Natcha Atlas több mint egy évtizedet töltött az elektronikus zene és az Észak-afrikai, arab zenék ötvözésével együtt dolgozva a világ különböző tájairól származó muzsikusokkal. Életműve a multikulturalizmus diadala, s egyszersmind az arab kultúra befogadókészségének, gazdagságának testamentuma. Az énekesnő október 21-én a Gödör Klubban ad koncertet.
Az énekesnő érzékeny és szenvedélyes hangja könnyedén fonja egybe a közel-keleti és nyugati stílusokat. Ana Hina az album, amire vártunk – kortárs komolyzene, ahol a hangszerek játszanak központi szerepet. Az 1950-es, 1960-as évek arab zenei világához és eszményeihez nyúl vissza, melyek meghatározták Atlas ifjúságát. Az album a múltba pillantva alkot képet a jövőről, felvonultatva a ma élő legnagyobb klasszikus és tradicionális muzsikusokat.
Tim Whelan, Hamid Mantu és Nick Page, a TGU tagjai kulcsszerepet játszottak az 1995-ös Diaspora c. első szólóalbum létrejöttében. A TGU dubos tánczenei ritmusait a tradicionális arab zenével vegyítő fájdalmas szerelmes számok egy új csillag születéséhez vezettek. 1997-ben megjelent a Halim, 1999-ben pedig a Gedida című anyag, mely zenei áttörést hozott.
Kis kitérő: "Nekem és a népdalnak nem ez az utunk"
Fransoise Hardy francia sanzonénekesnő Mon Amie la Rose című sanzonját arab stílusra ültette át, mellyel a 10 leghallgatottabb francia szám közé került, és a Victoire de la Musique díjon elnyerte a legjobb énekesnőnek járó elismerést. 2000-ben jelent meg remix albuma, melyen korábbi 3 lemezének dalait Talvin Singh and Youth keverte újra. 2001-es, negyedik albumán, az Ayeshtenin szerepel többek között Jay Hawkins Nina Simone által sikerre vitt I put a Spell on You című számának arabos stílusú verziója.
Új utakat keresve 2002-ben a Language of Dreams című albumon tette közzé a ragyogó Foretold című számát Marc Eagleton társszerő, és Abdullah Chadeh quanun mestrer közreműködésével. 2003-as Something Dangerious albumával ismét irányt váltott, a lemez felöleli a rap, drum’n’bass, R&B, hindi pop, francia sanzon műfajait, arab, angol, hindi és francia nyelvre ültetve. A 2006-os zajos és gyökérkereső albuma a Mish Maoul, mely egyiptomi gyökereihez nyúl vissza.
Natacha Atlas egyre inkább hajlik a projektekben való gondolkodásra – az Ana Hina után megjelenik még egy egyelőre cím nélküli elektronikus album, amely a TGU és a Flavasia közreműködésével készül. Tervei között szerepel egy latin album Marc Aegleton és Lokua Kanza közreműködésével, valamint egy kortárs komolyzenei album Jocelyn Pookkal.
Jegyár: elővételben 3500 Ft, a helyszínen a rendezvény napján 4000 Ft.
– zene.hu –