2024. 04. 20. szombat

Tivadar
1 EUR 395 HUF
1 GBP 462 HUF

Pálcát törtek Orbán Viktor hatalmi rendszere fölött

Az Európai Parlament nagy többsége szerdán elutasította Orbán Viktor tekintélyuralmi törekvéseit, és megszavazta, hogy az Orbán képviselte Magyarország EU-tagságát korlátozó döntés szülessen az EU legfelső politikai testületében, az Európai Tanácsban. Magyarországnak viselnie kell a szankciók következményeit Orbán Viktor és kormányának politikája miatt. A lehetséges szankciók közül a két legfontosabb a szavazati jog felfüggesztése, és az anyagi források elzárása vagy korlátozása – jelentette a Magyar Békekör szerdán.

A bevándorlással kapcsolatos magyar politika csak egyike volt az Európai Parlament által elítélt normasértéseknek. Ennél nagyobb súllyal esett latba az alkotmányos jogrend hiánya, mert hazánk ezzel szembekerült az európai normákkal a demokratikus szabadságjogok és az emberi jogok tekintetében. Nem mintha az Európai Unió más országaiban, köztük a centrumbéliekben minden rendben volna e téren. De olyan kirívó eset, mint amilyen Magyarországon tapasztalható a jogok kisajátítása terén, másutt még nem fordult elő.

A legsúlyosabb vád magát az Alaptörvényt érte, melyet az EP képviselőinek többsége nem tekint alkotmánynak, még kevésbé összeegyeztethetőnek Európa demokratikus vívmányaival. Kiemelték ebből a „keresztény Magyarországra” vonatkozó alapvetést, melyet összeegyeztethetetlennek ítéltek az emberi jogok tiszteletben tartásával, tekintettel arra, hogy Európában már régen befejeződött állam és egyház szétválasztása, így hát az emberi jogok keresztényekre történő korlátozása megengedhetetlen. Megemlítették, hogy magában az Alaptörvényben lefektetett jogok sem teljesülnek. Súlyos bírálatok érték a sajtószabadság és a bírói függetlenség hiányát, a manipulált választási rendszert, a felsőoktatás állapotát, a civil szervezetekkel szembeni orbáni magatartást is.

Az Európai Parlament úgy ítélte meg, hogy a kormány menekültekkel szembeni magatartása az embertelenség és az idegengyűlölet jeleit mutatja, a nem magyarokkal és nem katolikusokkal szembeni viselkedése rasszizmust és vallási türelmetlenséget tükröz. „Nem hagyhatjuk, hogy ez a politika és erkölcs váljon európai normává” – mondta egy néppárti képviselő a Magyar Békekörnek. Sokat mondó, hogy az Európai Néppárt képviselőinek többsége is Judith Sargentini jelentésére szavazott Orbán Viktor ellen.

Kérdés, vajon a magyar miniszterelnök enged-e az EU-val szembeni dacból, és rendelkezik-e annyi jó érzéssel, hogy ne hárítsa népére a politikája miatt várható szankciókat.

Az Európai Parlament állásfoglalása arra kötelezi az Európai Tanácsot, hogy tűzze napirendre a „magyar kérdést”, és döntsön a lehetséges büntetésről. Az Orbán-kormány csak lengyel részről számíthat megértőbb magatartásra, esetleg mentőövre is, hogy elkerülje a szavazati jogfosztást, de az anyagi jellegű szankciók tekintetében a lengyel ellenszavazat sem volna mérvadó. A Békekör úgy tudja, hogy a Tanács még az idén napirendjére tűzi a 7. cikk esetleges alkalmazásának ügyét.

Az EU szeretné elkerülni tekintélyuralmi rendszerek hatalomra jutását, köztük a magyarországi neohorthysta törekvés sikerét. Úgy véli, engedékenységgel elősegítené ilyen irányba mutató rendszerek erősödését, megállj jelzés felmutatásával azonban védelmezheti a polgári szabadságjogokat, még ha maga sem tartja őket tiszteletben maradéktalanul.+++

Kiadta: Magyar Békekör

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek