– Amikor értékelte az elmúlt esztendőt, azt mondta, hogy a rendőrség megyék közötti rangsorában Borsod-Abaúj-Zemplén teljesített a legjobban.
– Ezt nem csak én mondom, hanem az eredmények alapján az országos rendőrfőkapitány is kiemelkedően jónak minősítette az itteni tevékenységet, s természetesen a statisztikai adatok is ezt bizonyítják.
– Hogyan is néznek ki ezek a felderítési mutatók?
– Nem szeretném adatokkal untatni az olvasókat, ezért csak néhány jellemző számot mondanék. Az emberölések 86,7, a szándékos testi sértések 87,8, a könnyű testi sértések 96,9 a garázdaságok 86,6 a lopások 36,9 és a gépkocsi lopások 45,1 százalékát felderítettük. Az országos átlagok ezek alatt vannak.
Az edelényi, tiszaújvárosi, szerencsi és kazincbarcikai kapitányságok működési területén pedig a megyei átlagot is meghaladóan találják meg az ismeretlen bűnelkövetőt.
– Ezeket a beszédes számokat már nehéz lesz felülmúlni ebben az évben. Mi lesz a cél?
– Nekem nem a számokkal való „revolverezés”/sic!/ a célom,hanem az, hogy ezeket a jó eredményeket kevesebb erőfeszítéssel, jobb technikai felszereléssel, hatékonyabb munkaszervezéssel érjük el a megyében, hogy a munkatársaknak minél könnyebbé tehessük a napi munkát. Ezért díjazzuk az innovációt, amelyre pályázhatnak a kollektíváink. A legfontosabbnak viszont, a lakosság biztonságérzetének növelése érdekében, még mindig a bűnmegelőzést tartom.
– Ebben sem lehet oka panaszra, hiszen a Főkapitányság tavaly a kiemelkedő minőségfejlesztő munkáért IISA – Shíba díjban részesült…
– No azért ez nem tehet bennünket elbizakodottá, mert ez egy soha véget nem érő feladat, amelynek megoldásában az iskolák, az önkormányzatok, a civil kapcsolatok, a polgárőrségek, a kommunikáció nagyon sokat segíthetnek. Ahhoz, hogy a prevencióban eredményesek legyünk, nagy társadalmi erőre, s együttműködésre van szükség. Heroikus küzdelmet folytatunk ebben a nehéz megyében, s ennek persze szociális okai is vannak, amelyet nekünk sajnos nem áll módunkban befolyásolni.
– Érzik – e itt helyben azt az – sarkosan fogalmazva – ellenszenvet, a rendőrség iránt, amelyről az országos megítélésben hallani?
– Nem egyáltalán. Mi a megbecsülést, a jó kapcsolatot érezzük inkább, mind a lakosság, mind az önkormányzatok részéről, s ez persze azt is jelenti a rendőrök számára, hogy sokkal felszabadultabban, magabiztosabban végezhetik a mindennapi munkát, s ha ehhez még a technikai eszközök folyamatos korszerűsítése is hozzá járul, akkor az eredményeket is sikerül javítani.