A mai napon Miskolcon a rendészeti szakközépiskolai tanulók járőrszolgálati feladatokra történő bevonása érdekében Miskolc Megyei Jogú Város Polgármestere, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Rendőrfőkapitánya, valamint a Miskolci Rendészeti Szakközépiskola igazgatója együttműködési megállapodást írt alá.
A Miskolc közterületi biztonságának további erősítése érdekében most megkötött kontraktus aláírására a Miskolci Városházán ünnepélyes keretek között, a média képviselői előtt tartott sajtótájékoztatón került sor.
A háromoldalú megállapodást aláírták:
– Káli Sándor polgármester,
– Dr. Vereckei Csaba r. dandártábornok megyei rendőrfőkapitány,
– Bagi István r. ezredes igazgató.
Az aláírási ceremónián jelen volt többek között Dr. Pásztor Albert r. ezredes Miskolc Rendőrkapitánya, valamint Nyírő Pál Miskolc Város közbiztonsági tanácsnoka is.
A sajtótájékoztatón többek között elhangzott:
A közbiztonság megszilárdítása, a járőrsűrűség növelése érdekében a rendészeti szervek az önkormányzattal közösen megvizsgálták annak lehetőségét, milyen tartalék erőket mozgósíthatnak, mellyel még kihasználatlan kapacitások szabadulhatnak fel. Ennek során merült fel a Miskolci Rendészeti Szakközépiskola (MRSZKI) hallgatóinak járőrszolgálati feladatok ellátásába való – nagyobb mérvű – bevonása, elsősorban Miskolc város területén.
A most aláírt megállapodás eredményeként hétköznaponként a frekventáltabb időszakokban mintegy 20-30 fő, bár korlátozott jogkörrel rendelkező, de formaruhával ellátott rendészeti szakközépiskolai tanuló láthat el rendőrrel közösen közterületi rendészeti szolgálatot. A jövőben így a főként miskolci járőrpárosok esetenként 4-5 hallgatóval kiegészítve hatékonyabban hajtják végre a kiemelt figyelmet érdemlő területek (Búza tér, Tiszai pályaudvar, sétáló utca és bevásárló központok) ellenőrzését.
A megállapodás végrehajtásából adódóan a másodéves szakközépiskolai hallgatók gyakorlati oktatásával kapcsolatban jelentkező költségeket Miskolc Város Önkormányzata magára vállalta.
Információs háttér:
A közterületen elkövetett jogsértések jelentősen befolyásolják az állampolgárok biztonságérzetét, ezért a hatékony bűnmegelőzés érdekében célszerű a rendvédelmi és közigazgatási szervek együttes fellépése, az önkormányzatok, és a civil szféra szoros együttműködésének kialakítása. Az összehangolt fellépéssel csökkenteni kell a közterületen elkövetett jogsértések számát, és fokozni kell a jogsértésekkel szembeni fellépés hatékonyságát.