2024. 12. 27. péntek

János
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Technika » Képalkotó diagnosztika és bioszenzor – több millió euró a magyar kutatóknak az IMNTP segítségével

Képalkotó diagnosztika és bioszenzor – több millió euró a magyar kutatóknak az IMNTP segítségével

A központi idegrendszer súlyos betegségeinek feltérképezésében, a Parkinson kór, az epilepszia, de a fertőző betegségek és a szívbetegségek biológiai paramétereinek mérésében is alkalmazható, nagy európai projektet nyert el három hazai mikro- és nanotechnológiai pályázat az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetének (MTA MFA) Integrált Mikro/nanoelektronikai Nemzeti Technológiai Platformja (IMNTP) közreműködésével. A projektek sikeres végrehajtása az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésén túl nagy előrelépést jelenthet a hazai K+F szektor európai szintű versenyképességének megalapozásában.

Három hazai nanotechnológiai pályázat lett sikeres idén az MTA MFA vezette Integrált Mikro/nanoelektronikai Nemzeti Technológiai Platform közreműködésével, köszönhetően az Európai Unió pályázati rendszere kibővülésének. Az Unió ugyanis az európai ipar nyomására a közismert, kutatásokat támogató keretprogramjain túl, új formában, PPP (public-private partnership) alapon is finanszíroz K+F projekteket az ismert szabályok szerint. A kutatás felerészben az iparvállalatok saját forrásaiból, másrészt az erre a célra létrehozott közös európai vállalkozási alapból (Joint Undertaking – 17%), valamint a nemzeti K+F források koordinált bevonásával (33%) valósul meg. Magyarországon erre az NKTH nemzetközi kötelezettségvállalásával nyílik lehetőség.

Az ENIAC pályázatok megvalósításában egyetemek, kutatóintézetek és vállalati kutatóhelyek vehetnek részt ún. „nemzeti teamekbe” tömörülve, melyeket hazánkban a jövőbeli gazdasági fejlődés motorját adó ágazatok – a mikro- és nanotechnológia, valamint a fotovillamosság – stratégiájáért felelős IMNTP szervezett egybe.

A kiemelt európai K+F irányhoz mérten, elsőként az európai nanoelektronikai platform közös vállalkozása (ENIAC JU) írt ki pályázatot 2008-ban, amely a közlekedésbiztonság és gazdaságosság szempontjainak nanoelektronikai támogatását szolgálta. Ebben az évben a gyógyászati és biológiai alkalmazások nanoelektronikai háttere állt az ENIAC JU pályázatkiírás középpontjában.

Az ENIAC mindkét eddigi pályázati ciklusában sikerrel vették az akadályokat a magyar résztvevők. A 2008-as pályázati fordulóban egy magyar team (MTA MFA, Budapesti Műszaki Egyetem Elektronikus Eszközök Tanszéke, BEH Kft, Weszta-T Kft) nyert el a Philipsből kivált NXP cég által koordinált „Nanoelektronika a biztonságos üzemanyaghatékony és környezetbarát közlekedésért” pályázattal tekintélyes, 3,3 millió eurós támogatást, az idei fordulóban pedig további két magyar résztvevős csoport is sikerrel szerepelt. Az ST Microelectronics olasz koordinátora által vezetett konzorcium sikeres orvosdiagnosztikai képalkotás témájú pályázatának köszönhetően a magyar partnerek, az MTA Atommagkutató Intézete, a Debreceni Orvosi és Egészségügyi Központ, a Pannon Egyetem és a Mediso Kft. 600.000 eurós forrásból gazdálkodhatnak. A team által kidolgozott mikro- és nanotechnológián alapuló képalkotó eljárás segítségével lehetővé válhat a központi idegrendszer és az agy olyan súlyos megbetegedéseinek vizsgálata, mint az epilepszia, vagy a Parkinson kór. Egy másik, a holland NXP által koordinált, fejlett félvezető alapú bioszenzor platformok létrehozásán alapuló projektben – melyek első prototípusait a fertőző- és szívbetegségek biológiai paramétereinek mérésére fejlesztik ki – szintén több magyar kutatási, oktatási intézmény és cég (MTA MFA, Budapesti Műszaki Egyetem, Semmelweis Egyetem, Diatron Kft.) is részt vehet, több mint 2 millió eurós, részben közösségi forrást felhasználva.

„Valódi sikertörténetként értékeljük, hogy több nagy vállalati kezdeményezésű európai projektben is szép számmal vesznek részt magyar cégek, valamint kutatóintézetek, egyetemek, melyek így jelentősen hozzájárulnak a hazai iparvállalatok európai K+F integrációjához” – fogalmazott Dr. Bársony István, az MTA MFA igazgatója, az IMNTP szakmai vezetője. Véleménye szerint a magyar ipari K+F fejlesztése – elsősorban a kis- és középvállalatok vonatkozásában – kiemelten fontos feladat, hiszen az innováció a későbbiekben komparatív versenyelőnyt jelenthet a globális piacon. Az MTA kutatóintézetei ezért közfeladataikat meghaladó módon és mértékben igyekeznek közreműködni a projektek lebonyolításán túl, azok sikeres végrehajtásában is.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Designjurta a Cserhát szívében
Magyarország rejtett kincse, Farkaskútvölgy egy újabb attrakcióval gazdagodott. Csíkszentmihályi Benjámin építész legújabb munkája egy hazánkban egyed…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés