Bulgária január végén kéri hivatalosan, hogy csatlakozhasson az ERM-2 árfolyamrendszerbe, és 2013-ban tervezi bevezetni az eurót – közölte Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök. A Dow Jones Newswires hírügynökségnek nyilatkozó kormányfő azt mondta, hogy Bulgáriának nincs szüksége a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi támogatására, vagy a nemzetközi kötvénypiacokon történő kibocsátásokra ahhoz, hogy finanszírozza államháztartási hiányát. A Dow Jones vasárnap úgy értesült, hogy a bolgár pénzügyminisztérium a bruttó hazai termék (GDP) 2,0 százalékos idei csökkenésével kapcsolatos előrejelzését 0,2 százalékos növekedésre változtatja.
A szakértők szerint Bulgária ugyan teljesíti a feltételeket az ERM-2-be történő belépéshez, nagy az esélye ugyanakkor annak, hogy „bekeményítenek” a jelenleg 16 országot tömörítő eurózóna vezetői, miután számos tagország komoly államháztartási hiánnyal küzd. Az Európai Központi Bank (EKB) először valószínűleg konszolidálni akarja a helyzetet „házon belül”, mielőtt zöld fényt adna az újabb jelentkezőknek – vélték elemzők.
Az euróövezeti belépés előtt két évig kötelező ERM-2 árfolyamrendszerben egy valuta plusz-mínusz 15 százalékkal ingadozhat az illető ország és az EU-beli pénzügyi hatóságok által közösen megállapított sávközép körül.
A maastrichti kritériumok szerint az infláció legfeljebb 1,5 százalékponttal haladhatja meg a három legalacsonyabb inflációs rátájú euróövezeti ország átlagát, a GDP-arányos államháztartási deficit nem haladhatja meg a három százalékot, míg a bruttó államadósság nem lépheti túl a GDP 60 százalékát (illetve 60 százalék fölötti adósságráta esetén az adósságrátában folyamatos és jelentős csökkenést kell felmutatni.)
(MTI)