Különleges igényességgel összeállított ciklusai – például Beethoven összes szonátája Schiff András előadásában vagy A Zongora című sorozat – pezsgést és lendületet vittek a hazai koncertéletbe. Pályafutásának csúcsteljesítményei közé tartozott a Földvári Napok címen megszervezett, tíz éven keresztül életben tartott különleges eseménysorozat. Ugyancsak maradandó érdeme, hogy az 1990-es évek közepétől oroszlánrészt vállalt Fertőd–Eszterháza, illetve a magyarországi Haydn-kultusz új korszakának kialakításában, fesztivállá fejlesztve a Budapesti Vonósok sikeres kastélykoncertjeit, inspirálva a Magyar Haydn Társaság létrejöttét, valamint útjára indítva Haydn Eszterházán címen azt a komplex programsorozatot, melynek koncertjei és tudományos konferenciái ma is nemzetközi rangot képviselnek.
(Részlet Gerő Katalin életút-ismertetéséből)
Az új kötet tartalma
A Gramofon Könyvek sorozat új kötete, a Strém Kálmán – A hangversenyrendezés művésze a kiváló hangversenyrendezőnek és zeneszociológusnak állít emléket, születésének hetvenötödik évfordulóján. A 256 oldalas könyv gerincét mintegy nyolcvan emlékezés és nyilvánosan elhangzott beszéd alkotja – mind a magyar zenei élet ismert szereplőjétől, többek között Jeney Zoltántól, Schiff Andrástól, Somfai Lászlótól és a már elhunyt Szőllősy Andrástól. Az emlékezések között kapott helyet Kurtág György kompozíciója is, amelyet Strém Kálmán emlékére írt, és amely e kötetben jelenik meg először (a szerző szíves hozzájárulásával). A könyv kódája Sári József Verfall című dalának kottája – a mű ősbemutatója május 28-án, a Zeneakadémián rendezendő emlékhangversenyen lesz.
Az emlékezések mellett Strém Kálmán életútját és gyökereit is ismerteti a kötet, számos kuriózumértékű illusztrációval, családi archívumból származó fényképpel, kordokumentummal. Ezeken a lapokon nemcsak a nagyszerű ember életútja rajzolódik ki, hanem az a kor is amelyben felnőtt, valamint családi háttere is. A könyvet Strém Kálmán publikációinak, az általa rendezett hangversenyek listája teszi teljessé, valamint válogatás a koncertjeiről, a földvári és eszterházai eseményekről megjelent kritikákból, beszámolókból.
Az Ars poetica fejezetben, két interjú révén maga Strém Kálmán is megszólal: ezekben az általa fontosnak vallott értékekről beszél. A kötetet kiegészítő In memoriam fejezetben a Strém Kálmán 2005 novemberében bekövetkezett halála óta eltelt időszakban rendezett események és az azokhoz kapcsolódó dokumentumok kaptak helyet.
A sorozat korábbi darabjai
A Gramofon Könyvek tavaly indult sorozat, amelynek célja a Gramofon zenei lap által is megjelenített értékteremtő zenei műfajok gondozása kismonográfiák, valamint tematikus kötetek formájában. Az első két könyv a Bartók Vonósnégyes megalakulásának ötvenedik, illetve a Liszt Ferenc Kamarazenekar megalakulásának negyvenötödik évfordulójára jelent meg Albert Mária, valamint Retkes Attila tollából. A sorozat harmadik kötete, Bach testamentuma címmel tavaly karácsonykor látott napvilágot – ebben Göncz Zoltán a zenetörténet egyik befejezetlenül maradt enigmatikus alkotását, A fúga művészetét veszi górcső alá.