Jövőre 39,4 százalékra – két év alatt majdnem 1 százalékponttal – csökken az adócentralizáció, és emelkednek a reálbérek – mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A pénzügyminiszter kiemelte: az eddigi költségvetési konszolidáció az egyensúly megteremtését szolgálta, a jövő évi költségvetéssel már az egyensúly fenntartása, a versenyképesség javítása a cél. Jövőre még zsugorodik a gazdaság: 0,6 százalékkal, az idei 6,7 százalékos visszaesés után – tette hozzá. Oszkó közölte: a kormány a költségvetés jövő évi finanszírozásában a forint alapú állampapírok kibocsátására helyezi a hangsúlyt, mivel az IMF-EU hitelkeret eddigi igénybevételével a devizafinanszírozás került előtérbe.
A pénzügyminiszter kifejtette: a jövő évi költségvetés civilizációs váltást jelent az előző büdzsékhez képest, mivel stabil, fenntartható pályára állítja az ország gazdaságát.
Oszkó Péter kifejtette: az OECD is úgy ítéli meg, hogy a ciklikusan kiigazított költségvetés révén Magyarország fenntartható pályát futhat be. Az OECD kiemelte, hogy az adózási átalakítások révén nőnek a potenciális foglalkoztatási esélyek, nőni fog a termelékenység az országban.
A pénzügyminiszter az elfogadott következő évi büdzséről elmondta: az elsődleges – vagyis a kamatkiadások nélkül számított – államháztartási egyenleg pozitív lesz, mégpedig a GDP 0,7 százaléka, az eredményszemléletű deficit 3,8 százalékot tesz ki jövőre.
(MTI)