Az önkormányzataink területén élő lakosság, az egészségügyi ellátásért kórházainkhoz bizalommal fordulók, a beteg emberek, valamint az intézményeinkben dolgozók sorsa iránti felelősségérzet késztet szavunk felemelésére, a működésképtelenné válás veszélyének jelzésére. A kormányszóvivő szavaival élve, igen, „az emberek életéről van szó”!
A kormányzati előrelátás és a reális pénzügyi tervezés hiányát immár tényként érzékelve húzzuk félre a harangokat!
Hangsúlyozzuk, hogy a kormány és a minisztérium súlyosan téved az új kórházi finanszírozással kapcsolatban. Hibáztak, amikor az egészségügyi kassza járulékbevétel csökkenésének mértékét meghatározták! Ugyanis a járulékbevételből származó hiány, év végére mintegy 161 milliárd forintra nő.
Az pedig tény és nem jóslat, hogy kórházaink júliusi OEP bevétele 10-12%-kal, átlag 100 millió forinttal marad el az előző hónap finanszírozásától! Bekövetkezett, amitől előre féltünk!
A tények ismeretében azonnali intézkedésre szólítjuk fel az illetékes állami vezetőket az egészségügyi ellátás biztonságának megteremtése érdekében! Elengedhetetlennek tartjuk az ellátás egymásra épülő szintjeinek, a progresszív ellátási rendnek átfogó szakmai és pénzügyi szabályozását!
Ismételten felhívjuk Miniszter Úr figyelmét, hogy a betegellátást és az intézményrendszert veszélyeztető kórházi csődökért egyértelműen az Egészségügyi Minisztérium és a Bajnai-kormány lesz a felelős!
A kórházigazgató szerint is lesznek ellátási zavarok
Az áprilistól érvényes új finanszírozási rend következtében júliustól drasztikusan csökken a kórházak bevétele, ami – a megnövekedett költségeket is figyelembe véve – komoly ellátási zavarokat okoz majd – mondta Csiba
Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház főigazgatója Budapesten, miután megalakult a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület.
A BAZ megyei kórházat említve azt mondta, hogy az év végére a hiány az 1,2 milliárd forintot is elérheti. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórháztól 60 millió forintot- szerinte – jogtalanul tart
vissza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) , arra hivatkozva, hogy bizonyos tételeket még ellenőrizni akar. A főigazgató szerint ennek – jogszabály szerint – fordítva kellene történnie, vagyis a biztosító fizet, és az utólagos ellenőrzés alapján vonhatná vissza a pénzt, ha szabálytalannak ítél meg valamit.