A csütörtök kora esti egyeztetésen sem született megállapodás a BKV menedzsmentje és a sztrájkot kezdeményező 14 szakszervezet vezetősége között a kollektív szerződésről, a sztrájk folytatódik – közölte Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője a megbeszélés után újságírókkal Budapesten. Nemes Gábor elmondta: több adatot kértek a munkáltatótól, de a déli órákra csak a 15 éves üzleti modellre vonatkozó információt kapták meg. Emellett kérték a 2010-es üzleti tervet, ezt pedig nem készült el most este fél 7-re, és a munkáltató nem is tudta vállalni, csak holnap fél 10-re – tette hozzá.
A tárgyalások a szakszervezet és a BKV vezetése között pénteken 13 órakor folytatódnak.
Arra a kérdésre, hogyan lehetséges, hogy nincs üzleti terve a BKV-nak, holott a hírek szerint az alapján született a kormánnyal a megállapodás, azt mondta, ezen ők is meglepődtek. A sztrájkbizottság szóvivője beszámolt róla: még nem kaptak visszajelzést Bajnai Gordon miniszterelnöktől, de sajnálják, hogy a miniszterelnök nem tartja fontosnak, hogy ebben a kérdésben nyilatkozzon, holott – mint fogalmazott – szerencsés lenne tisztázni, az ő értelmezésében mit jelent a szándéknyilatkozat.
Az MTI kérdésére, hogy a sztrájkalap meddig teszi lehetővé, hogy a sztrájkot folytassák, kijelentette: nincsenek abban a helyzetben, hogy a sztrájkalappal „problémáik lennének”, a munkavállalók elszántságát tapasztalták és – mint mondta – a munkavállalók jelezték, hogy a sztrájksegély nélkül is hajlandóak a hosszú távú érdekek miatt kitartani.
Bolla Tibor, a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettese is nyilatkozott az újságíróknak, és azt mondta, azért nincs megegyezés, mert a szakszervezetek újabb dokumentumokat kértek, és ezeket pénteken adják majd át. Arra, hogy a szakszervezet szerint nincs a BKV-nak üzleti terve, kijelentette: a cégnek 10 és 15 éves üzleti modellje van, ezt bontják le éves szintre. A BKV 2009-es könyvelése még nem zárult le, ahogy fogalmazott, „áthúzódó tételek” vannak, és amíg ez nem zárul le, nem lehet az igazgatóság asztalára megalapozott tervet letenni. Az üzleti terv tavasszal szokott elkészülni minden évben – tette hozzá.
Arra a hírre, hogy Kocsis István vezérigazgató kora este tárgyalt Bajnai Gordon miniszterelnökkel, azt mondta, erről nincs információja, Székelyné Pásztor Erzsébet pedig azt mondta, Kocsis István nem járt Bajnai Gordonnál.
(MTI)
A BKV ellentételezné a bérletes utasokat
A BKV vezérigazgatója szerint ellentételezni kell azokat a bérlettel rendelkező utasokat, akik a sztrájk idején nem kapják meg a számukra szükséges szolgáltatásokat. Kocsis István csütörtöki sajtótájékoztatóján az ombudsman nem sokkal korábban kiadott közleményére reagálva úgy fogalmazott: amikor valaki bérletet vásárol, lényegében szerződést köt a BKV Zrt.-vel. Hozzátette, ezért ő úgy gondolja, ha nem tudja BKV a szolgáltatást biztosítani, akkor ellentételezéssel tartoznak azoknak, akik ettől elestek. Jelezte: ennek a módját még nem tudja, de elképzelhető, hogy a bérletek érvényességét fogják meghosszabbítani.
Kocsis István megköszönte az utazóközönség türelmét és megértését a sztrájk idején, valamint megköszönte azoknak a járművezetőknek a munkáját, akik felvették a munkát az elmúlt napokban. Közölte, a lehetőségekhez képest továbbra is mindent megtesznek azért, hogy a szolgáltatásokat biztosítsák.
Kocsis István kérdésre közölte, nem érte atrocitás, amikor metróval a Moszkva téri helyszínre érkezett, és nem is ő hívta a sajtótájékoztató helyszínére a rendőrséget. Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója az MTI-nek később azt mondta, cégük egyik munkatársa riasztotta a rendőröket a Moszkva térre.
Az előzményekhez tartozik, hogy a meghirdetett sajtótájékoztató helyszínén az újságíróktól nem messze tucatnyi rendőrautó jelent meg, köztük több kisbusz és kamerás gépkocsi, ám semmilyen intézkedésre nem került sor. A rendőrök később is a téren maradtak, az MTI tudósítója még a sajtótájékoztató vége után is legalább 15 rendőrautót látott várakozni a környező utcákban.
A rendőri jelenlétre a BKV munkatársai a helyszínen nem tudtak magyarázatot adni, ám később a metró gépházába irányították az újságírókat, ahol Kocsis István végül megtartotta a sajtótájékoztatót. Kocsis István a helyszínváltozást azzal indokolta, hogy nem akart „ordítozást” a helyszínen. Utalt arra, hogy a téren több szakszervezeti vezető is megjelent az újságírók mögött néhány lépésnyi távolságban.
Korábban a BRFK azt közölte, téves bejelentésre indult a rendőrség a Moszkva térre. Tafferner Éva rendőrségi szóvivő elmondta: információjuk volt arról, hogy nagyobb csoportosulás van a Moszkva téren és a jelenlegi feszült helyzetben ezért riasztották a munkatársaikat. A helyszínen kiderült, hogy semmi olyan nem történt, ami rendőri közbeavatkozást igényelt volna – mondta Tafferner Éva.
(MTI)