2024. 09. 9. hétfő

Ádám
1 EUR 396 HUF
1 GBP 469 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Kultúra
  • »
  • A Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete az alapításának 90 éves jubileumát ünnepli

A Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete az alapításának 90 éves jubileumát ünnepli

Az Érc- és Szénelőkészítési Tanszék (az Intézet jogelődje) soproni megalapításának 90. évfordulójának alkalmából
ma konferenciát tartottak „90 éves a Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet” címmel a  Miskolci Egyetem Felnőttképzési Regionális Központjában. A program levezető elnöke Dr. Faitli József egyetemi docens, intézetigazgató volt.

A Jubileumi Konferencia fontos része Prof. Dr. h.c. Dr. Tarján Gusztáv akadémikus emléktáblájának felavatása. A plakettet Varga Éva Munkácsy-díjas miskolci szobrász¬művész készítette.

    A jelenkor nagy kihívása, hogy úgy gazdálkodjunk a természeti erőforrásokkal, hogy az élet egyáltalán, de még inkább a jó minőségű élet hosszútávon fenntartható legyen. Az előkészítéstechnika tudományterülete az elsődleges (a természetben található) és a másodlagos (ipari és lakossági eredetű maradvány anyagok – hulladékok) nyersanyagok feldolgozási technológiáival foglalkozik. Ebben a szemléletben a hulladékok fontos másodnyersanyagok, amelyeket alapjában hasonló módszerekkel lehet feldolgozni és hasznosítani, mint az elsődleges – azaz a kibányászott – nyersanyagokat. A feldolgozást szükség szerint kiegészíti a környezeti eljárástechnika, mely a levegő, a talaj és a víz tisztításával foglalkozik. Mindez a tudásanyag a környezettel való együttélés során a „Hogyan?” kérdésre ad választ, szemben a kategorikus tiltó környezetvédő állásponttal.

    A tudományterület egyetlen oktatási és kutatási műhelye Magyarországon a Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézete. Az intézet jogelődjét 1923-ban Sopronban alapították Érc- és Szénelőkészítéstani Tanszék néven, amelynek vezetője Finkey József professzor lett. Finkey a tanszéken korának legkorszerűbb laboratóriumát alakította ki. 1924-ben jelent meg a Springer Kiadónál „A nedves úton való ércelőkészítés elméleti alapjai” című német nyelvű könyve, mellyel nemzetközi szaktekintéllyé vált. A Finkeyt követő Tarján Gusztáv professzor 1941-től 31 éven át vezette a tanszéket. A tollából megjelent „Ásványelőkészítés I-II.” c. jegyzet, ill. az angol nyelven az Akadémiai Kiadónál megjelent kétkötetes világhírűvé vált szakkönyve, a „Mineral Processing” ma is az oktatás részét képezik. 1960-ban a Tanszék neve Ásványelőkészítési Tanszék lett, ami jelzi azt, hogy más ásványi eredetű természeti erőforrások (pl. az ipari ásványok, a perlit, a homok, a kavics, stb.) feldolgozása irányában bővült a Tanszék tevékenysége. Pethő Szilveszter professzor egységes matematikai eljárást dolgozott ki a szétválasztás és homogenizálás leírására, amivel nemzetközi elismerést vívott ki. Az általa bevezetett függvényeket és mérőszámokat a DIN-szabvány szétválasztási műveletek értékeléséről szóló részébe beépítették. Tarján Iván professzor 1972-től 1995-ig volt a tanszék vezetője. Tanszékvezetőként nagy figyelmet fordított az oktató és kutatómunka nemzetközi tapasztalatok alapján való átstrukturálására, aminek célja a fejlett európai országok egyetemein folyó kutatáshoz és képzéshez való jobb illeszkedés volt. Kezdeményezésére és a vezetésével kidolgozott tantervek alapján 1992-ben új előkészítéstechnika-mérnöki szak indult a Miskolci Egyetemen, ezzel megalapozta a korábbi ásványelőkészítésre épített technológiai jellegű oktatási tevékenységről a tudományos szemléletet és kiindulást (az anyag helyett a jelenséget, a 
folyamatot) elsődlegesnek tekintő eljárástechnikai szemléletű oktatásra való teljes áttérést, valamint a képzés és a kutatás mind szélesebb nemzetközi együttműködéssel való megvalósítását. A tanszék neve 1993-ban Eljárástechnikai Tanszék elnevezésre változott. Tarján „Mechanikai eljárástechnika alapjai” és „Keverés” c. tankönyveiben e tématerületek legkorszerűbb ismereteit összegezte. Az 1995-2010 közötti időszakban Csőke Barnabás egyetemi tanár vezetésével – a finomszemcsés ásványi nyersanyagok előkészítésének továbbfejlesztése mellett – a Tanszék oktató és kutató munkájában kitüntetett szerepet kapott a hulladékok feldolgozása mechanikai, kémiai és biológiai eljárásokkal, valamint a környezeti eljárástechnika. A kutatómunka széles körű együttműködésben, főként hazai és nemzetközi projektek keretében valósult meg, amelyek a laboratóriumok infrastruktúrájának intenzív fejlesztését tették lehetővé. Irányítása mellett készültek el a szakterületnek megfelelő BSc- és MSc-tananyagok ill. akkreditációs pályázati anyagok, és indult meg az új bolognai rendszerű képzés. A kiszélesedett kutatási területek és a jelentősen kibővült oktatási-kutatási feladatok megalapozták és 2008-tól lehetővé tették a Tanszék önálló, Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézetté történő fejlődését. 2010-2012 között az Intézet vezetője Bőhm József professzor volt. A kezdeményezésére jött létre a Fenntartható Természeti Erőforrás Gazdálkodási Oktató-Kutató és Fejlesztő Központ, amely számos hazai és nemzetközi kutatási projekt sikeres megvalósításának volt a helyszíne. 2012-től az Intézet igazgatója Dr. Faitli József. Ma a Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet szervezeti egység két intézeti tanszékből álló, jól felszerelt laboratóriumokkal, széleskörű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező oktatási és kutatási műhely, ahol a képzés és kutatás színvonala megfelel a XXI. század elvárásainak. Az új tanszékek: Mechanikai Eljárástechnikai Intézeti Tanszék és Bioeljárástechnikai és Reakciótechnikai Intézeti Tanszék, amelyek vezetői Dr. Gombkötő Imre és Dr. Bokányi Ljudmilla.

    Az Intézet irányításával mindkét szakmai tématerületen (nyersanyagelőkészítés- hulladékgazdálkodás ill. bio- és kémiai eljárástechnika, környezettechnika) alap, mester és PhD-doktori szinten folyik az oktatás. A hazai igényeket kielégítő magyar nyelvű képzés mellett – angol nyelven – az EU által támogatott nemzetközi képzés is folyik az intézetben, amelyen hazai és külföldi diákok szereznek előkészítéstechnika-mérnöki oklevelet. A nemzetközi képzésben finn, lengyel és magyar egyetemek működnek együtt. Előkészítés alatt van három egyetem (a Miskolci Egyetem, a Debreceni Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem) közös hulladékgazdálkodási mérnök szakos magyar és angol nyelvű képzése is.


Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek