A Magyar Távirati Iroda tavalyi eredményei közül a vidéki tudósítói hálózat megerősítését, az új hírszerkesztési központ felállítását, valamint a határon túli magyarokról és az önkormányzatokról szóló hírkiadás bővítését emelte ki Vince Mátyás elnök az MTI 2008-as tevékenységről szóló beszámolójában hétfőn az Országgyűlésben.
Vince Mátyás – akit tavaly újabb öt évre választott meg a nemzeti hírügynökség elnökének az MTI Zrt. Tulajdonosi Tanácsadó Testülete – közölte: 2008-ban kiemelt feladat volt az MTI szerkesztőségében a szervezeti és a felelősségi rend átalakítása.
„Ez a változás korszakos jelentőségű volt az MTI hírgyártásának történetében: az eddiginél sokkal jobban összehangoljuk a szerkesztőségek munkáját, gyorsabban reagálunk a hazai és nemzetközi fejleményekre, s rugalmasabban alkalmazkodunk a felmerülő előfizetői igényekhez” – hangsúlyozta az MTI elnöke.
Vince Mátyás a tavalyi év másik kiemelkedő szakmai feladatának a megyei tudósítói hálózat megerősítését nevezte, aminek eredményeképpen 2009 elején munkába álltak az új megyei másodtudósítók. Az elnök szerint a másodtudósítók belépése nyomán jóval több lett a nem budapesti hír az MTI hírkiadásában, illetve érezhetően bővült a vidéki fotókínálat is, amivel az MTI annak a régóta megfogalmazott igénynek tett eleget, hogy a közszolgálat jegyében erősödjön a vidék Magyarországáról szóló hírkiadás.
Az MTI elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a vidéki hírek számának növelése ezzel nem került le a napirendről, hiszen a most júniusban indított Önkormányzati Sajtószolgálat (ÖS) is ezt a célt szolgálja. Mint mondta, az új ÖS-szolgáltatás révén több mint 3200 magyar önkormányzat jelenhet meg naponta akár tucatnyi hírrel az interneten az MTI által biztosított keretek között.
Vince Mátyás a 2008-as év fontos szakmai előrelépésének nevezte azt is, hogy a határon túli magyarság életéről szóló hírkiadás átszervezésével közel megduplázódott az ilyen típusú hírek száma.
Kitért arra, hogy az MTI archívumainak megóvására tavaly 100 millió forintos pótlólagos költségvetési támogatást kapott, amelynek nagyobbik részét a második világháború előtti hírarchívum digitalizálására és internetes megjelentetésére fordítja, kisebbik részéből pedig előkészíti 20 ezer MTI-s archív fotó internetre vitelét. Az elnök korszakos jelentőségűnek nevezte a két világháború közötti MTI-s hírek nyilvánosság elé tárását. Mint mondta, párját ritkítóan gazdag kordokumentum-csomag lesz idén ősztől hozzáférhető és kereshető az interneten.
Vince Mátyás kiemelte, hogy a parlament pártjaival, a frakciókkal változatlanul korrekt az MTI kapcsolata, s megítélése szerint a felügyelő testületek: a TTT és az FB, illetve az MTI menedzsmentjének kapcsolata ugyancsak kiegyensúlyozott volt 2008-ban. „Az MTI a hazai hírvilág piacvezető szolgáltatójaként továbbra is bírja mind szakmai partnereink, mind a politika bizalmát, még akkor is, ha néha – hol jogosan, hol megalapozatlanul – kritikával illetik tevékenységünket” – tette hozzá.
Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy 2008-ban csupán egyetlen panaszos beadvány érkezett az MTI szakmai munkájára az ORTT Panaszbizottságához, de ezt a beadványt mind a panaszbizottság, mind pedig másodfokon maga az ORTT elutasította, és tavaly bíróság sem kötelezte az MTI-t egyetlen sajtó-helyreigazításra sem.
Az MTI gazdálkodásáról az elnök azt mondta, hogy bár tovább tartanak az MTI-re, s általában a hírügynökségekre nézve kedvezőtlen piaci tendenciák, a nemzeti hírügynökség „stabilan áll a lábán”, tavaly – immár a negyedik egymást követő évben – mérleg szerinti nyereséget produkált a cég, ezúttal 6,5 millió forint értékben. Vince Mátyás ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági válság nyomán érezhetően tovább mérséklődő piaci bevételek fokozott takarékosságra kényszerítik az MTI-t, ennek jegyében épp most van folyamatban egy 38 főre kiterjedő csoportos létszámcsökkentés, amelynek kereteiről megállapodás született az Üzemi Tanáccsal, így a leépítést rendezett keretek között zajlik.