A kórházi struktúra átalakításának eredményeként jelenleg 282 rehabilitációs ággyal és a járóbeteg-ellátással rendelkezik a miskolci Szent Ferenc Kórház, de mint azt lapunk is megírta jogerősen pert nyert a Legfelsőbb Bíróságon a Kórház az Egészségügyi Minisztériummal szemben, eszerint jogtalanul vették el a megyei önkormányzat fenntartásában lévő kórháztól az egészségügyi reform keretében az aktív ágyakat. Arról azonban nem szól a döntés, hogy vissza kellene állítani az eredeti állapotokat. A megyei önkormányzat, mint fenntartó az ÁNTSZ-hez, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz fordult, hogy a Szent Ferenc Kórház a 2007-ben elvett 240-ből kapjon vissza 80 aktív tüdőgyógyászati és 40 reumatológiai ágyat.
– Mi a helyzet most? Visszakerülnek az ágyak? – kérdeztem Dr. Kása Miklós igazgató-főorvost.
– No azért a dolog nem ilyen egyszerű. Az igaz, hogy jogsértő módon vették el tőlünk az ágyakat, de azt tudni kell, hogy nem lesz új eljárás, mert az egészségügyi miniszternek nincs jogköre, hogy ezt lefolytassa. Az ÁNTSZ-nek kell kialakítani az álláspontját, nála a labda, de azt hozzá kell tennem, hogy ettől nemigen várhatunk megoldást. A miskolci önkormányzatnak kell erre áldását adnia. Már tárgyaltam Miskolc város vezetésével, úgy érzem, hogy Ők ragaszkodnak a jelenlegi helyzethez, de vázoltam a lehetőségeket, és az elképzeléseinket.
– Mik ezek?
– Az biztos, hogy párhuzamos ellátás nem lesz nálunk, illetve a városi kórházban. Ha a döntés nyomán visszaállíthatjuk a 80 tüdőgyógyászati és a 40 reumatológiai aktív ágyat, ennyivel csökkenteni kellene a jelenlegi 282 rehabilitációs ágyat. Az aktív reumatológiai ellátást szinte azonnal el tudnánk indítani, hiszen mind a 6 orvosunk dolgozik. Ami a tüdőgyógyászatit illeti, néhány orvosra nálunk is lenne még szükség, de az infrastruktúra és a szakdolgozói létszám adott hozzá.
– Mibe kerülne ez Önöknek?
– Plusz befektetést nem igényelne, minden feltétel adott hozzá.
– A városi kórházakat működtető MISEK KFT. még nem alakította ki ugyanezt a rendszert az elmúlt két évben?
– Részben igen, de például máig nincs megoldva a bronchológiai ügyelet, vagy nem tudnak tűbiopsziai vizsgálatot végezni, a daganatos betegnek. Nincs elegendő szakorvosuk a tüdőgyógyászathoz, arról már nem is szólva, hogy 50 ágyon nem lehet gazdaságosan tüdőgyógyászati részleget működtetni, ehhez minimum 80 ágy kell.
– Ön szerint mikor változik meg a helyzet?
– Időt nem tudok mondani, de ha a város koncepciójába beleillik a javaslatunk, és úgy döntenek, hogy az aktív ágyakat behozzák Diósgyőrből a Semmelweisbe akkor találkozhat az álláspontunk, és így elképzelhető egy számunka is kedvező megoldás.
-obe-