Magyarország területének ötödét borítja erdő, ez több mint 2 millio hektár. Hangsúlyos probléma az erdőterületek vagyonvédelme: a falopás, az illegális fakitermelés ugyanis Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is jelentős károkat okoz a tulajdonosoknak.
A negatív tendencia visszaszorítása érdekében a rendőrség folyamatos megelőző tevékenységet végez, de a probléma megoldása széles körű társadalmi összefogást igényel. A hatósági komplex cselekvési program egyik eleme az Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer (ELBIR) aktuális novemberi száma, amelyben a polgármesteri hivatalok kapnak útmutatót és használható információkat a falopások visszaszorítása érdekében.
Tetten ért „tekézők”
A hideg időszakok beköszöntével gyakoriak a fatolvajokkal szembeni tettenérések. A Tiszaújvárosi Rendőrkapitányság járőrei a napokban két alkalommal is elfogtak élő akácfákat darabokra vágó tekézőket. Az engedélyekkel nem rendelkező elkövetőket Igrici, illetve Ároktő határában az erdős területeken érték tetten a járőrök. A szabálysértési őrizetbe vett férfiakkal szemben a rendőrség indítványozta gyorsított eljárás keretében bíróság elé állításukat, a taláros testület mindkét esetben pénzbüntetést szabott ki velük szemben.
Az idevonatkozó törvényi rendelkezés lehetőséget biztosít arra, hogy az elzárással sújtható szabálysértések elkövetőit tettenérés esetén, a bírósági határozat érdemi meghozataláig, a gyorsított eljárás lefolytatása érdekében őrizetbe veheti az eljáró hatóság.
„Problémák hegyen-völgyön” – részletek a Hírlevélből „Napjainkban együtt jelentkezik az üzletszerű, valamint a szociális jellegű eltulajdonítás, hiszen a komoly gépekkel felszerelt zugvállalkozók, épp a rászorult emberekkel végeztetik el a munkát. Sajnos egyes területeken a keresleti oldal jelenléte (a lopott fa vásárlói) erősítette a jogellenes tevékenységet, sőt akadt olyan település, ahol a fát fizetőeszközként fogadták el (pl. italmérésekben, uzsorakölcsön törlesztéseként).
Hatályba lépett az új erdővédelmi törvény – A fejsze nyele… 2009. július 10-től hatályos „Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról” szóló 2009. évi XXXVII törvény. A jogszabály szigorral óvja az erdőket a káros tevékenységekkel szemben, a falopástól és az illegális kitermelésig egyaránt.
A törvény 61.§ -a megtiltja az erdőben az élő fáról, cserjéről a gally vagy lomb levágását, vagy akár moha gyűjtését. Továbbá tilos az erdő látogatójának motorfűrészt, 500 g-nál nagyobb fejtömegű fejszét, 30 cm-nél nagyobb hosszúságú kézifűrészt magánál tartani. Tehát aki nagy fejszével indul ’látogatóba’ az erdőbe, az minimum 20.000.- Ft büntetésre számíthat.
A rendőrség fokozott erőfeszítést tesz a negatív jelenséggel szemben A jogalkotó 2007. évben módosította a Büntetőtörvénykönyv azon szakaszát, mely alapján el kell kobozni, a bűncselekmény eszközét. Ez hatékonyan segítette a rendőri munkát, csak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ez évben 631 különféle eszköz – közte 37 gépjármű – került ki a jogsértők birtokából.
Az elmúlt évben a megyei rendőrfőkapitány fokozott rendőri ellenőrzést rendelt el a frekventált területeken. A rendőri egységek az akciók során együttműködtek, a polgárőrökkel, a mezőőrökkel és az erdészekkel is. A kiváló munkakapcsolat eredménye, hogy ez évben az Északerdő Zrt. a nehezen járható erdei utakon végzett járőrszolgálatok segítése érdekében két quadot biztosított a főkapitányság közlekedésrendészeti osztálya részére.
Az egyre több helyen létrehozott településőri szolgálat is segítheti a rendőrök munkáját, akik a településeken megjelenő fa-szállítmányokat jelzik a hatóság felé. A rendőrség továbbra is folyamatosan elemzi e jogsértéseket és a megelőzés, valamint a hatékony felderítés érdekében aktualizálja a közterületi szolgálat ellenőrzési tevékenységét.
Háttéradatok:
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén 2009 első, második, harmadik negyedévében összesen 464 eljárás fejeződött be, amelyeket falopás miatt indított a hatóság. A falopáshoz kapcsolódó szabálysértési feljelentések száma eléri az 1700-at. A vizsgált időszakban összesen 631 különféle eszközt foglalt le a rendőrség. Ebből gépkocsi 37, kézifűrész 305, míg a baltáké 114 volt”.
ELBIR – Információs háttér:
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság kezdeményezésére hozták létre az Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszert (ELBIR). A program lényege, hogy elektronikus levelezéssel (E-mail) önkormányzatok és szakintézményeik (pl: iskolák, nyugdíjasklubok) részére a mindig aktuális bűnmegelőzési információkat hírlevél formájában juttatja el a rendőrség. Az intézmények saját kommunikációs csatornáikon keresztül (helyi újság, faliújság, hirdetőtábla) továbbítják a lakosság, valamint a társadalmi szervezetek, egyesületek felé a rendőri tájékoztató anyagokat.
B-A-Z. MRFK Bűnmegelőzési Osztály tájékoztatása alapján Kommunikációs Iroda