A napokban kezdődött diplomaátadó ünnepségek után hivatalosan is véget ért a 2008/2009-es felsőoktatási tanév a Miskolci Egyetemen. Eredményes tanévet zárunk – értékel röviden dr. Patkó Gyula rektor. Ám, ha a tanrend szerint egy időszak lezárul is, mindaz, mi sikeressé teszi ezt az időszakot, egy folyamat része, bizonyos tekintetben nyitánya. Nagyszabású fejlesztések kezdődnek, úton van az egyetem a bolognai rendszerre való teljes átállásban, megújulnak a képzések is. S úton van az intézmény a hazai felsőoktatási piacon is – a Miskolci Egyetem több tekintetben is erősíti pozícióját. A jubileumi év jelentkezési statisztikái ezt mutatják…
– Ez egyedülálló eredmény. Objektív, szakmai elismerés, mely lehetőséget teremt hazai és nemzetközi összehasonlításokra, rangsorolásokra, a gazdaság igényeihez való alkalmazkodásra, a hazai felsőoktatási versenyben pozíciónk erősítésére is. Nagyon fontos számunkra, hogy elsőként a Miskolci Egyetemet találták a legjobbnak. 2007-ben a Gazdaságtudományi Karunkat ismerték el, a jogászképzésünk két kiválósági címmel is büszkélkedhet, és most az egész egyetemet emelték ki, amit a sikeres intézményi akkreditáció is megerősít – hangsúlyozta dr. Patkó Gyula.
A legnagyobb elismerés mégis, hogy az országos átlaghoz képest nem csökkent a Miskolci Egyetemre jelentkezők száma, sőt abszolút értékben növekedett. A statisztikákat lefordítva elmondható, hogy csaknem negyven százalékkal több hallgató jelentkezett első helyen a Miskolci Egyetemre az idén, mint tavaly. Ez az aránynövekedés kiemeli a Miskolci Egyetemet az ország állami fenntartású intézményei közül, s jó helyre sorolja az intézményt az országos rangsorban. Fontos eredményként könyvelhető el az is, hogy a határon túli fiatalok is szívesen jönnek tanulni Miskolcra.
– Folyamatos a karokon a bolognai rendszernek megfelelő alap- és mesterszakok akkreditálása, indítása. Az idei tanévben először adtunk át BSc és BA képzésekben szerezett okleveleket. Megújult képzéseink korszerű, az igényekhez formált lehetőségeket biztosítanak – ezt tükrözik a felvételi adatok is. Vannak olyan országosan egyedülálló képzéseink, melyekre a továbbtanulni szándékozók csak a Miskolci Egyetemen jelentkezhetnek. A fiatalok megtalálhatják nálunk a számításukat, versenyképes diplomával a kezükben építhetik a jövőjüket. E cél miatt örvendetes, hogy az Oktatási Hivatal ebben a tanévben összesen 2 alapképzést, 16 mesterszakot, 32 szakirányú továbbképzést és 3 felsőfokú szakképzést regisztrált egyetemünkön – részletezte a képzési paletta bővülését a rektor.
Ezzel párhuzamosan időről időre megújul az Egyetemváros „lakóinak” közvetlen környezete is: az elmúlt évek fejlesztései után az egyetem egy több mint 6 milliárd forint értékű TIOP-projekt indításának kapujában áll, mely részben építészeti beruházást, részben gépek, berendezések beszerzését teheti lehetővé. Olyan berendezésekét, melyek a műszaki képzések színvonalának emelése mellett a kutatást és a versenyszférát is szolgálják. Emellett ugyanakkor számos további pályázat (GVOP, TÁMOP keretében) elbírálása is folyamatban van.
– Az egyetem a régió szolgálatában áll, s ennek erősítésére nagyszabású fejlesztéseket tervez, nagy beruházásokban vesz részt. A tervek között szerepel a könyvtár felújítása és bővítése, új konferencia-központ felépítése magántőke bevonásával. A város uszodát épít az egyetem szomszédságában, várhatóan itt létesül a kutatói munkahelyeket teremtő Science Park is. Nanotechnológiai, mechatronikai, vegyipari, alternatív és megújuló energiaforrások területén működő cégek betelepülését várjuk – utalt az intézmény regionális szerepére a rektor. Kiemelte ennek kapcsán az egyetem több tekintetben is jelentős ipari, vállalati kapcsolatait, melyeket tovább erősít a közelmúltban itt megalakult az Állami Felsőoktatási Intézmények Gazdasági Tanácsai Elnökeinek Konferenciája.
– A tanács tagjainak gazdasági látóköre bővíti a mi akadémiai szemléletmódunkat. Mi magas szinten műveljük a tudományt, s gyarapítjuk, átadjuk a tudást, a gazdasági tanács profi üzletemberei pedig segítik az egyetem vezető testületeit, hogy a tudásunkból, képzéseinkből „eladható terméket” formáljunk – részletezte dr. Patkó Gyula.
E „terméket” a selmeci gyökerekre építve formálja a jelenkor – hagyomány és modernitás együttese formálja a holnapot. E tekintetben is fontos tanév, év a mostani, hiszen 60 éves a város egyeteme, 60 éve, hogy a Nehézipari Műszaki Egyetem megnyitotta kapuit Miskolcon, s fél évszázada, hogy a Bányamérnöki Kar Sopronból Miskolcra költözött. A selmeci alapítástól számítva az idén szeptemberben kezdi egyetemünk a 275. tanévét. A jubileumi év rendezvényei a közelmúltban kezdődtek Sopronban – s folytatódnak természetesen az ősszel, Miskolcon.
A pörgő diákélet elhalkul addig a Dudujka völgyében. A diplomáját a napokban átvett mintegy ezer fiatal útra kelt. Helyükre új hallgatók érkeznek majd, hiszen a Szalamander fáklyái stafétaként öröklődnek. A miskolci egyetemistákat várja ezer buli, zenés-táncos szórakozás, balekavató és gólyabál, zenei fesztiválok, klubok, sport- és kulturális lehetőségek, diákhagyományok, szerelem és sokszínű diákélet Európa páratlan campusán. S persze a legfőbb, amiért érkeznek: a komoly tanulás és a Miskolci Egyetemen szerezhető versenyképes diploma!