2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 490 HUF
Kezdőlap » Közélet » Interjú » Hulladékgazdálkodás környezettudatosan

Hulladékgazdálkodás környezettudatosan

Napjainkban Észak Magyarország 104 településén 365 ezer lakos és közel 7000 vállalkozás kommunális és ipari hulladékát gyűjtik be és kezelik az európai normáknak megfelelő színvonalon. Az előd a Miskolci Közterületfenntartó Vállalat jelentős fejlődésen ment át napjainkig, de már 48 éve a lakosság szolgálatában áll. 1986 –ban a vállalat kft. –vé alakult. 1997-ben pályázat útján az RWE  Umwelt lett az 55 %-os tulajdonos.  Tőlük 2004-ben Felső Ausztria tartomány tulajdonában álló Energie AG, AVE cégcsoportja – Ausztria piacvezető hulladékkezelője – vásárolta a cég 55 százalékos tulajdoni részét, a fennmaradó 45 százalék Miskolc város tulajdona, és a tulajdonosi jogokat a Miskolc Holding Zrt. gyakorolja.

Kis Péter                          Varga Zoltán

A cég két ügyvezetőjével, Kis Péterrel, –akihez az üzlet szervezése, a cég piaci működése, a fejlesztések a napi feladatai – és Varga Zoltánnal, – aki a vállalat műszaki, gazdasági területének működésére és az általános működési rendre ügyel – beszélgetünk az AVE – Miskolc elmúlt éveiről és a tervekről.

-A tőkeerős szakmai befektetők bevonásával a veszteséges, korszerűtlen vállalatból mára Magyarország egyik legjobban gazdálkodó kommunális szolgáltatója lett.

– Valóban cégünk a korábbi veszteséges gazdálkodást megszüntette, jelenleg 3,8 milliárd forintos az évi árbevételünk és 10 százalék adózás utáni eredményt produkálunk. Ezt annak köszönhetjük, hogy tevékenységi körünk nem csupán a lakossági hulladékkezelésre szorítkozik. Az ipari és egyéb hulladékkezelésből származik árbevételünk nagyobbik része és eredményünk 80-90 százaléka. Ezzel a gazdálkodási filozófiával a megyei és az országos átlag alatti szinten tudjuk tartani a hulladékkezelési szolgáltatási díjat.

Mindezeket az eredményeket úgy értük el, hogy közben szakmai és anyagi közreműködésünkkel 6 milliárdos beruházással ISPA támogatással az országban elsők között épült ki a legkorszerűbb EU normáknak megfelelő hulladékgazdálkodási rendszer, megépült Hejőpapiban a 2 Millió m3-es kettős szigetelésű hulladék lerakó, mely legalább 20 évre megoldja Miskolc és környéke kommunális hulladékainak biztonságos elhelyezését. Továbbá társaságunk saját beruházásba további 6 milliárd Ft-ot költött műszaki fejlesztésre, s ezáltal az ország egyik legkorszerűbb járműparkjával és eszközparkjával, – válaszolja Kis Péter.

-Miskolcon már hat éve bevezették a gyűjtőszigetes szelektív hulladékgyűjtést, amelyet kiterjesztettek a vidéki településekre is.  Mennyire elégedettek ezzel? A lakosság megszerette, jól használja? Valóban jól hasznosítható az így visszagyűjtött szemét?

A szelektív hulladékgyűjtés bevezetése Miskolcon sikertörténet, a lakossági és a közületi ügyfeleknél egyaránt. Erre joggal lehetünk büszkék. Az így begyűjtött hulladékok mennyisége dinamikusan növekedett az elmúlt években, egyedül a 2008-as általános gazdasági válság okozott visszaesést, mely érzékenyen érintette a másodnyersanyagok piacát. Összesen 225 gyűjtőszigetet üzemeltetünk, melyből 113 Miskolc város közigazgatási területén található. Ezek üzemeltetése fennakadásmentes, hiszen 5 gyűjtőkörös járatunk és modern gépjárműflottánk biztosítja a hulladékok zavartalan elszállítását.

Az összegyűjtött hulladékok előkezelésére (válogatás és bálázás) két helyszínen, a József Attila úti hulladékgazdálkodási alközpontban és Hejőpapi Regionális Hulladékkezelő központban kerül sor.

Cigándon és a környező 30 településen házhoz menő zsákos szelektív gyűjtést is bevezettük, ezáltal jelentős lépést tettünk annak érdekében, hogy szolgáltatási területünkön minden lakos igénybe tudja venni a szelektív hulladékgyűjtés valamilyen formáját.

Az AVE Miskolc Kft. által üzemeltetett hulladékudvarok révén komplex szelektív gyűjtésre nyílik lehetőség; a lakosság elhelyezheti többek között lom-, fém-, bontási, elektronikai, veszélyes és zöldhulladékait is,- válaszolja Varga Zoltán.

-Ha már a gazdasági válságot említették, meg kell kérdeznem, hogy milyen mértékben hatott ez ki a cég eredményeire.

-A gazdasági válság ellenére is eredményes gazdálkodást folytattunk a 2008-2009-es üzleti évben. Ez nem csak kollégáink szakmai felkészültségének, a folyamatos fejlesztéseknek, a kiszámítható és a felelős gazdálkodásnak, hanem a minőségi szolgáltatásoknak és kollégáink elkötelezettségének is köszönhető. Kiemelt fontosságú feladatként kezeljük az ügyfelek, partnerek felé vállalt szolgáltatások minőségi teljesítését, hiszen hosszú távú gazdasági sikereink alapvetően ezeknek a tényezőknek köszönhetőek. Nálunk az üzleti év október 1-én kezdődik és a következő év szeptember 30-ig tart. Egy kétségtelen viszont, hogy a kintlévőségek nálunk is megnövekedtek, hiszen a fizetési fegyelem korántsem olyan, mint korábban volt, -válaszolja Kis Péter.

-Az AVE – Miskolc meglehetősen nagy foglalkoztató, hiszen 265 munkatárssal látják el ezt a hatalmas területet. Hogyan változott a korábbi szakmai összetétel a technológiai korszerűsítések bevezetésével?

Akármennyit is korszerűsödik a technológia , a kukásautó végén két embernek mindig állnia kell, télen-nyáron. Ez a feladat nem lett könnyebb. Viszont valóban ahogy teltek az évek a hulladékgazdálkodás színvonala a világon, a környezet védelme,  alaposan megváltozott, így ezzel nekünk is haladnunk kell. Az ügyvezetés kezdeményezésére cégünknél megalakult a Mérnöki Bizottság, amelyben kizárólag mérnöki végzettséggel rendelkező kollégák dolgoznak. Aktív részvételt jelent ez az ügyvezetés szakmai munkájának segítésében és nagy felelősséggel is jár ugyanakkor, hiszen olyan horderejű szakmai anyagokat kell a kollégáknak elkészíteni, amelyek az ügyvezetői döntéseket készítik elő. Alapvető feladat tehát a komplex, eltérő végzettségű mérnökök szakértelmét igénylő kérdésekre adandó válaszok megtalálása, összetett projektek előkészítése, de ide tartozik például a közbeszerzési ajánlattételi dokumentációk összeállítása, az energetikai hasznosítást lehetővé tevő előkészítő projektek szakmai feladatainak elvégzése és a már elindított projektek részfeladatainak komplex analízise is, – válaszolja Varga Zoltán.

Sok szó esik ma a környezet védelméről, a környezettudatosságról. Mit tesz az Önök cége, hogy ebben élenjárjon?

Elláttuk a lakosságot korszerű edényzettel, hulladékudvarok létrehozásával megteremtettük a lehetőségét, hogy minden az ingatlanon keletkező hulladékot elhelyezhessenek. Itt díjmentesen átvesszük a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékok (pl. elektronikai hulladék, akkumulátor, fénycső, festékes és vegyszeres doboz stb.) mellett a lomb-és zöldhulladékok, a bontási törmelék, az autógumik, valamint a szelektíven gyűjtött papír-, műanyag- és üveghulladékok is. Az ISPA-projekt keretében társaságunk közreműködésével 19 régi hulladéklerakó rekultivációját valósítottuk meg, köztük a miskolci Bogáncs utcait. Három éve elindítottuk az ún. adathordozó és iratmegsemmisítési üzletágat. Megvalósítottuk az ipari partnereink gyártásközi hulladékának, selejt termékeinek a biztonságos, zárt technológiás roncsolással történő ártalmatlanítását, úgy, hogy az anyagok újrahasznosításra kerüljenek. Foglalkozunk a különféle víztartalmú szennyvíziszapok komposztálással történő újrahasznosításával is. A József A. úti telephelyünkön kialakítottuk az építési, bontási törmelékek feldolgozásának és újrahasznosításának technológiáját is.

További fejlesztéseink azt a célt szolgálják, hogy minél több hulladék kerüljön valamilyen módon hasznosításra, ezáltal a hulladéklerakó élettartama megnőjön, csökkenjen a környezeti terhelés, kőolaj, gáz felhasználást váltsunk ki, CO2 és a metán tartalmú gázok kibocsátását csökkentsük.

Ezek közül kiemelném, hogy Az ENIN Környezetipari Klaszter alapító és meghatározó tagjaként részt veszünk abban, hogy a telephelyünk mellett megvalósuljon a világ első metanolt előállító kísérleti üzeme 550 milliós beruházással. Dr. Raisz Iván professzor ezzel érdemelte ki Az év feltalálója címet. Ennek az eljárásnak az a lényege, hogy a kukába bekerülő szemét nem a lerakóba jut, hanem előválogatás és kezelés után egy reaktorban szintézisgázzá, illetve metanollá alakul át. Eredményeként akár gázmotorban elektromos áramot, illetve hulladék hőt tudunk előállítani, valamint metanolt és folyékony széndioxidot.

A fa jellegű hulladékok hasznosítására együtt működünk más cégekkel, hogy apríték, vagy pellet formájában kazánokban hasznosuljon, csökkentve ezzel a fűtési költségeket.

Más cégekkel közösen gondolkodunk abban is, hogy a Miskolcon és környékbeli tisztítókban keletkező szennyvíz iszap is hasznosításra kerüljön. Iszaprothasztó segítségével kinyert biogáz gázmotorokban elektromos árammá alakuljon. A megmaradt rothasztott szennyvíziszapot komposztálási technológia segítségével termékké, energetikai biomasszává szeretnénk alakítani.

A megcélzott, új technológiák lényege, hogy különféle kezelési eljárásokkal a hulladékokból értékesíthető termékeket állítsunk elő, – válaszolja Kis Péter.

-Az utóbbi években nagyon sokat költöttek fejlesztésre az AVE Miskolc Kft. – nél, milyen tervek vannak az elkövetkező években?

 

-Elkötelezettek vagyunk az állandó fejlődés mellett. Filozófiánk egy olyan komplex hulladékkezelési rendszer kialakítása, mely partnereink folyton változó igényeinek kielégítése mellett az Európai Unió által elvárt műszaki fejlődést is biztosítani tudja. Példaértékűnek tekintjük az osztrák anyavállalat komplex szolgáltatásait, mely a hulladékkezelés teljes spektrumát lefedi.

Ennek fényében célunk a biológiailag lebomló hulladékok számára új kezelési módszerek kidolgozása, a hulladékok pirolítikus kezelését lehetővé tevő nagy kapacitású üzem kialakítása, továbbá a zöldhulladékok szélesebb körű begyűjtését biztosító logisztikai fejlesztés.

Emellett a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulással közösen, kommunális hulladékok mechanikai-biológiai kezelését lehetővé tevő feldolgozóüzemet (MBH) kívánunk kiépíteni. Így tudnánk biztosítani a kevert települési hulladékok hasznosítható frakcióinak kinyerését, a lerakott hulladékok veszélyességének és mennyiségének csökkentését, mely alapvető irányelv a hulladékgazdálkodásban.

A környezet védelmét biztosító megoldást kívánunk nyújtani Miskolc város szennyvíziszapjának kezelésére is, ezért szakmai partnereinkkel biogáz üzem kiépítését tervezzük, mely egy komposztálóval kiegészítve a biológiailag lebontható hulladékok átfogó kezelését jelentené, de meg kell említenem az építési- bontási hulladékok kezelésére szolgáló technológiánk továbbfejlesztését is.

Általános fejlesztési elvünk továbbá, hogy a szelektív gyűjtési rendszert bővítenünk kell. Ennek érdekében cégünk új lakossági hulladékudvar kiépítésén dolgozik, amelyet Tiszaújvárosban kívánunk kialakítani. Rövid távú terveink közt szerepel a szolgáltatási területünk bővítése, új szolgáltatások bevezetése. Ehhez szorosan kapcsolódik a már említett lakossági hulladékudvar kiépítése Tiszaújvárosban és a közbeszerzési pályázatokon történő részvételünk. Kicsit távolabbra tekintve a Sajószigeti úton megnyitott új telephelyünkön tervezünk fejlesztéseket. Az ENIN Környezetipari Klaszterrel karöltve rengeteg munka vár ránk.

Ügyvezető társammal együtt kiemelt fontosságúnak tartjuk, hogy cégünk gazdálkodását az eddigi kiszámítható, a gazdasági válság ellenére is állandó létszámmal és az eddig megszokott folyamatos, minőségi szolgáltatásokkal álljunk ügyfeleink rendelkezésére, – fejezi be Varga Zoltán a beszélgetést.

 

Szeretnénk megragadni az alkalmat, hogy kedves partnereinknek békés karácsonyt és sikeres újesztendőt kívánjunk az AVE-Miskolc Kft. minden munkatársa nevében!

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp