Az Unió is támogatja a tiszaújvárosi egészségügy fejlesztését
Sikeresen pályázott az egészségügy bővítésre, fejlesztésre a tiszaújvárosi Rendelő Intézet, illetve a helyi önkormányzat. A közel másfél milliárdos projekt a térség 45 ezer polgárát érinti. A szerződés ünnepélyes aláírására július 23-án került sor Tiszaújvárosban, amelyet Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára és Koscsó Lajos Tiszaújváros polgármestere látott el kézjegyével. A megkezdődött fejlesztésekről s a várható befejezésről, annak hatásairól kérdeztük Dr. Török Pál főorvost, a Városi Rendelőintézet főigazgatóját.
– Mikor, és milyen céllal vetődött fel a Tiszaújvárosi Rendelőintézet fejlesztése?
Először 2004-ben pályáztunk a Rendelőintézet teljes felújítására. Érdekesség, hogy a pályázat szakmai és építészeti „tartalmát” csak aktualizálni kellett, hiszen az első pályázat alkalmával is magasra emeltük a lécet.
– Milyen fogadtatásra talált az elképzelés a helyi, a térségi és a megyei szakvezetők körében?
Miután a döntés lehetősége és felelőssége elsősorban a Tiszaújvárosi Önkormányzaté, így értelemszerűen a város döntéshozóit kellett megnyerni az elhatározáshoz. Visszatekintve az akkori döntéshozatali folyamatra, azt kell mondjam, hogy akadálytalan volt, mivel a Képviselőtestület egyhangúan megszavazta és egyúttal biztosította is az anyagi lehetőséget a tervezés elindítására és a pályázat benyújtásához szükséges pénzügyi és intellektuális feltételek megteremtéséhez.
A jelenlegi kistérség Önkormányzatai és a Megyei szakvezetés is egyértelműen támogatta és jelenleg is támogatja az elképzeléseinket. Jól mutatja ezt az a tény is, hogy a legfelsőbb döntéshozó, az Egészségügyi Minisztérium is áldását adta a szakmai programra. Sajnos van aminek nem örülünk, hiszen a betegszállítás befogadása elmaradt, de újra próbálkozunk, amint erre lehetőség adódik.
– Kik és mikor dolgozták ki a pályázati terveket?
A pályázat orvos szakmai programját a Rendelőintézet munkatársai, az építészeti és a műszaki terveket Vincze József vezető tervező irányításával a KVADRATÚRA Építészeti Iroda Kft. végezte el, a pályázati dokumentációs és pénzügyi tervet a Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési Zrt. Salgótarjáni munkatársai állították össze. A pályázat benyújtását a Tiszaújvárosi Önkormányzat, mint tulajdonos bonyolította le, hál’ istennek sikeresen.
– A pályázat elfogadása után melyek voltak az első lépések, a tervek megvalósításában?
A nyertes pályázat első lépése mindig a támogatási szerződés aláírása, ezután következett és folyik a menedzsment végleges felállítása és az ehhez szükséges közbeszerzési eljárások lebonyolítása, majd ezt követően a kivitelezési közbeszerzési eljárás lebonyolítása. Hála istennek időarányosan folynak a dolgok, reméljük ez így marad a kivitelezés egész ideje alatt.
– Mely települések, hány állampolgárt érint a tervezet megvalósítása?
A Városi Rendelőintézet jelenlegi OEP szerződése szerint 45 000 állampolgár járóbeteg szakellátásáról gondoskodik és külön szerződés szerint Polgár város lakosságát is ellátjuk. Területileg ez három kistérség lakosságát érinti, ezek a tiszaújvárosi, a mezőcsáti és a polgári kistérség.
– Mikor indul a program gyakorlati megvalósítása és mikorra várható befejezése?
A program ha úgy tetszik elindult a szerződéskötéssel és várhatóan 2001. április 6-án ér véget. Jelenleg az előkészítés szakaszában vagyunk, hiszen a Rendelőintézetnek az átalakítás időszakában is teljes gőzzel kell üzemelnie, amelynek feltételeit az Önkormányzat döntése értelmében a volt Kazinczy Iskolában teremtik meg. Ez a munka intenzíven folyik és minden remény megvan arra, hogy határidőn belül átköltözzünk. Ennek tervezett időpontja 2009. november utolsó hétvégéje lesz, a lehető legrövidebb időn belül. Az időközben reméljük sikeresen lebonyolított közbeszerzési eljárásban meg lesz a nyertes kivitelező, akinek 2009. december 1-én átadjuk az építési területet.
– Mennyivel lesz jobb, sokrétűbb, az alap- és a járóbeteg szakellátás?
A szakrendelések jelenlegi struktúrája nem változik alapvetően. Új szakmai tartalomként jelentkezik az egynapos ambuláns sebészet, a kúraszerű ellátások, a nappali kórházi ellátás, otthoni szakápolás, és mint új szakrendelés a gyermekgyógyászat, valamint a diagnosztikai munkahelyek műszerezettsége javul (digitális röntgen, ultrahang).
Reméljük, hogy a megújult környezet minket is még további színvonal emelésére serkent.
Fekete Béla
\A 30 éve épített Városi Rendelőintézet\
\várhatóan így fog kinézni 2011 tavaszán\