2024. 09. 17. kedd

Zsófia
1 EUR 395 HUF
1 GBP 468 HUF

A bükki füvesember ajánlja a díjnyertes szerző könyvét

A 93 éves Gyuri bácsi is újat tanult az adaptogénekről
Van egy olyan gyógynövény-kategória, az úgynevezett adaptogének, amelyek elősegítik az emberi test alkalmazkodását a stresszhez, támogatják a normál anyagcserét és visszaállítják az egyensúlyt. Növelik a test ellenálló képességét a fizikai, biológiai, érzelmi és környezeti stresszhatásokkal szemben, és elősegítik a normál élettani működést. A napokban jelenik meg ‘David Winston: Adaptogének – Gyógynövények stressz csökkentésre, erő és állóképesség növelésére’ című könye. A Hórusz kiadó különleges címet viselő alkotásához a bükki füvesember – Szabó Gyuri bácsi – írta az előszót és az ajánlást.

Ha a szó – adaptogén – ismeretlenül hangzik, nem véletlen. Nálunk kevésbé használják. A könyv ajánlóját az a 93 éves Szabó György írta, akit az ország a bükki füvesemberként ismer. Lánya árulta el, hogy a könyv címe még édesapjának is idegenül hangzott.

„A latin nyelvből ismerjük a szót. Adoptálni, mint örökbe fogadni, vagy adaptálni, mint alkalmazni valamit. Bár érdekes ez a cím, szerencsére ugyanez, az egész könyvről elmondható. Amikor apukám elolvasta még ő is sok újat tanult belőle. Az a rész, ahol az egzotikus növényekről van szó minket kevésbé érint, mert ezekkel a növényekkel itthon nem találkozunk, nem dolgozunk. Viszont nagyon jól a bevezető rész, ahol a gyógynövényekről és magáról a gyógynövények alkalmazásáról ír a szerző” – mondja Gyuri bácsi lánya, Lopes-Szabó Zsuzsanna, természetgyógyász-fitoterapeuta.

Gyógynövényekkel a stressz ellen

Manapság, amikor annyi stressz éri az embert, szinte mindenki megoldást akar arra, hogy egy kicsit pihenjen az elme és a test is. A nyugodt pihenést, az elegendő alvást nem lehet sem gyógyszerekkel kiváltani, sem más szerekkel helyettesíteni. De azt elérhetjük, hogy a pihenésünk nyugodt legyen, és azt is, hogy könnyen el tudjunk aludni.

„Nagyon sok ember keres fel minket ezzel a problémával. A stressz, a nem alvás, a szorongás, a gyomorideg mindennaposak az életünkben. Ráadásul nagyon sok betegség visszavezethető a stresszre, kiinduló oka sok idegrendszeri, szív-, és érbetegségnek, magas vérnyomásnak. Apukám ezzel régóta tisztában van, sok terméke fókuszál erre a betegségcsoportra” – mondta Zsuzsanna, aki azt is elárulta, hogy miért fontos a körülöttünk termő gyógynövényeket használni.

„A könyvben sok olyan növény van, ami eddig nem szerepelt a repertoárunkba, de ezután sem fog. Ennek egyszerű oka van. Minden populációnak van egy rendelkezésére álló növényvilága. Ez az, amihez évezredek óta hozzászoktunk, ami körülvesz minket. Bizonyított tény, hogy ami jó nekünk, nem biztos, hogy hasznos egy afrikai ember számára. Az ő szervezetükben nincs meg az a lebontó enzim, ami segítene, sőt, akár még káros is lehet” – tette hozzá a természetgyógyász.

A könyv segít jobban megérteni, hogy mi adaptogén és mi nem az. A növények ismertetésük során gyakori az utalás az ájurvédára, azaz India természetes és holisztikus ősi gyógyászati rendszerére, vagy a hagyományos kínai orvoslásra. Ennek az az oka, hogy a könyvben tárgyalt huszonöt adaptogén legtöbbjét gyógyszerként használják az ájurvédikus és a kínai gyógyászatban is. Ez is bizonyítja a megbízhatóságukat, hatékonyságukat és biztonságosságukat.

Zsuzsanna elárulta, ő és édesapja is a könyv alapján fogja ezentúl használni azt az értelmezést, hogy melyik gyógynövény milyen szerepet tölthet be a gyógyításban, azon túl, amire már eddig is használták.

A szerzőről:
David Winston gyógynövény szakértő és etnobotanista, több mint 40 éves tapasztalattal rendelkezik a hagyományos cherokee, kínai és nyugati gyógynövények természetes felhasználásából. Több mint 35 éve dolgozik klinikai gyakorlatban gyógynövény tanácsadóként orvosok, természetgyógyászok és kutatók számára az Egyesült Államokban és Kanadában. 2013-ban David-et munkásságáért a Természetes Termékek Szövetsége (Natural Products Association – NPA) Clinician’s Award-dal jutalmazta.

Az adaptogének jelentése:
Figyelemre méltó természetes anyagok, olyan gyógynövények, amelyek segítenek a testnek a stresszhez való alkalmazkodásban, támogatják a normál anyagcsere-funkciót és segítik a szisztémás egyensúly helyreállítását. Növelik a test fizikai, biológiai, érzelmi és környezeti stresszekkel szembeni ellenálló képességét, és védekező választ adnak az akut vagy krónikus stresszre. Különböznek más anyagoktól, mert képesek helyreállítani az endokrin hormonok egyensúlyát, modulálni az immun- és idegrendszert, és lehetővé teszik a test számára az optimális homeosztázis fenntartását.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek