Az európaiak óvatos optimizmussal tekintenek a gazdaságra, azonban a munkanélküliség továbbra is aggasztja őket – az Eurobarométer 2009 őszi felmérése.A legutóbbi Eurobarométer felmérés első eredményeiből kiderül, hogy az európai polgárok a munkanélküliséget tartják saját országukban a legnagyobb problémának, míg a gazdasági helyzettel kapcsolatos aggodalmaik valamelyest enyhültek. Többségük ugyanakkor továbbra is úgy véli, hogy a válság még nem érte el csúcspontját. Most, hogy a G20-ak és az IMF új lendületet adott a gazdaságélénkítésnek az emberek úgy gondolják, hogy a nemzeti kormányok és az Európai Unió van leginkább abban a helyzetben, hogy a válság hatásai ellen intézkedéseket tegyen.
„A polgárok kétségtelenül munkahelyükért aggódnak leginkább, ezért fontos, hogy az EU továbbra is nagy odafigyeléssel és elkötelezetten folytassa a válság kezelését.”- jelentette ki Margot Wallström, az Európai Bizottság alelnöke és az intézményi kapcsolatokért és kommunikációs stratégiáért felelős biztos
Az európaiak többsége (54%, 7 százalékponttal kevesebb, mint 2009 május-júniusában) úgy véli, hogy a legrosszabb még hátra van a válság munkahelyekre gyakorolt hatását illetően, míg 38%-uk azt gondolja, hogy a válság már elérte a tetőpontot. Ez az adat az előző felméréshez képest 10 százalékpontos növekedést jelent.
A 2009 tavaszi felméréshez hasonlítva pozitív tendencia mutatkozik az EU következő évi gazdasági helyzetével kapcsolatos várakozások tekintetében. Az európaiak 30%-a (+6) szerint az elkövetkező tizenkét hónapban javulni fog a helyzet, 38%-a (-) szerint változatlan marad, és 21%-a (-7) szerint romlik, míg 11% (+1) nem tudja megítélni.
Az eredmények alapján a világgazdaság jövőjével kapcsolatban szintén pozitívabbak a várako zások: 29% (+5) arra számít, hogy a következő tizenkét hónapban a helyzet javulni fog, 36% (-), hogy változatlan marad, és 24% (-6), hogy rosszabb lesz. A kérdésre 11% (+1) nem tud válaszolni.
A nemzeti gazdasági kilátások megítélésén ez a pozitív tendencia kevésbé érződik. Az európaiak jelentős hányada úgy gondolja, hogy országa általános gazdasági helyzete változatlan marad (37%, +1) vagy romlik (31%, -3). Kevesebben vélik úgy, hogy javulni fog (28%, +3), 4%-uk (-1) pedig nem tudja megítélni.
A megkérdez ettek többségének (51%, +2) az a véleménye, hogy országában jelenleg a munkanélküliség jelenti a legnagyobb problémát; második helyen (40%, -2) a gazdasági helyzetet, harmadikként pedig az inflációt (19%, -2) és a bűnözést (19%, +3) jelölték meg legnagyobb problémaként. Egyéni szinten az infláció (38%, változatlan), a gazdasági helyzet (26%, változatlan) és a munkanélküliség (20%, -1) az a három kérdés, mely továbbra is a legjobban aggasztja a polgárokat.
A vélemények szerint a válság kezelésére leginkább az Európai Unió (22%, +2) és a nemzeti kormányok (19%, +7) képesek. Őket szorosan követik a G20-ak (18%, -2), a nemzeti kormányokkal szemben tavasz óta visszaszorulva a második helyről.
Az európaiak úgy látják, hogy a fenntartható növekedés ösztönzésének legjobb módja a kutatás és innováció serkentése az európai iparban (31%), a környezetbarát termelés és szolgáltatásnyújtás előmozdítása (30%), a mezőgazdaság támogatása (27%), valamint a vállalkozásindítás elősegítése (25%).
Az európai intézményekkel kapcsolatos bizalmi tendenciák mutatói stabilak. Az Európai Parlamentben összességében az uniós polgárok 50%-a (+2) bízik, szemben 33%-kal (-3). 46% (+2) állítja, hogy megbízik az Európai Bizottságban, 32% (-2) pedig nem.
Országa európai uniós tagságát az európaiak többsége (53%, változatlan) pozitívan ítéli meg, és 57%-uk (+1) véli úgy, hogy az profitál az uniós tagságból.
2007 ősz e óta úgy tűnik, megváltozott a demokrácia működésének megítélése. 53% (-5) elégedett a demokrácia működésével saját országában, míg az Európai Unió vonatkozásában ez az arány 54% (+2). Két évvel ezelőtt a demokrácia működését kielégítőbbnek ítélték nemzeti szinten (58%), mint uniós szinten (52%).
Ezt a „Standard Eurobarométer” felmérést a TNS Opinion & Social végezte személyes interjúk formájában. 2009. október 23-a és november 18-a között összesen 30 238 főt kérdeztek meg. A Standard Eurobarométer felmérésekre évente kétszer, tavasszal és ősszel kerül sor. Az első eredmények az alábbi weboldalakon találhatók: