2025. 01. 23. csütörtök

Rajmund, Zelma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » 43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.
43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.

43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.

43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III. Az Egészségügyi Minisztérium március végén egy szabolcs-szatmár-bereg megyei kisvárosban, Ibrányban indította el a SZ.É.P. III. rendezvényét, amely június utolsó hétvégéjén Békés megyében Méhkeréken és Vésztőn fejeződött be.

A Program eddigi szakaszaihoz képest újdonságot jelentett, hogy nem nagyvárosokban, hanem 2-10 ezer fős hátrányos helyzetű településeken biztosítottuk az ingyenes szűrővizsgálatokon való részvétel lehetőségét, hiszen ezen térségekben élők megbetegedési és halálozási mutatói lényegesen kedvezőtlenebbek az országos átlagnál. A leghátrányosabb helyzetű kistérségek a dél-alföldi, az észak-alföldi, az észak-magyarországi és a dél-dunántúli régióban fekszenek. Ezekben a kistérségekben az országos átlagnál rosszabb a jövedelmi helyzet, nagyobb a munkanélküliség, továbbá alacsonyabb a születéskor várható élettartam és rosszabbak a mortalitási és morbiditási mutatók. A megbetegedések közül az első helyen a keringési rendszer betegségei, a második helyen a rosszindulatú daganatos megbetegedések szerepelnek. A kedvezőtlen morbiditási mutatókon rendszeres szűrővizsgálatokkal javítani lehet. A Szűréssel az Életért Programnak éppen ez a célja, hogy az egészséggel kapcsolatos egyéni felelősségre tanítson arra: kis odafigyeléssel, a társadalombiztosítás által finanszírozott szűrővizsgálatok elvégzésével a vezető haláloknak számító betegségek számottevő része megelőzhető.

A települések lakosainak érdeklődése és a helyszíni tapasztalatok is igazolták a SZ.É.P. III. helyszínválasztásának helyességét, egyben a program létjogosultságát, és nem utolsó sorban a helyben elérhető szűrőprogramok iránti valódi igényt. A települések többségének közelében nem található szakrendelő vagy kórház, illetve a helyiek számára nehézkes és esetlegesen többszöri utazást kíván a szakorvosi rendelések felkeresése. Ezért a lakosok kifejezetten pozitívan értékelték, hogy helyben, több mint 10 féle szűrést (vérnyomásmérés, vércukormérés, BMI számítás, derékbőség, boka/kar index és test-zsírszázalék mérés, szemészeti szűrés, fogászati és szájüregi vizsgálatokat, melanóma és bőrrák vizsgálat, gyermek ortopédiai szűrés, CO szint-mérés és a COPD teszt, daganatos betegségek megelőzéséről tanácsadás és önvizsgálat oktatás) egyszerre, egy nap alatt igénybe tudtak venni.

A szűréseket végző egészségügyi személyek toborzásakor döntően az érintett települések háziorvosai, szakorvosai és szakdolgozói bevonására törekedtünk, két okból is. Egyrészt a résztvevők nagyobb bizalommal fordulnak az általuk is ismerős orvoshoz, másrészt a háziorvos közbenjárásával a szűrési eredmények közvetlenül „csatornázódtak be” a normál egészségügyi ellátórendszerbe, ezzel megkülönböztetve a „kampány” szűrésektől a SZ.É.P. III. rendezvénysorozatát. A túlnyomórészt az adott településeken praktizáló háziorvosok segítségével ugyanis rögtön a helyszínen lehetőség adódott a szűrési eredmények kiértékelésére. Ha a normálistól eltérő értékek mutatkoztak a résztvevőnél, a háziorvos saját betegét visszahívhatta rendelésére, ahol már a társadalombiztosítás szokásos keretei közt térképezhette fel a szükséges kezelési módokat – megelőzve egy esetleges betegség kialakulását, vagy elkezdve a betegség korai szakaszban történő kezelését. A háziorvosoknak a rendezvény során lehetősége nyílt arra, hogy a praxisukban korábban meg nem jelent pácienseik egészségügyi állapotát is felmérhessék és nyomon követhessék.

 

Tapasztalatok, eredmények

A településük lakosságát leginkább Nyírmada, Abaújszántó, Borsodnádasd, Gönc, Tarpa és Lengyeltóti polgármesterei és civil szervezetei mozgósították. Nyírmadán a város minden 4. lakosa részt vett a szűrővizsgálatokon, Abaújszántón és Borsodnádasdon a lakosság 23.3 %-a, azaz majdnem minden 4. lakó, Göncön és Tarpán a lakosság közel 20%-a, azaz csaknem minden 5. polgár. A teljes roadshow során érintett települések lakosságának átlagosan 10 %-a vette igénybe a „házhoz vitt” ingyenes egészségügyi vizsgálatokat.

Az Országos Alapellátási Intézet javaslata alapján az Egészségügyi Minisztérium lakosságszám arányosan a legtöbb résztvevőt toborzó három település háziorvosainak egy-egy ABPM-05 ambuláns vérnyomásmérő monitort, a negyedik és ötödik helyezett településnek egy-egy készüléket ajándékoz.  Ezek a készülékek segíthetik a települések háziorvosait a kardiovaszkuláris megbetegedések korai felismerésében, kiszűrésében.

A szűréseken főként a 35-64 év közötti korosztály vett részt, s közülük is leginkább 69%-ban a hölgyek voltak kíváncsiak egészségügyi állapotukra. A legtöbb férfi Heves megyében látogatta meg a rendezvényt.

 

43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.
 

A látogatók közt a három legnépszerűbb vizsgálat a vércukor-, a vérnyomás- és a BMI mérés volt.

 
43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.
 

Az elvégzett mintegy 80.000 vizsgálatból összesen 11.234 szűrést végeztek a bőrgyógyász- és fogszakorvosok. Ezen vizsgálati számból daganat gyanús bőrtünet 2,3% (45 melanoma-, 118 carcioma-gyanú) szájüregi elváltozás gyanú 1,7% (74 elváltozás gyanú) volt. A szemész szakorvosok összesen 4554 látogatók vizsgáltak meg, szürkehályog-gyanú 5% (230 gyanú), zöldhályog-gyanú 3% (137 gyanú) volt. Az összes vizsgálatra vetítve a látogatók 1%-nál fedeztek fel a szakorvosok  daganatos megbetegedés gyanúra utaló tüneteket. Az ortopéd szakorvosok a gyermekeknél elvégzett 2557 vizsgálatból 66%-ban ortopédiai elváltozást, lúdtalpat, illetve gerincferdülést találtak.

Általános tapasztalat, hogy minden második megszűrt férfi túlsúlyos, valamint sokan élnek magas vérnyomással.

A szakdolgozók a rendezvényeken nagyon sok extrém magas vérnyomást mértek, 200 feletti vérnyomás miatt 9 esetben a mentőszolgálat munkatársai a helyszínen ellátták a betegeket, 2 látogatót pedig rögtön kórházba kellett szállítani, ahol azonnal megkezdték a kezelésüket.

A 43 állomáson összesen 893 egészségügyi szakember 7150 munkaórát fordított szűrővizsgálatokra. 

 

Szervezett mammográfiás vizsgálatok

A rendezvénysorozat tartalmilag összekapcsolódott az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által koordinált, mobil szűrőbuszokkal megvalósított, szervezett szűrővizsgálatokkal. A szűrőbuszok a rendezvénysorozat állomásain és a környező településeken végeztek szűréseket. A SZ.É.P. keretében 22 helyszínen mammográfiás szűrővizsgáltatokon összesen 1774 hölgy vett részt, akiknek 6,2%-nál találták szükségesnek, hogy ismételt, vagy kiegészítő vizsgálatokon is részt vegyenek. A részvételi arány az elsőkörös behívottak számához viszonyítva általában 50% körüli érték volt, de e tekintetben kiemelkedett a „mezőnyből” Putnok, ahol a 100 megszólított hölgy közül 93-an vettek részt az emlőszűrésen. (Az ÁNTSZ által végzett szervezett mammográfiás szűréseken való országos részvételi arány 40-50% közötti.)

 

Társadalmi összefogás az egészségért

Annak érdekében, hogy a lakosság minél nagyobb arányban ellátogasson a rendezvényeken nyújtott szűrővizsgálatokra, a szakmaiság mellett arra is törekedtünk, hogy élményekben gazdag légkört, egy valóban „SZÉP” napot teremtsünk. Ezért az adott kistérség helyi kulturális életéből merítve minden rendezvény helyszínén kulturális műsorok várták a látogatókat. A színpadon a települések apraja-nagyja fellépett, óvodások, iskolások, anyukák és apukák, nagymamák és nagypapák. A rendezvények során 3000 fellépő 400 különböző zenés, táncos műsorral szórakoztatta a vizsgálatra várókat és az érdeklődőket. Láthattunk helyi hagyományőrző ének- és néptánccsoportokat, mazsorett- és hastáncelőadásokat, volt, aki verset szavalt és népmesét mondott, mások karate- vagy zsonglőr bemutatót tartottak.

A SZ.É.P. III. nemcsak az egészségügyi szűrések és a helyi kulturális értékek bemutatása tekintetében volt eredményes, hanem kiemelkedő társadalmi összefogás jelképeként is értelmezhető. Az összefogás az érintett települések polgármestereinek, települési és kisebbségi önkormányzatainak, közintézményeinek, sportegyesületeinek, nyugdíjasklubjainak és egyéb civil szervezeteinek önkéntes szervező munkájában, vagyis a rendezvény minél szélesebb körben történő megismertetésében nyilvánult meg. Közel 400 civil szervezet (egyházak, sportklubok, kisebbségi önkormányzatok, segítő szolgálatok) nagymértékben hozzájárult a rendezvénysorozat sikeréhez.

Az Önkormányzati Minisztérium közreműködésével országosan és világszerte elismert élsportolóink is támogatták a rendezvény sikerességét. Ennek köszönhetően valamennyi rendezvényhelyszínen minden 100. szűrésen résztvevő egy-egy, hazai élsportolók – a Magyar Labdarúgó Válogatott, az MKB Veszprém férfi kézilabda-, a Győri ETO KC női kézilabda-, ill. a TEVA-Vasas Plaket vízilabda-csapata – által aláírt sportlabdát kapott ajándékba, szimbolizálva az egészség és a testmozgás szoros kapcsolatát.

Reméljük, a SZ.É.P. program sikere lendületet ad a már futó, illetve a most induló népegészségügyi programjainknak is, hiszen az egészség megőrzése nem egy-egy akciótól függ, hanem folyamatos odafigyelést, rendszeres kontrollt igényel.

 

Jelenleg zajló mintaprogramok

 

Vastagbél-szűrés

Magyarországon évente mintegy 5500 nő és férfi honfitársunk hal meg vastag- és végbélrák miatt, ami hazánkban a második leggyakoribb daganatos halálok. A halálozás csökkentésére a székletbeli rejtett vérzés kimutatására, valamint a vastagbéltükrözés (kolonoszkópia) módszerére alapozott szűrővizsgálat alkalmas. Ezért 2009. I. félévében az ÁNTSZ koordinálásával elindítottuk a székletvér kimutatásán alapuló vastagbélszűrési mintaprogramot, amely jelenleg még zajlik. A programban országszerte 165 háziorvos vesz részt, vállalva húszezer 50-70 év közötti nő és férfi szűrését. A szűrésre behívó levelek alapján kerül sor.

 

Méhnyakszűrés – védőnői mintaprogram

Magyarországon a méhnyakrák miatt – az évtizedek óta folytatott „nőgyógyászati rákszűrés” ellenére – évente mintegy 500 nő hal meg. A 25-65 éves korú hölgyek számára térítésmentes szervezett, célzott méhnyakszűrés áll rendelkezésre. A behívólevelekre csak mintegy 5% jelenik meg szervezett szűrővizsgálaton.  2009. évben az Egészségügyi Minisztérium támogatásával az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat együttműködve az Országos Onkológiai Intézettel a méhnyakszűréshez való hozzáférhetőség fejlesztése érdekében Védőnői Méhnyakszűrő Mintaprogramot indított. A Mintaprogram a területi védőnői hálózatra alapozott. A résztvevő védőnők elméleti képzésben és gyakorlati felkészítésben részesültek és kielégítő jártassággal rendelkeznek a szűrésben. A védőnő a személyre szóló meghívólevéllel szűrővizsgálatra jelentkező 25-65 év közötti nőknek védőnői tanácsadás keretében, megfelelő tájékoztatást ad és kenetet vesz, amelyet citológiai laboratóriumba küld. A visszaérkező citológiai leletet közli a vizsgált személlyel – nem negatív citológiai lelet esetén a nőt nőgyógyászati szakorvosi vizsgálatra utalja, és figyelemmel kíséri az ellátás folyamán. A Védőnői Méhnyakszűrési Mintaprogram 102 kiképzett védőnő segítségével 168 településen jelenleg zajlik.

 

Modellprogram az ajak- és szájüregi rák szűrésére

A Nemzeti Rákregiszter adatai alapján 2008-ban Magyarországon 2737 férfi és 935 nő új beteg volt, az ajak, a szájüreg, a nyak jól látható daganatával, amelyek korai felismerés esetén tökéletesen gyógyíthatóak. Az elmúlt 8 évben (2000-2008 között) közel 30 ezer ajak- és szájüregi daganatos megbetegedést regisztráltak (22748 férfit és 7147 nőt) Magyarországon. A férfiak vonatkozásában a szájüregi rák a harmadik halálok a rosszindulatú daganatos halálozás sorrendjében, míg a teljes lakosságot tekintve a hetedik daganatos haláloknak számít. Az Egészségügyi Minisztérium, az ÁNTSZ Országos Tisztiorvosi Hivatala és az Országos Egészségfejlesztési Intézet a szájüregi rák korai felismerése és gyógyítása érdekében 2008-ban indult szűrési modellprogramot az idei évben is folyatja. A második évben a képzésbe bevonták az együttműködő alapellátási orvosok szakdolgozóit, a képzési anyagot bővítették táplálkozási és szájápolási tanácsadással. A régiók szűrési koordinátorainak szervezésében a szakdolgozók e-tanulás és vizsga után 2009 március-áprilisában elkezdték az alkalomszerű szűrést és egészségfejlesztési tanácsadást. Két hónap alatt közel 200 szakdolgozó 11545 vizsgálatot és tanácsadást végzett. 24 esetben rosszindulatú elváltozás gyanúját és 21 esetben a rák megelőző állapot gyanúját regisztrálták és küldték tovább a szakellátásnak.

 

Mindenki felelős a saját egészségéért! 

A SZ.É.P. III. 43 állomás alatt a szakorvosok a megjelent látogatók számos esetben találtak daganatra utaló tüneteket. Ezek az eredmények is bizonyítják, a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel fontosságát, hiszen a korai felismerés révén, a daganatos betegségek hatékonyabb és biztonságosabb gyógyítását teszik lehetővé.

Minden résztvevőnek köszönjük, hogy felelős magatartásukkal példát mutattak az egész ország számára, hiszen sok esetben azok is eljöttek, akik korábban nem jártak rendszeresen szűrővizsgálatokra.  

 

43 település, több mint 22 ezer résztvevő, mintegy 80 ezer szűrés! Társadalmi összefogás jelképe a Szűréssel az Életért Program III.

 

 
 
 
 
 
 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

NAV: Indul a 2025-ös eSZJA-szezon
Már elérhetők a friss szja-bevallási információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján. A 2024-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkés…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés