőrkapitányság védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy ellen elkövetett könnyű testi sértés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a miskolci nővel szemben.
A Büntető Törvénykönyv szerint, „ha a testi sértést aljas indokból vagy célból, továbbá, ha védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személlyel szemben követik el, a büntetés bűntett miatt könnyű testi sértés esetén három évig, súlyos testi sértés esetén egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés”.
Tanulózsaroló
Szintén a napokban érkezett bejelentés szerint Miskolc egyik általános iskolájában egy fiatalkorú diák huzamosabb ideje félelemben tartotta társait. Az elsődleges információk szerint a gyanúsított verés kilátásba helyezésével arra kényszerítette az iskolában tanuló diákokat, hogy számára pénzt adjanak át. A Miskolci Rendőrkapitányság zsarolás büntette miatt indított eljárást az ügyben a fiúval szemben.
A tanulók és a tanárok biztonságáért!
A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szülők, a tanárok és a diákok napról napra szembesülnek az antiszociális viselkedés, a deviancia, az agresszió, az ellenségeskedés, a gyanakvás, a norma- és szabályszegés legkülönbözőbb formáival és ezek hatásával. A súlyosabb esetek egyre jobban próbára teszik a pedagógusok, a szülők és a tanulók problémaérzékenységét, cselekvőképességét, türelmét, önuralmát. Az iskolai erőszak növekedése nemcsak a tanulók, a tanárok munkájára, kapcsolatára, hanem a szülőknek a tanárokhoz, az iskolához való viszonyára is jelentős hatással van.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a jogszabály adta lehetőségeken túlmenően az alábbi gyakorlati tanácsokat ajánlja az intézmények figyelmébe:
● A helyi önkormányzattal – mint fenntartóval – közösen meg kell teremteni azt a lehetőséget, hogy az oktatási intézmények létesítsenek portaszolgálatot annak megakadályozása érdekében, hogy illetéktelenek ne zavarhassák meg a tanítást.
● A hatályos jogszabályok figyelembevételével biztonsági kamera elhelyezését javasolják.
● Tudatosítani a tanulókkal és a szülőkkel, hogy a problémás kérdésekben csak a megadott fogadóórán, illetve az iskola által kijelölt időpontban lehet beszélni az érintett pedagógussal.
● Az iskolába történő belépéssel kapcsolatos információkat minél szélesebb körben tegyék közzé (hirdetmények kihelyezése az intézmény bejáratain, önkormányzati épületekben, orvosi rendelőben, boltokban, helyi televízióban, hangosbemondóban, stb.).
● Szülői, tanuló észrevételekről, panaszokról készítsenek írásos emlékeztetőt, jegyzőkönyvet, melyet az érintettek aláírnak. Ezek a későbbiekben lehetőséget biztosíthatnak hathatós gyermekvédelmi, gyámügyi intézkedések megtételére.
● Amennyiben megoldható a tanulókkal, szülőkkel történő megbeszéléseken a pedagógus ne egyedül vegyen részt. Ajánlott a gyermek-és ifjúságvédelmi felelős jelenléte.
● A diákok iskolai, tanórai fegyelmezetlenségéről azonnal tájékoztassák a szülőt, kezdeményezzenek megbeszélést.
A rendőrség reméli, hogy a vázolt lehetőségek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a különböző formákban megnyilvánuló erőszak minél kevesebb problémát okozzon az oktatási intézményekben.
B-A-Z. MRFK: Kommunikációs Iroda