„Anyanyelvük olyan létfontosságú nekem, mint az oxigén”
2009. december 12-én, szombaton délelőtt a Petőfi Irodalmi Múzeumban tartotta az Anyanyelvápolók Szövetsége idei ünnepi közgyűlését, amely a Kazinczy-emlékév és a Magyar nyelv évének is egyik záróeseménye volt.
A közgyűlésen átadták a Lőrincze Lajos-díjat és emlékérmet. Az idei kitüntetettek Bozsik Gabriella és Nagy L. János. A Vargáné Raisz Rózsa laudációjában kiemelte, hogy mindkét kiváló tanáregyéniség több évtizeden keresztül szívügyének tekintette a magyar helyesírás oktatását. Bozsik Gabriella az egri Eszterházy Károly Főiskolán szervezte meg a Kárpát-medence egyetemistái, főiskolásai számára a helyesírási versenyt, míg Nagy L. János 1992-től Gyulára, az Erkel Ferenc Gimnáziumba hívta össze a legjobb középiskolás helyesírókat vetélkedésre.
A díj átadását követőn mutatták be a Vallomások című kötetet, amely a „Harminchárom jeles magyar kortársunk gondolatai anyanyelvünkről” alcímet viseli és a TINTA Könyvkiadónál jelent meg. Grétsy László, a kötet szerkesztője és összeállítója elmondta, hogy az év elején két kérdéssel fordult a magyarság számos olyan jeles személyiségéhez, aki íróként, művészként, tudósként, közéleti személyiségként felelősséget érez anyanyelvünk iránt. Az első kérdés így szólt:
„Milyennek érzi most 2009-ben anyanyelvünk állapotát, más népek anyanyelvéhez viszonyított helyzetét, valamint a magyarság megmaradásában és boldogulásában betöltött, illetőleg betölthető szerepét?”
Erre hosszabb, egy-két oldalas választ várt. A második kérdésre egymondatos feleletet kért:
„Hogyan fogalmazná meg egyetlen mondatban anyanyelvünkhöz fűződő érzelmi kapcsolatát?”
A kötetben Andrásfalvy Bertalan, Benyhe János, Bőzsöny Ferenc, Faragó Laura, Fekete Gyula, Freund Tamás, Gömöri György, Görgey Gábor, Hámori József, Hiller István, Jókai Anna, Juhász Judit, Kornis Mihály, Korzenszky Richárd, Lackfi János, Lator László, Lukács Sándor, Makovecz Imre, Monspart Sarolta, Nádasdy Ádám, Nagy Bandó András, Pálinkás József, Péntek János, Pusztay János, Ráday Mihály, Schmitt Pál, Sediánszky János, Szakonyi Károly, Szinetár Miklós, Szokolay Sándor, Tandori Dezső, Temesi Ferenc és Vasy Géza válasza, vallomása olvasható.
Mindegyik feleletből az anyanyelvhez fűződő bensőséges viszony, a magyar nyelv iránti csodálat és szeretet olvasható ki. Ugyanakkor jó néhányan kiemelik, hogy mindnyájunk felelőssége anyanyelvünk védelme, ápolása.
Monspart Sarolta tájfutó világbajnok így vall: „Magyar anyanyelvük olyan létfontosságú nekem, mint az oxigén az edzéstervem teljesítéséhez.”
A Vallomások c. kötetet a TINTA Könyvkiadó az Ékesszólás Kiskönyvtára 11. köteteként jelentette meg.
Kiss Gábor főszerkesztő, TINTA Könyvkiadó