Ha utaznak, se adják oda az értékeiket! A vasúton, pályaudvarokon történt különböző bűncselekmények visszaszorítása érdekében adott ki bűnmegelőzési kiadványt a Miskolci Rendőrkapitányság Vasúti Rendőrőrse.
Egy Budapestre induló gyorsvonatra szállt fel egy férfi és kisvártatva már egy utas készpénzével és személyes irataival együtt ugrott le vagonról. A gyors vizitről szerencsére a megkárosított utas azonnal értesítette a rendőrséget, akik még a miskolci Tiszai pályaudvaron elfogták a lopással gyanúsítható ózdi férfit.
Az ilyen és hasonló bűncselekmények visszaszorítása érdekében a Vasúti Rendőrőrs tájékoztató brosúrát adott ki, amelyen hasznos információk olvashatóak. A képekkel illusztrált kiadvány olyan bűnmegelőzési tájékoztató, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy utazás közben hogyan előzhetjük meg a pályaudvarokon, vonatokon elkövetett lopásokat.
Egy részlet a készletből:
„Búcsúzkodás a vonat indulása előtt: ha csomagjait felrakja a vonatra, majd lemegy elbúcsúzni, ez alatt a csomagja őrizetlenül marad! Utazás során például cigarettázás, illemhelyre távozáskor vegye számításba, hogy a tolvajoknak egy perc is elég a lopáshoz”!
Fogas-fogás
A rendőrségi tapasztalatok szerint a vasúton utazók értékéinek jogtalan eltulajdonítására specializálódott elkövetők – a legtöbb esetben – jól szituáltak, a külső és felületes szemlélőben nem keltenek gyanút. Általános módszerük szerint felszállnak az adott és még a peronon várakozó vonatra, a csomagtartóra teszik üres táskájukat, amiben látszólag keresnek valamit. S mindeközben már a másik táskából lopják el az értékeket. A fogasokon őrizetlenül hagyott kabátokkal hasonló trükköt alkalmaznak az elkövetők. A rendőrség kéri, hogy a közösségi járműveken utazók fordítsanak, fokozott figyelmet értékeikre!
Tanácsok – részlet a kiadványból
Legyen gyanakvó, ha felszállás közben meglökik azonnal ellenőrizze az értékeit, illetve nézze meg ki lökhette meg. A pontos személyleírással segítheti a rendőrség munkáját.
Ne késsen! Az idő és a rendőrség is Önnek dolgozik!
A fent említett bűncselekmény eredményes felderítéshez többek között hozzájárult az is, hogy miután a sértett észlelte a bűncselekmény elkövetését azonnal értesítette a rendőrséget! A rendőrségi tapasztalatok azt mutatják, hogy a különböző bűncselekmények felderítését pozitívan befolyásolja, ha az érintettek, sértettek, a szemtanúk a rendőrségen mihamarabb megteszik bejelentésüket az esetről, akár személyesen, vagy az ingyenesen hívható segélyhívó számokon: 107, 112.
Információs háttér:
A bűnmegelőzést szolgáló kiadvány a MÁV Start Zrt. és Miskolc Megyei Jogú Város támogatásával készült.
A Miskolci Rendőrkapitányság tájékoztatása alapján: MRFK: Kommunikációs Iroda