Több tekintetben is egyedülálló képzéssel jelent meg a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara az ősszel: hazánkban elsőként indította el a Foglalkoztatási és rehabilitációs jogi tanácsadó szakirányú továbbképzési szakot. A hiánypótló képzés hallgatóinak képzési költségét 80 százalékban a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány támogatja.
Milyen eszközök segítségével lehet a növekvő munkanélküliség útját állni? Hogyan lehet segíteni a magyar társadalom munkaképes korú, aktív lakosságát abban, hogy sikerrel találjon munkát? Milyen módszerekkel és hogyan tud mindezen törekvések megvalósítása érdekében a felsőoktatás hatékonyan közreműködni?
Ennek a kérdéskörnek a megoldása sarkallta a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karát egy új, a Foglalkoztatási és rehabilitációs jogi tanácsadó szakirányú továbbképzési szak kidolgozására, mely célkitűzésének megfelelően, eredményesen támogathatja a munkanélküliség problémájának leküzdését.
A képzés indításának hátterében a hazai és európai uniós szinten is általánosan megfigyelhető szemlélet áll, miszerint a tagországoknak törekedniük kell arra, hogy minden eszközt és támogatást biztosítsanak a munkaerőpiac aktív résztvevői számának növelésére, a potenciális munkavállalók kimozdítására a munkanélküliségből vagy az inaktivitásból, valamint munkába állításuk segítésére.
Ennek azonban elengedhetetlen feltétele egy létszámában és szaktudásában megerősített szakmai közösség kiépítése. Olyan szakembergárdáé, amely aktívan támogatja a munka világából önkéntesen vagy önkéntelenül kívül rekedt személyeket, akik a munkaerőpiac hasznos tagjaivá válhatnának, akik képessé tehetők arra, hogy létfenntartásukat az állami szociális segítségnyújtó rendszer igénybe vétele nélkül is biztosítsák. Ehhez azonban támogatásra van szükségük, elsősorban a tekintetben, hogy hogyan válhatnának a munkáltatók számára értékes, alkalmazandó munkaerővé.
Ennek érdekében a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara – a Szociális és Munkaügyi Minisztérium elvi támogatása mellett – létrehozta, majd 2009 őszén elindítja Foglalkoztatási és rehabilitációs jogi tanácsadó szakirányú továbbképzését. A képzés moduljainak összeállítása az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (ORSZI) szakmai közreműködése mellett zajlott.
A három féléves, 300 órás, oklevelet adó, gyakorlatorientált komplex képzés hiánypótló, amit az is jelez, hogy a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány által kiírt pályázaton az Állam- és Jogtudományi Kar eredményesen szerepelt. Ennek eredményeként a hallgatók képzési költségének 80-át a közalapítvány finanszírozza.
A hazánkban eddig egyedülálló, multidiszciplináris szaktudást nyújtó képzés iránti kimagasló érdeklődésre tekintettel a Kar újabb pályázatot nyújtott be, melyet a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapitvány kedvezően bírált el. Így hamarosan újabb támogatott évfolyam indul. Erre jelentkezéseket még elfogad az egyetem Felnőttképzési Regionális Központja (www.felnottkepzes.uni-miskolc.hu).