2024. 12. 25. szerda

Eugénia
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Gasztro » Gasztrománia » A Lipton márkáról és Sir Thomas Liptonról
A Lipton márkáról és Sir Thomas Liptonról

A Lipton márkáról és Sir Thomas Liptonról

A Lipton márkáról és Sir Thomas LiptonrólSir Thomas Lipton neve mára egyet jelent a modern európai teázás megteremtésével. 1871-ben a skóciai Glasgowban nyitotta első boltját, 21 esztendős korában. 1890-ben vitorlát bontott és Ceylon felé véve az irányt a világ legjobb teájának a keresésére indult és végül saját teaültetvényeket vásárolt. A teatermesztést finom és nemes művészetté fejlesztette, oly módon keverve a teákat, hogy egyedülálló és üdítő ízeket alkosson, amelyek hírnevet és szerencsét hoztak számára.


Thomas Lipton belépése a teaüzletbe nagyon sikeres volt. A teák háromfajta minőségben voltak kaphatóak, a legjobb minőségű ‘Quality No 1’, piros Lipton pajzzsal ellátott sárga csomagolásban került a piacra, mely a mai napig jelképezi a Lipton márkát. Thomas Liptonnak a 19. század végén 300 ügyintézője volt Londonban, ahová 1891 folyamán áthelyezte központját Glasgow-ból. 5000 kéz dolgozott neki Ceylonban és 150 üzlete volt Anglia legkülönbözőbb pontjain. Munkája elismeréseképp 1898-ban Viktória királynő lovaggá ütötte.

Sir Thomas Lipton volt az első igazi modern hirdető, megelőzve saját korát. Neki köszönhetően a Lipton ma világszerte több mint 150 országban van jelen.

Ami a Lipton szakértelmét annyira nagyszerűvé teszi, az az, hogy a vállalat a felhasznált teákat nem kizárólag vásárlás útján szerzi be, hanem 1890 óta, amikor Sir Thomas Lipton megvette első teaültetvényét Ceylonban, saját ültetvényekkel is rendelkezik.

A saját ültetvényeken való termesztés teszi lehetővé, hogy tovább vihető Sir Thomas Lipton küldetése: a Lipton munkatársai állandóan keresik a legjobb ízélmény nyújtásának újabb és újabb lehetőségeit. A saját ültetvényeken kívül 35 országból szerzik be a teákat, hogy biztosítható legyen az állandó íz és a folyamatos ellátás.

A Lipton Teaintézetről

A Lipton Teaintézet küldetése a tudatos teafogyasztás folyamatos népszerűsítése, és a teacserjétől a csészénkig tartó útjának megismertetése. Kutatásuk középpontjában mindenekelőtt a teagyártás folyamata, a tea jellemzői és az emberi szervezetre kifejtett élettani hatásai állnak.

Az intézet központja a nagy-britanniai Sharnbrookban található, feladata a világ számos kutatóközpontjában dolgozó tudósok munkájának összegzése. Ezek a kutatóközpontok legfőképpen ott találhatók, ahol a legtöbb teát termelik, nevezetesen Indiában, Kenyában, és a legfejlettebb italpiaccal rendelkező országokban, például az Egyesült Államokban, Japánban és Kínában.

Az intézet dolgozói rengeteg értékes információt halmoztak fel a tea termesztése, feldolgozása és az ideális keverékek kutatása területén. Ezt a tudást számos szakmai kiadványban tették közzé, amelyek a tea emberi szervezetre mért pozitív élettani hatásával foglalkoznak. Szakembereik a teatermesztés- és készítés minden egyes lépését ismerik, és ez alapján új teakeverékeket dolgoznak ki, vagy egyéb hozzávalókat találnak. Gondos és türelmes munkájuk eredménye az az innovatív termékcsalád, amely a rendelkezésre álló tudás ötvözésével kimagaslóan ízletes teakeverékeket tartalmaz.

 
A filteres tea rövid története

Hosszú utat járt be a teapiac, míg a kimérve árult tealevelektől eljutott a mai márkázott, filteres teákig.

Luk Yu, a Tang-dinasztia költője már 780-ban leírja, hogy a teát két papírlap között is át lehet gőzölni. Ennek ellenére a teafilter feltalálása Thomas Sullivan, egy amerikai teakereskedő nevéhez fűződik, aki 1908-ban állt elő az apró selyemszütyők ötletével, amelyekben termékmintákat ajándékozott a vásárlóinak. Az egyik vásárló forró vízbe helyezte a kis tasakot, és megszületett a teafilter. Az 1920-as évek elején Sir Lipton kézzel kötözött gézcsomagokban értékesítette a teát a szállodák és az éttermek számára. 1929-ben ezeket a tasakokat átalakították, hogy otthoni használatra is alkalmasak legyenek. Amellett, hogy egyre praktikusabb lett a tealevelek csomagolása, az újabb és újabb filterek kifejlesztésénél az is szempont volt, hogy minél könnyebben és teljesebben kioldódjon a tealevelek, gyümölcsök és fűszerek íze. A kezdetek óta a teafilter rengeteg változáson ment keresztül, de ezek közül az egyik legnagyobb a piramis alakú filter bevezetése volt 1996-ban.


A Lipton piramis alakú teafiltere

A Lipton új, piramis alakú filterei segítik a tealevelek, a gyümölcsdarabok, a herbáriák és a fűszerek aromájának jobb kioldódását. Az új forma azt is lehetővé teszi, hogy még nagyobb tealevelek és gyümölcsdarabok kerülhessenek bele a különlegesen finom ízek és a kiváló minőség érdekében. A filterek formatartó anyagból készültek, amely lehetővé teszi a tea jobb kioldódását, és nem változtatja meg a teakeverék ízét.

A Lipton piramis teák között találunk fekete teákat, ízesített fekete teákat, gyümölcs és herba teákat, és a ma még ritkaságnak számító teakülönlegességeket is.

 

MANGÓS CSIRKESALÁTA, ZÖLD TEÁS ÖNTETTEL

HOZZÁVALÓK:

60 dkg csirkemell filé

Só, frissen őrölt bors

1 közepes fej édes fehérhagyma

0,5 dl olívaolaj

3 db érett, de keményebb húsú mangó

A teás öntethez:

0,5 dl kukoricacsíra olaj

0,5 dl fehér pezsgőecet, vagy borecet

1,5 dl forró víz

1 filter LIPTON PIRAMIS ZÖLD TEA

4-5 szál friss menta

A csirkemell filét 1X1 centis kockákra daraboljuk majd sóval, borssal, az aprított fehérhagymával ízesítjük, összekeverjük és a forró olívaolajon, pirosra sütjük. Ezután a mangókat vékonyan meghámozzuk, a húsát levágjuk a magról, és kettő gyümölcsét szintén 1×1 centis nagyságú kockákra vágjuk. A harmadik mangó húsát vékonyra szeleteljük, majd a tálaláshoz használjuk. A kihűlt csirkemellet, a mangót salátás tálba szórjuk, és elkészítjük a teás öntetet. A kukoricacsíra olajat a pezsgőecettel vagy borecettel, a forró vízzel leforrázott kihűtött zöld teával elkeverjük, majd beleszórjuk az aprított mentát, és a salátára öntjük. Ezután lazán összekeverjük, és lefedve 30 percre hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. Tálaláskor a salátás tányérokat szeletelt mangóval megdíszítjük, ráhalmozzuk a mangós csirkesalátát, és friss mentalevelekkel díszítjük.

NARANCSOS SÁRGARÉPASALÁTA, CITRUS GYÜMÖLCSTEA ÖNTETTEL

HOZZÁVALÓK:

60 dkg zsenge sárgarépa

3 db narancs

8 dkg tökmag

Az öntethez:

2,5 dl forró víz

2 filter LIPTON PIRAMIS CITRUS GYÜMÖLCSTEA

2 evőkanál virágméz

0,6 dl olívaolaj

1 csokor citromfű

Kevés só

A meghámozott sárgarépákat salátás tálba reszeljük, majd a narancsokat éles késsel meghámozzuk, a gyümölcsök húsát kivágjuk, nagyobb darabokra aprítjuk, és a répához adjuk. A tökmagot szárazon, közepesen forró serpenyőben megpirítjuk, és kihűtjük. A gyümölcstea öntethez forró vízzel leforrázzuk a citrus gyümölcstea filtert, majd kihűtjük, ezután belecsorgatjuk a mézet, az olívaolajat, és az aprított citromfűvel, kevés sóval ízesítjük. Ha elkészült a salátára öntjük, majd jól összekeverjük, megszórjuk a pirított tökmaggal, és azonnal kínáljuk.


ÍZLETES TEAZSELÉ KEHELYBEN, FRISS GYÜMÖLCSÖKKEL

HOZZÁVALÓK:

4 dl forró víz

2 filter LIPTON PIRAMIS EPER-MÁLNA GYÜMÖLCSTEA

2 jó evőkanál cukor vagy méz

1,5 csomag színtelen tortazselé por

20 szem friss málna

8 szem friss eper

Édes tejszínhab, és pár szál friss mentalevél a tálaláshoz

A forró vízzel leforrázzuk a gyümölcsteát, majd langyosra hűtjük, belekeverjük a cukrot vagy mézet, és ha teljesen elolvadt, keverve beleszórjuk a színtelen tortazselé port. Ezután felforraljuk, majd lassú tűzön keverve 2-3 percet főzzük. A friss gyümölcsöket megtisztítjuk, megmossuk, jól lecsepegtetjük, és a málnát egészben, az epret cikkekre vágva kelyhekbe tesszük. Végül felöntjük a meleg teazselével, és 1- órára hűtőbe tesszük dermedni. Tálaláskor édes tejszínhabrózsával, és friss mentacsúccsal díszítjük.

 

FRISSEN SÜLT CSIRKEMELL SZELETEK, MANDULÁS FEHÉRTEA MÁRTÁSSAL

HOZZÁVALÓK:

4 db csirkemell filé

Só, frissen őrölt bors

1 közepes fej vöröshagyma

0,5 dl olívaolaj

A mártáshoz:

2 dl forró víz

2 filter LIPTON PIRAMIS FEHÉR TEA

1 kiskanál étkezési keményítő

0,5 dl 30%-os tejszín

1 evőkanál szárazon pirított szeletelt mandula

4 adag párolt jázminrizs

A csirkemell filéket lapjával félbevágjuk, majd sózzuk, borsozzuk, bekenjük a krémesre aprított vöröshagymával. Ezután egy órát lefóliázva hűtőben állni hagyjuk, majd a forró olívaolajon minden oldalukat pirosra sütjük. Az elkészült húsokat tányérra szedjük, majd a visszamaradt zsiradékra ráöntjük a forró vízzel leforrázott, fehér teát, és felforraljuk. Most lassú tűzön, a kevés vízzel elkevert keményítővel besűrítjük, sóval ízesítjük, és hozzáadjuk a kevés forró mártással elkevert tejszínt. Végül lassú tűzön egy percet főzzük, és mielőtt lehúzzuk a tűzről, beleszórjuk az összemorzsolt pirított mandulát. Tálaláskor a csirkemell szeleteket tányérra tesszük, párolt jázminrizzsel körítjük, és meglocsoljuk a mandulás fehértea mártással.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés