110 éve annak, hogy 1899 tavaszán a korábbi „Miskolci Közművelődési Egylet" átalakításával „Borsod-miskolczi kultúr- és múzeumegylet" néven megalakult a Herman Ottó Múzeum jogelődje. Az egylet célkitűzései – kiegészítve természetesen a 21. század elvárásaival – ma is érvényesek: „ápolni a magyar irodalmat, tudományt és művészetet, fokozni és fejleszteni a műízlést és műpártolást, a közönség érdeklődését felhívni a szépművészetek iránt".
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság új raktárépülettel bővült. Az átadási ünnepségen részt vett Dr. Vígh Annamária az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közgyűjteményi Főosztályvezetője, aki a beruházást méltatta. A fenntartó megyei önkormányzat részéről Dr. Lukács Irén aljegyző mondott ünnepi beszédet, amelyben kiemelte: manapság kevesebb pénz jut a művészetekre, a művelődésre, de okos gazdálkodással eredményesek lehetünk, mint ahogy eddig is azok voltunk. Amíg a többi megye leépíteni volt kénytelen, addig mi gyarapodtunk. Példaként említhető a tavaly átadott a Magyar Nyelv Múzeuma vagy a rudabányai Borsod-Abaúj-Zempléni Megyei Bányászattörténeti Múzeum
Ma a Herman Ottó Múzeum 17 intézményi egységből – területi múzeumokból, közérdekű muzeális gyűjteményekből, kiállítóhelyekből – álló múzeumi szervezet központja.
Az utóbbi évtizedek legjelentősebb gyűjteményi gyarapodását a nagyberuházásokhoz – autópálya, ipari parkok, bevásárló központok építéséhez – kapcsolódó megelőző régészeti feltárások elvégzése eredményezi. Ennek kapcsán 1996-ban új raktárbázis kialakítása kezdődött meg a Tímármalom utcában. A 15 éve tartó nagy ásatások révén Múzeumba került nagy mennyiségű régészeti leletanyag megfelelő elhelyezése, megőrzése és tudományos feldolgozása érdekében új épületrész megépítésére volt szükség. A régészeti ásatások anyagának folyamatosan végzett restaurálása, leltározása és feldolgozása mellett mostanra fejeződött be a megfelelő tároló kapacitás biztosítása, amely a raktári rend kialakításával a leletanyag kutatatását biztosítja. A kb. 240 millió Ft-os ráfordítással megújult a Herman Ottó Múzeum gyűjteményi raktárrendszere, melynek központi bázisa a Tímármalom utcai, 1700 m2 hasznos alapterülettel bíró felújított régi és új épületegyüttese, ahol 670 ezer műtárgyat tudnak méltó körülmények között raktározni. – tudtuk meg Dr. Veres László igazgatótól
Ennek felavatásával kívánja a 110 éves Herman Ottó Múzeum jubileumi rendezvényeit megkezdeni. Számtalan rendezvény vár még az évforduló kapcsán a látogatókra az intézményben. Ami a tudományos szakemberek számára ajándék, hogy több millió forintos tőkével egy nyitott alapítvány jött létre kutatásaik támogatására, melyhez bárki hozzájárulhat.