Nyilvánosságra hozták az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat csütörtök este a www.felvi.hu portálon, ezzel mintegy 127.500 jelentkező továbbtanulásáról született döntés. Első körben mintegy 94 ezren nyertek felvételt. A felsőoktatási intézményekbe való bejutáshoz az idén sem kellett sehol sem a maximális 480 pontot elérni.
A legmagasabb pontszám 469 volt, ennyivel juthattak be a hallgatók a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára, a második legmagasabb pont szintén itt volt, 462 ponttal lehetett a nemzetközi tanulmányok szakra bekerülni – tudta meg az MTI az Oktatási Hivatal elnökétől.
Bakonyi László elmondta, hogy magasak voltak a pontszámok az orvosi képzésben, ahol intézménytől függően 421 és 432 pont közötti eredményt kellett hozni. A jogászképzésben 408 és 426 között alakultak a pontszámok, magasabban, mint tavaly.
A fővárosban, a Millenárison a kánikulai meleg ellenére is sokan várták a pontszámok megjelenését. Az adatsor Hiller István oktatási miniszter gombnyomására indult el és kezdett futni a kivetítőn csütörtök este nyolc órakor.
Azok a jelentkezők, akik a jelentkezési lapjukon mobiltelefonszámukkal és hozzájárulásukkal erre engedélyt adtak, még csütörtökön sms-ben is értesítést kapnak.
Az idén 127.500 diák jelentkezett egyetemekre és főiskolákra, a tavalyi 96 ezerrel szemben, s közülük első körben mintegy 94 ezren kerültek be az intézményekbe, ezen belül államilag finanszírozott képzésre 66 ezren.
Nem sokkal a felsőoktatási felvételi ponthatárok csütörtök esti kihirdetése után a www.felvi.hu weboldal elérhetetlenné vált – jelezték többen az MTI-nek.
/MTI/
PONTHATÁROK ÉS PÓTFELVÉTELIK A MISKOLCI EGYETEMEN
A július 23-án közzétett ponthatárok szerint a tavalyihoz képest nőtt a Miskolci Egyetemre felvettek száma; nőtt az intézményt első helyen megjelölők száma; nőtt a mesterképzésre jelentkezők száma is – ezek a ponthúzás másnapjának első értékelései szerinti legfőbb jellemzői a Miskolci Egyetem szeptemberben kezdődő képzéseire való felvételinek.
„A tavalyihoz képest 13 ezerrel több gólya érkezhet az egyetemekre, főiskolákra szeptemberben, ugyanis 2009-ben a felvettek száma 94 ezer fölé emelkedett. A bejutottak aránya csökkent 2008-hoz képest: míg tavaly a jelentkezők 83,6 százaléka jutott be a felsőoktatásba, 2009-ben mindez 74 százalékuknak sikerült. Az elmúlt évek jelentkezői létszámcsökkenése 2009-ben nem folytatódott tovább, a felsőoktatásba jelentkezők létszáma mintegy 30 százalékkal megnövekedett, a tavalyi 96 968 jelentkezőhöz képest idén 127 298-an nyújtották be felvételi kérelmüket valamely felsőoktatási intézménybe. A létszámnövekedés nagyrészt a mesterszakos képzésekre jelentkezőknek köszönhető, akiknek száma a 2008-as évhez képest megháromszorozódott, valamint idén végzett több mintegy 11 ezer nyelvi előkészítő évfolyamra járó, ötéves középiskolai képzésben részesült fiatal. A megnövekedett jelentkezői létszám eredményeként élesebb lett a verseny. A felvettek száma 13 ezer fővel nőtt meg a tavalyi évhez képest: 2008-ban a jelentkezők 83,6 százaléka sikeresen bejutott a felsőoktatásba, 2009-ben mindez 74 százalékuknak sikerülhetett.” – olvasható a Felvi.hu július 23-án közzétett első értékelő összegzésében.
Ezen országos adatok közepette a július 23-án megállapított ponthatárok alapján 3429 a Miskolci Egyetemre összesen felvett hallgatók száma – a tavalyihoz képest ez csaknem 500 fővel több (2008-ban 2950 volt). Ez a csaknem 16 százalékos növekedés a jelentkezési adatok emelkedésének tükrében azt mutatja, hogy a felvettek aránya a tavalyihoz képest 2 százalékkal csökkent.
Hét karunkon a tavalyinál több hallgatót tudtunk felvenni. Így például a Bölcsészettudományi Karon 1,66-szoros; a Műszaki Anyagtudományi Karon 1,58-szoros; az Állam- és Jogtudományi Karon pedig 1,33-szoros a növekedés.
A Miskolci Egyetemre a 2008. évi összes jelentkező (6639 fő) számához képest mintegy 20 százalékkal nőtt az idén a Miskolci Egyetemre jelentkezők száma (8024). Az Észak-magyarországi régió vezető felsőoktatási intézményét első helyen megjelölők számaránya ugyancsak jelentős arányban, csaknem 40 százalékkal nőtt: a tavalyi 3190-es elsőhelyes jelentkezési szám az idén 4394-re nőtt. A jelentkezések tükrében a Miskolci Egyetem az országos rangsor 11. helyén szerepel.
A Miskolci Egyetem nyolc karának és egy intézetének képzési kínálatából a legfrissebb adatok szerint a Gazdaságtudományi Karé volt a legnépszerűbb mind az összes jelentkezés, mind az első helyre jelentkezők tekintetében.
A mesterképzések esetében a Bölcsészettudományi Kar áll az élen mindkét szempontból, az egyetemen belül egyébként ez a kar indítja a legtöbb, 16 mesterszakot. Összegyetemi szinten 1663 volt a mesterképzésekre beadott jelentkezések száma, az első helyre jelentkezőké ezen a képzési szinten pedig 663.
A jelentkezők számában a legszembetűnőbb emelkedés a Bölcsészettudományi Karon figyelhető meg, ahová 2009-ben több mint kétszer annyian adták be jelentkezési lapjukat, mint 2008-ban. De 30 százalék fölötti emelkedést mutat a Műszaki Földtudományi, az Egészségügyi, az Állam- és Jogtudományi, illetve a Gépészmérnöki és Informatikai Karra jelentkezők aránya is. Sőt, a nyolc tudományterületet lefedő karok mindegyikén nőtt mind az összes jelentkezések, mind az első helyre jelentkezők száma a múlt évi adatokhoz képest.
Összességében a tavalyihoz viszonyítva mintegy 1200-zal többen döntöttek úgy, hogy tanulmányaikat elsősorban a Miskolci Egyetemen szeretnék folytatni. További pozitív változást jelent a korábbi évekhez képest, hogy összesen 482 hallgatóval többet vehetett fel a Miskolci Egyetem, mint tavaly.
Az idén költségtérítéses képzésre 86 fővel többen (1241-en) jutottak be egyetemünkre, mint tavaly. Örvendetes javulás mutatkozik az államilag támogatott hallgatók létszámának (2188 fő) növekedésében (plusz 433 fő) is, ami a már tavaly is mutatkozó aránynövekedést (2008-ban plusz 160 fő) is jelentősen meghaladja. Az államilag támogatott hallgatók létszámának növekedése az egyetem pénzügyi támogatásának emelkedését eredményezi.
A szélesedő képzési paletta eredményeképpen egyre több diákot vonz a Miskolci Egyetem. A hallgatók évről évre mind jobban megtalálják az igényüknek megfelelő alap- vagy mesterszakokat. A jelentkezők számának emelkedése azért különösen örvendetes, mert több felsőoktatási intézmény csak az elmúlt egy évben végbement integráció következtében tudta megelőzni egyetemünket az országos jelentkezési rangsorban.
Kari kiemelések
MAK
A Műszaki Anyagtudományi Kar számára rendkívül sikeres volt a 2009. évi felvételi. Idén összesen 154 hallgatót vettek fel államilag támogatott képzésre, szemben a tavalyi 96 fővel, ez 60,4 százalékos növekedés. Különösen örvendetes, hogy az anyagmérnöki alapszak (BSc) egyre népszerűbb, ugyanis nappali tagozaton 112 hallgató kezdheti meg tanulmányait, míg 2008-ban 59 elsőéves volt, ez 89,3 százalékos emelkedés. A 2009-évi pótfelvételi alkalmával minden képzését meghirdeti a kar költségtérítéses formában, míg az energetikai mérnökasszisztens felsőfokú szakképzésre és a Bölcsészettudományi Karral közös mérnöktanár (anyagmérnök szakirányon) mesterképzésre államilag támogatott finanszírozási formára is lehet jelentkezni.
GÉK
A Gépészmérnöki és Informatikai Karon a 2009. évi nyári felvételi sikeresen zárult. A kar képzései iránti növekvő érdeklődés már a tavaszi statisztikában mutatkozó – a tavalyinál 22 százalékkal magasabb – jelentkezési számban is kifejezésre jutott. A felvett hallgatók létszámnövekedésénél is fontosabb azonban a bekerülési minimumpontszámok és az átlagpontszámok markáns növekedése (szaktól függően 30-60százalék, illetve 12-23 százalék). A 2009/2010 tanévben a kar 9 alapképzési, 2 mesterképzési és 1 felsőfokú szakképzési szakának nappali és levelező tagozatán kezdik meg egyetemi pályafutásukat az elsőéves hallgatók. A kar a 2009. évi pótfelvételi eljárás keretében az alábbi képzésekre hirdet pótjelentkezést:
Nappali tagozat
– alapképzés: gépészmérnöki, ipari termék- és formatervező mérnöki, mechatronikai mérnöki, mérnök informatikus, műszaki menedzser, villamosmérnöki (BSc) szak;
– mesterképzés: gépészmérnöki, mérnök informatikus (MSc) szak;
– felsőfokú szakképzés: gépipari mérnökasszisztens szak;
Levelező tagozat
– alapképzés: gépészmérnöki, mérnök informatikus, villamosmérnöki (BSc) szak;
– mesterképzés: gépészmérnöki (MSc) szak.
BTK
A Bölcsészettudományi Kar a többi felsőoktatási intézményhez viszonyítottan is jó eredményeket ért el. Ez minden bizonnyal a szélesedő képzési palettának, hallgatóbarát oktatási rendszerének, a campus nyújtotta lehetőségeknek és a mostani nehéz gazdasági helyzetben is elfogadható költségtérítéseinek köszönhető. A karon 9 alap- (BA) és 16 mesterszak (MA) van, valamint 2 felsőfokú szakképzés. A pótfelvételi eljárás során a kar minden alap- és mesterszakára lehet jelentkezni. Újonnan akkreditált az alkalmazott nyelvészet, a politikatudomány, a szociológia és a mérnöktanár mesterszak, melyekre államilag finanszírozott helyekre is lehet pályázni.
ÁJK
A jogászképzésben évek óta egyre szűkülő államilag finanszírozott keretszám oda vezetett, hogy erre a képzésre már egészen kiváló eredményekkel sem lehet bejutni. Erre is tekintettel szélesítette az Állam- és Jogtudományi Kar képzési kínálatát úgy, hogy ettől az évtől kezdve nappali tagozaton is felvételt hirdet igazgatásszervező és munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási alapszakon. A felvételi adatok tavalyhoz képest azt mutatják, hogy államilag támogatott képzésre 92 fővel, költségtérítéses képzésre 72 fővel többen nyertek felvételt. Minthogy azonban a kar új képzései még nem elég széles körben ismertek, maradtak betöltetlen férőhelyek is – elsősorban nappali tagozatos képzésben. E férőhelyekre hirdet a kar pótfelvételt a következő szakokon:
Jogász osztatlan képzés: nappali és levelező tagozatra
Igazgatásszervező alapképzési szak: nappali és levelező tagozatra
Munkaügyi és társadalombiz. igazgatási alapszakra: nappali és levelező tagozatra
Közigazgatási mesterszak: levelező tagozatra.
Tekintettel arra, hogy ezen képzések mindegyike a felvételi tájékoztatóban már meghirdetett képzés, ezért jelentkezést csak költségtérítéses formában tudják elfogadni.
GTK
A közgazdász képzés változatlan népszerű országosan és régiónkban is. A Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara 2 felsőfokú szakképzésére, 5 alapképzésre 8 mesterképzésre várta a továbbtanulni szándékozókat. A Gazdaságtudományi Karra magas pontszámmal, jó képességű hallgatók jelentkeztek a felvételi adataink alapján (306-415 pont ). A karon szeptemberben több, mint 400 nappali és 260 levelező első éves hallgató kezdheti meg tanulmányait
.
CTFK
A sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskolai Karon a várakozásoknak megfelelően alakult a nappali tagozatos képzésekre felvettek száma, valamivel szerényebb létszámot sikerült felvenniük a levelező tagozatos óvodapedagógus képzésre, viszont többen nyertek felvételt a levelezős FSz-képzésekre. Így összességében a tavalyihoz képest közel 15 százalékkal több hallgatót sikerül beiskolázni a karon.
A kar pótfelvételit hirdet meg minden olyan szak és képzési forma esetén, ahol a felvettek száma alacsonyabb a felvehetők számánál, azaz nappali tagozaton óvodapedagógus, tanító, csecsemő- és gyermeknevelő-gondozó és web-programozó, levelező tagozaton óvodapedagógus szakon.
EK
Magas, a felvehető hallgatói létszám ötszöröse volt a 2009. évi felvételi eljárásban a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karának képzései iránti érdeklődés. A jelentkezők száma 2008. évben 672 fő, 2009. évben 769 fő a 150 fős felvehető keretszámra. Nappali tagozaton a legnagyobb érdeklődés idén is a gyógytornász képzés iránt mutatkozott. A védőnő, a képalkotó diagnosztikai és az egészségturizmus-szervező képzésekre történő jelentkezés az előző évek trendjét követi. Az egészségturizmus-szervező képzés levelező tagozaton is népszerű.
Nappali tagozatos költségtérítéses képzéseken a kar még rendelkezik betöltetlen kapacitással.
Pótfelvételit az alábbi szakokon, szakirányban hirdet a kar:
Ápolás és betegellátás szak – gyógytornász szakirány;
Egészségügyi gondozás és prevenció szak – védőnő szakirány;
Egészségügyi szervező szak – egészségturizmus-szervező szakirány;
Orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus szak – képalkotó diagnosztikai szakirány.
Pótfelvételi lehetőségek
Optimális esetben az augusztus 10-ig beadandó pótjelentkezéseknek köszönhetően a BTK 361, a GÉK 210, az ÁJK még további 180, a GTK 150 fővel, a CTFK 75, az MFK 70, a MAK 60, az EK 22, a BBZI 20 fővel is megnövelheti a létszámát. A meghirdetett felsőfokú szakképzésre államilag támogatott hallgatók felvételére is lesz lehetőségünk, ami további kedvező hatást fejthet ki egyetemünk költségvetésére.
A pótfelvételi során megpályázható szakokról az érdeklődők az egyetem honlapjáról (www.uni-miskolc.hu) kaphatnak bővebb információkat.