A karácsonyi menüből soha nem hiányozhat a beigli.
Nógrád megye egyik leghíresebb szakácsnője, Molnár Antalné, Erzsike néni. Az ő ünnepi asztalán is mindig ott illatozik ez a hagyományos étel. Erzsike néni felfutatott élesztőt kever a liszthez és a cukorhoz, hogy elkészítse a tésztát. A sokéves gyakorlat lehetővé teszi Erzsike néni számára, hogy szinte minden hozzávalót szemmérték alapján adagoljon. Az igazi mákos beigli alapja a kelt tészta. Ez is jelzi, hogy a beigli nem más, mint egy kalács.
A 19. század második felében átvett német „beugen” szó is töltött kalácsot jelent. Erzsike néni biztos mozdulatokkal dagasztja a beigli alapanyagát. A tészta akkor az igazi, ha már nem ragad a kezéhez. A tésztának most legalább egy óráig letakarva kelnie kell.
Addig elkészül a mákos töltelék.
A szegényebb emberek karácsonyi menüje savanyú levessel kezdődött, majd mákos étellel folytatódott, a végén csak a csemege maradt hátra, ami lehetett alma vagy dió.
A mákos beiglit azért fogyasztjuk karácsonykor, mert a böjtös ételek sorába tartozik, hiszen nem tartalmaz húst és növényi olajjal is elkészíthetjük.
Apropó mák!
A mák bódító hatását már a középkorban is ismerték. A síró gyermekeknek is mákgubó teát főztek, hogy aludjanak. A növénynek ma már a gyógyászatban is hasznát veszik. Ugyanakkor a mákgubóból kábítószert is készítenek. Az Európai Unióban a mák termesztését szigorúan szabályozzák.
Mi lesz akkor a mákos bejglivel? Eltűnik a karácsonyi asztalról?
Szerencsére nem, ugyanis a szabályozás nem terjed ki az élelmiszeripari mák fogyasztására és otthoni termesztésére. Erzsi néni szerencsére a jövőben továbbra is nyugodtan sütheti a mákos bejglit. A háziasszonyokat nem érinti az EU szabályozás.
Az európai szabályok csak az ipari máktermesztésre vonatkoznak. Az élelmiszeripari mákból viszont, amely a mákos bejglibe is kerül lehetetlen kábítószert készíteni. Elméletileg házilag mégis mennyi mákból készíthetnénk bódítószert? A szakemberek szerint egy szekérnyi étkezési mákgubóból egy főzetet lehetne kinyerni.
A mákos beiglit az évvégén azért is fogyasztják, mert a hiedelem szerint a sok apró mákszem bőséget hoz majd a családnak.
Molnár Antalné:
A beigli sütést nagymamámtól, édesanyámtól tanultam, de talán nem is mondható hogy talán tanultam, erre egy született adottság is kell.
Jó étvágyat!