A műtő szentély – mondják ők, akik életük nagy részét ott töltik. Nekünk civileknek egy ismeretlen, misztikus hely, ahová soha nem kívánkozunk. Nekik az életük, nekünk szerencse, hogy vannak, hiszen nap, mint nap a legfontosabb segítői az életmentő operációknál az orvosoknak.
– A központi műtőszolgálat egy önálló egység a kórházon belül– magyarázta a főorvos beszélgetésünk elején –, s arra hivatott, hogy kiszolgálja az összes manuális szakmát. Ózdon a szülészet-nőgyógyászatot, a sebészetet és a fül-orr-gégészetet. Vannak kórházak, ahol nincs központosítva ez a terület, nálunk azonban már a 80-as évektől így működik a rendszer. Előnye, hogy rugalmasabban szervezhető a munka, s a gazdálkodás is jobban ellenőrizhető.
A főorvos 2004. december 1-jétől irányítja a központi műtőszolgálatot, előtte a sebészet éppen kinevezett osztályvezetőjének a feladata volt e csapat koordinálása. A tapasztalatok szerint jobb azonban, hogy külön gazdája van a területnek, ugyanis eléggé szerteágazó, sokféle igényt kielégítő a munkájuk, ami átgondolt szervezést, s időnként problémakezelést igényel. A 26 fős szolgálat négy műtőt „gondoz”, ebből három a sebészeten, egy pedig a szülészeten található, s van még egy kisműtő – szintén a szülészet-nőgyógyászat területén -, ahol kisebb beavatkozásokat végeznek.
– Annak alátámasztására, hogy mennyi feladatuk van Ózdon a műtősnőknek és a műtőssegédeknek, néhány statisztikai adatot mondanék – folytatta dr. Perneki Attila. – Tavaly 2830 műtétnél, idén november végéig pedig 2540 műtétnél segédkeztek. Ebből 577 alkalommal sürgősségi beavatkozás történt. A szolgálat tagjainak folyamatosan készenlétben kell állniuk, nyolc órás műszakban dolgoznak, s a műtőssegédek még a sürgősségi osztályt is kiszolgálják.
A főorvos elmondta: jól felkészült, kitűnően képzett csapat dolgozik együtt a műtőszolgálatnál. A 13 műtősnőből 12 szakképzett, egy pedig jelenleg végzi a szükséges iskolát. A műtőssegédeknél heten rendelkeznek az előírt képzettséggel, hatan a közeljövőben szerzik meg az iskolai végzettséget. Szerencsére Ózdon nagyon kicsi a létszámingadozás, főleg a műtősnők azok, akik évek, évtizedek óta itt teljesítenek szolgálatot, de a műtőssegédek is komolyan, hosszútávra tervezik itt a jövőjüket. Vállalják ezt annak ellenére, hogy nem könnyű nap-mint nap helytállniuk. Folyamatosan képzik magukat, hiszen a műtősnő akkor végzi igazán jól a feladatát, ha egy gondolattal mindig előbbre jár az operáló orvosnál. Nekik már a műtét előtt van tennivalójuk, hiszen ők felelnek az orvosi beavatkozáson kívül szinte mindenért. S a műtét után, amikor már mindenki elhagyja a helyiséget, ők még maradnak, hiszen rendet kell tenniük, s el kell végezni a szükséges adminisztrációt is. Aztán mikor mindennel elkészülnek, jön egy másik operáció, másik orvos, másik beteg, aki sokszor nem is tudja, hogy ki az a hölgy a zöld maszk mögött, aki az orvos minden rezdülését figyeli és a keze alá dolgozik.
– A műtősnőnek a felkészültsége mellett jó emberismerőnek is lennie kell – teszi hozzá mosolyogva Perneki Attila -, ugyanis alkalmazkodnia kell az orvoskollégákhoz, az ő munkatempójukhoz, ismerniük kell azt a mozdulatsort, amit az operatőr a munkája során alkalmaz. S tennie kell mindezt frissen, kipihenten, hiszen előfordul, hogy reggel fél nyolctól délután fél háromig a műtőben tölti a napját.
S ők megfelelnek e kihívásnak, annak ellenére, hogy legtöbbjüknek családja, férje, gyermeke van, akikről családanyaként is gondoskodniuk kell. Munkájukat az intézményen kívül is ismerik és elismerik, 2002-ben a „Korszerű és biztonságos egyszer használatos műtéti izolációs rendszer alkalmazásának saját tapasztalata” című pályázaton első helyezést értek el. Szerencsére – mondta el beszélgetésünk végén a főorvos – modern eszközökkel, jól felszerelt műtőben dolgozhatnak, s már az intézményen belül is kezdik egyre jobban ismerni és elismerni a munkájukat. Erre úgy gondolom, joggal tarthatnak igényt, hiszen nélkülük nincs császármetszés, vakbélműtét, epeműtét és még sorolhatnánk azokat a beavatkozásokat, amik életeket mentenek a zárt ajtók mögött, ahová most olvasóink is betekinthetnek e cikk mellé illusztrációként csatolt felvételek segítségével.