Készül a közös magyar-szlovák történelemkönyv, amelynek tartalmi ismertetésére november 12-én és 13-án konferenciát rendeznek Balassagyarmaton – áll a Nógrád Megyei Levéltár MTI-nek eljuttatott tájékoztatójában. A balassagyarmati Mikszáth Kálmán Művelődési Központban megrendezendő konferencia a "Közös múltunk – értékekkel és konfliktusokkal. Magyar és szlovák múltértelmezés" címet viseli. A megnyitón köszönti a résztvevőket Peter Weiss, Szlovákia budapesti és Heizer Antal, Magyarország pozsonyi nagykövete, a szomszédos szlovákiai Besztercebányai Önkormányzati Kerület elnöke, Milan Murgas, valamint a házigazdák részéről Becsó Zsolt, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke.
A november 12-i, csütörtöki előadások között a XX. századi nemzetállami történelemértelmezésről, a középkori magyar államiság és a magyar, illetve a szlovák etnogenezis kérdésköréről, a Magyar Királyság nemzetiségi összetételének változásairól a XVIII. század első felében, a XVIII-XIX. század fordulójának nemzeti mozgalmairól és nyelvharcairól, ezek konfliktusairól hallhatnak előadást az érdeklődők.
November 13-án a dualizmus korának asszimilációs folyamatairól, a két világháború közötti magyar-szlovák kapcsolatokról, a szocialista rendszer 1948 és 1989 közötti sajátosságairól, a két nemzet történelmének közép-európai összefüggéseiről tájékozódhatnak a résztvevők. Az előadásokat a magyar és szlovák történészek közösen tartják, szinkrontolmácsolás mellett.
A Nógrád Megyei Levéltár a Füleki Vármúzeummal, az Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézettel, valamint a Szlovák Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Intézetével együttműködve rendezi meg a konferenciát. Tyekvicska Árpád, a Nógrád Megyei Levéltár igazgatója az MTI kérdésére elmondta, hogy a magyar és a szlovák történészek között kiváló a kapcsolat. Ma már az uniós források közös felhasználására is lehetőség nyílik. Ebben Nógrád megye és a Besztercebányai Önkormányzati Kerület sikeresen együttműködik.
(MTI)