2024. 09. 14. szombat

Szeréna, Roxána
1 EUR 395 HUF
1 GBP 468 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Köztünk szólva
  • »
  • Befagyott szélvédőmosó, alacsony keréknyomás: a téli átállás leggyakoribb buktatói

Befagyott szélvédőmosó, alacsony keréknyomás: a téli átállás leggyakoribb buktatói

5 tipp az autók hatékony téliesítése érdekében
A szélvédőmosó fagyállóra cserélésének elmulasztása és a hideg miatt csökkenő keréknyomás okoz leggyakrabban problémát az autósok számára a tél beköszöntével az egyik hazánkban működő benzinkút hálózat kútvezetőinek tapasztalatai szerint. Ilyenkor a többi évszakhoz képest is jobban oda kell figyelni a gépjárművek karbantartására, mert sokkal nagyobb a meghibásodás esélye – ez pedig a zord időjárás mellett veszélyes is lehet.

 

Télen a hideg időjárás és a havazás miatt az autók sokkal nagyobb terhelésnek vannak kitéve, ezért a nem megfelelően felkészített, illetve karbantartott járművek könnyebben meghibásodnak. A cégkútvezetőinek tapasztalata, hogy az autósok egyre tudatosabban foglalkoznak a téli felkészüléssel, de még mindig van néhány rendszeresen előforduló típushiba.

 

„Néhány autósnak csak az az első hó leesése után jut eszébe, hogy átvizsgáltassák az autójukat, és ellenőrizzék a különböző folyadékok szintjét. Gyakori, hogy nem tudják, milyen típusú szélvédőmosójuk van, illetve nem cserélték le időben, így az elfogy, vagy még rosszabb esetben befagy. Az is sokszor előfordul, hogy a kerekekben a hideg miatt csökkenő légnyomást nem kompenzálják, illetve a gumiabroncsok illeszkedése a kerekekhez nem tökéletes.” – foglalta össze ezzel kapcsolatos tapasztalatait Kis Gergely, a cég Gyömrői és Pesti úti kútjainak vezetője.

A megfelelő téli felkészülés érdekében a kútvezető szerint az alábbi öt teendőt nem szabad elmulasztani:

 

1.      Elengedhetetlen a téligumik használata, illetve a megfelelő keréknyomás biztosítása. Nem szabad megfeledkezni a pótkerék téliesítéséről sem.

2.      Ha valaki ritkábban használt, hóval vagy jéggel borított utakon közlekedik, érdemes beszereznie hóláncot is.

3.      Nagyon fontos a különböző folyadékok ellenőrzése: a motorolajból ilyenkor jobb minőségűt javasolt vásárolni. Érdemes mindig észben tartani, hogy éppen milyen van a tartályban. Ha ugyanis szintetikus motorolajat töltenek rá a félszintetikusra vagy ásványi alapúra, akkor az javítja a minőséget, fordítva viszont lerontja. A fékfolyadékok mennyisége is lényeges, és le kell ellenőrizni a szélvédőmosó, illetve a hűtőfolyadék fagyállóságát is.

4.      Még a tél előtt le kell cserélni a kevésbé jól működő alkatrészeket, így a régebbi akkumulátort, vagy az erősen oxidálódott akkusarut, a fényszórókat és izzókat, valamint az ablaktörlőt is. „Ez utóbbit akár évente is érdemes cserélni, az első berepedések megjelenésekor” – emelte ki Kis Gergely. „Javasolt egy pótablaktörlő beszerzése is a biztonság kedvéért. Izzókészletből is jó, ha kettő van, mert nagy gondokat okozhat, ha elromlik.”

5.      Mindemellett az olyan kiegészítő termékek beszerzése is fontos, mint a zárjégoldó, a jégoldó, a jégkaparó, valamint a kefék és seprűk. Ezeket az autótól külön, egy táskában javasolt tárolni annak érdekében, hogy mindig biztosan ki tudjuk szabadítani a járművet a hó és a jég fogságából.

Az általános óvintézkedések mellett a kútvezető tapasztalata szerint még a következők beszerzése jelenthet hasznos segítséget: extra autós- vagy hordozható mobiltöltő a telefonok lemerülésének megelőzésére, indítókábel, víz, élelmiszer és néhány meleg ruhanemű. Ezenkívül a teli tank is lényeges, főként hosszabb utak megtétele esetén. „Bár a nagyobb hóeséseket, hóviharokat időben jelzi a meteorológiai szolgálat, mégis előfordulhat, hogy váratlan helyzetbe kerülünk, ezért télen fel kell készülni minden eshetőségre.” – mondta a cég munkatársa.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

A Rotary Ifjú Zseni idei nyertesei
Augusztusban fölszállt a fehér füst…, a sok-sok pályázó közül megtaláltuk azt a három tehetséges fiatalt, akik ebben az évben megnyerték pályázatunkat…

További cikkek