2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Közélet » Interjú » Lánglovagok

Lánglovagok

A tűzoltó autó szirénája fülsüketítő vehemenciával törte meg a fülledt nyári hajnal csendjét. – Valaki bajban van – mondom szinte félhangosan, holott rajtam kívül senki nincs szobában. A szokásos gondolatok cikáznak át a fejemen. Mi történhetett? Vajon nagy a baj? És igen, bármennyire is halandó dolog, mint mindenki más, én is remélem, hogy nem azzal történt valami, akit szeretek. Most mégis kicsit továbbviszem a gondolatmenetem, és azon kezdek el agyalni, hogy zajlik egy ilyen riasztás, hogy készül fel rá egy tűzoltó. Reggelre komplett kis kérdéshalmaz áll össze a fejemben, és ha már így alakult, fel is teszem őket Miskolc Megyei Jogú Város Tűzoltóságának beosztott törzsőrmesterének, Koleszár Gergőnek.

 

 

·         Be kell, hogy valljam, ha tűzoltó autó hangját hallom, mindig a filmekből jól ismert sztereotip kép ugrik be… Tudod, hihetetlen rohanás, kiabálás, csövön csúszás…

·         Nem vagy ezzel egyedül.  S bár kevesebb fejetlenséggel, de hasonlóképpen zajlik riasztás a valóságban is. A riasztás egy jól bevált sémát követ. A bejövő telefonhívást követően a hírközpontos kollega minden adatot precízen és percre pontosan lejegyez. Így már világossá válik a káreset pontos helye és annak neme, illetve, hogy veszélyben van-e valaki. Ezt követően felkapcsolja a riasztást jelző lámpát, majd pedig a kürtöt is. A jelzést követően két percünk van elhagyni a laktanyát, s itt következik – hogy is fogalmaztál – a hihetetlen rohanás. Vagy csőcsúszással vagy anélkül érkezünk az autókhoz, és  általában az öltözködés is a szerkocsin történik.

·         Mesélj egy kicsit a Miskolci Tűzoltóságról.

·         Minden valamikor az 1873-as év nyarán történt, amikor is városunkban a szervezett tűzoltás eszméje testet öltött a Miskolci Önkéntes Tűzoltó Egylet ideiglenes alakuló közgyűlésével, majd a polgárokat segítő gyakorlattá vált.  A Tűzoltó Egylet számtalan támogatóval, és körülbelül 60 tűzoltóval 1874. január 8-án kezdte meg működését.  A hivatásos tűzoltóság megszervezése mégis még több mint fél évszázadot váratott magára.

·         Teljesen önálló intézménnyé pedig csak a XX. század legvégén vált…

·         Így igaz. A Miskolci Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság 1995. október 1-től biztosítja Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat önálló intézményeként a város teljes körű védelmét.

·         Mely területek tartoznak a felügyeletetek alá?

·         Tűzoltóságunk elsősorban a Bükk hegység lábánál fekvő megyeszékhelyen látja el mentő és megelőző tevékenységét. De működési területünkhöz tartozik Miskolc és vonzáskörzete is, körülbelül 35 településsel, annak közel 300.000 lakosával együtt.

·         Mekkora állomány képes ezt a nem kis feladatot teljesíteni?

·         A miskolci tűzoltóság létszáma 156 fő – a legnagyobbak egyike az országban -, mely két laktanyában teljesít szolgálatot. A Miskolc belvárosában található Dózsa György úti központi telephelyünk mellett van egy alegységünk a Diósgyőri városrészben is, a korábban több tízezer főt foglalkoztató nehézipari üzemek közelében. Itt folyamatos készenlétben áll 30-35 fő tűzoltó, akik vészhelyzetben a leggyorsabban bevethető egységként képesek a kárelhárítási, műszaki mentési és tűzoltási feladatokat ellátni. Emellett az ország egyik regionális, úgynevezett katasztrófavédelmi bázisát is mi üzemeltetjük, a rendelkezésünkre álló különleges csere-felépítményes gépjárművekkel. Kollegáink rendelkezésére áll  négy gépjárműfecskendő és hat különleges gépjármű is.

·         Milyen esetekhez riasztanak a leggyakrabban?

·         A vonulások elsősorban tűzesetek, második helyen pedig a műszaki mentések állnak. Tavasszal a szárazfű tüzekhez, fűtésszezonban leginkább lakóház tüzekhez vonulunk, de számos más esetben is minket hívnak. Elég megemlíteni példaként a szivattyúzást, az életmentést, a viharkárok helyreállítását, az árvízvédelmet, és még sorolhatnám.

·         Mi a tűzesetek legfőbb oka?

·         A tüzek leggyakoribb oka a felelőtlenség – ágyban dohányzás, szárazfüvek őrizetlenül hagyása, ősrégi villamos vezetékek stb. –  sok esetben azonban véletlenek sorozata idézi elő a szerencsétlenséget – időjárási viszonyok, közlekedési balesetek – .

·         Itt a nyár, sokan indulnak az erdőbe kirándulni, szalonnát sütni…

·         Igen, és ez valóbban fokozott odafigyelést igényel a túrázóktól. Az országos tűzgyújtási tilalom épp a napokban  – június 20. – lett feloldva. Az erdőben, illetve annak közelében tüzet gyújtani csak a kijelölt és kiépített tűzrakó helyen, szélcsendes időben szabad, a tüzet felügyelet nélkül semmiképpen ne hagyjuk, távozás után pedig minden esetben alaposan oltsuk el azt. 

·         És ha épp nincs bevetés, mivel foglalkoztok?

·         A 24 órás szolgálat teljesítéséhez minden adott, amire szükségünk lehet. Ha éppen nincs gyakorlatunk, illetve vonulásunk, akkor számos időtöltés áll rendelkezésünkre. A kívülálló ember sokszor csak azt látja, hogy nekünk milyen jó dolgunk van, viszont kevés ember lenne a helyünkben, mikor épp dolgozunk. Örök közhely, de igaz: Mi oda rohanunk, ahonnan mindenki menekül.

·         Milyen feltételei vannak annak, hogy valaki tűzoltó legyen?

·         A jelentkezés feltételei a következők.

o         büntetlen előélet,

o         magyar állampolgárság,

o         legalább 18, maximum 30 éves életkor,

o         legalább államilag elismert szakközépiskolai, érettségi bizonyítvány,

o         „C” kategóriás jogosítvány, és PAV I. előnyt jelent,

o         miskolci lakcím,

o         egészségügyi alkalmasság,

o         fizikai alkalmasság.

·         Miért lettél tűzoltó?

·         Három éve vagyok tűzoltó, s minden percét élvezem. Itt sosincs két egyforma nap, és ez nekem mindenképpen előny volt, mikor felvételiztem. Nem tudnék egy irodában gubbasztani, nekem mindig mozognom kell. Előny volt az is, hogy ha semmi butaságot nem csinál az ember, akkor nyugdíjas koráig – 25 év szolgálati idő vagy 50 éves életkor – biztosított  a munkája, mert sajnos tüzek mindig lesznek, így tűzoltó mindig kell. Valóban nem keressük magunkat halálra, de legalább ez a munka biztos, és én szeretem csinálni.

·         Mit szólt a családod, nem féltenek?

·         Vallom, hogy minden munkában ott rejlik a veszély. Persze a családom jobban aggódik a kelleténél, ez valószínűleg változni már nem fog, de reggel 6 után mindenki megnyugszik. A riasztás pillanatában pedig eszembe sem jut a veszély. Erősebben kezd el verni a szívem, s miután már tudom, hogy milyen esettel állunk szemben, csak arra gondolok, hogy tudnám azt végrehajtani a lehető legjobb tudásom szerint.

 

Nos, igen. Valószínűleg ez a hozzáállás és szemlélet az, ami miatt a tűzoltó autó egyre távolodó szirénáját hallva lassan megnyugszom, s tudom, hogy vannak, akikre rábízhatom magam.

 

Köteles Viktória

 

 

 
 

 

 

 

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp