Szakértők szerint akár ilyesmi is kerülhet a Digitális Miskolc program laptopjaira. Hogyan akarják ezt megakadályozni?
Mi szükség van arra, hogy utólag, a távfelügyeleti rendszeren keresztül telepítsenek programokat a Digitális Miskolc program során kiosztott laptopokra? Mi a garancia arra, hogy nem kerül például kémprogram ezekre a gépekre? Egyebek mellett ezeket kérdezte Bartha György szocialista önkormányzati képviselő a fideszes városvezetéstől annak kapcsán, hogy egy szakmai blogon a napokban megjelent: a pályázati kiírás tájékoztatója szerint legalábbis megvan az esélye annak, hogy visszaéljenek a pályázaton számítógépeket nyert, s így a programban részt vevő miskolciak adataival, – írja az eszakonline.hu
Mint arról korábban az ÉszakOnline is beszámolt, a paszternak.me blog szerzője szerint olyan távmenedzsment programmal látják el a most pályáztatott miskolci laptopokat, amely – mint az a pályázati kiírás 29. oldalán, a 2. számú mellékletben olvasható – „lehetőséget ad a rendszergazdáknak szoftverek telepítésére a gép előtt ülő felhasználó beavatkozása nélkül”. Mindez a szerző szerint azt jelenti, hogy a felügyeleti szerv (jelen esetben közvetlenül a Miskolc Holding, közvetve tehát annak tulajdonosa, Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata) olyan szoftvert is telepíttethet a gépre, amely alkalmas akár kémkedésre is.
A szerző rámutat: noha a felügyeleti szerveknek deklaráltan nincsenek olyan céljaik, hogy a felhasználók magánéletében, levelezésében vájkáljanak, nem jelenti azt, hogy ilyen akció nem is jut eszébe valamelyik rendszergazda jogokkal felruházott munkatársnak. Ha pedig eszébe jut, a távfelügyelet segítségével gond nélkül elintézheti, hogy webkamerát, mikrofont működtetni képes programot, esetleg keyloggert (billentyűleütéseket figyelő és rögzítő programot, amely képes arra, hogy akár még bankszámlaadatokhoz is hozzájuttassa a rendszergazdát) telepíthessen vagy futtathasson az úgynevezett kliensgépeken, azaz azokon a gépeken, amelyek a Digitális Miskolc pályázat útján kerülnek a felhasználókhoz.
Ezzel kapcsolatban Bartha György pénteken elmondta: az MSZP szakértői is úgy látják, a blog szerzőjének megállapításai – legalábbis a rendelkezésükre álló adatok alapján – akár valósak is lehetnek. Éppen ezért az MSZP hat kérdést tesz fel a fideszes városvezetésnek. Ezek a következők:
1. Mi szükség van arra, hogy utólag, a távfelügyeleti rendszeren keresztül telepítsenek programokat a gépekre?
2. A telepítést miért nem lehet a felhasználó engedélyéhez kötni?
3. Mi a garancia arra, hogy a szakértők által megfogalmazott visszaélések, jogtalan információszerzés nem következik be?
4. Átadhatók-e harmadik személynek (cégeknek, társadalmi szervezeteknek, pártoknak) a távfelügyelet során megszerzett információk?
5. Milyen szűrők, szempontok alapján választják ki azokat a munkatársakat, akik a felhasználók gépeibe közvetlenül beléphetnek, s ott szinte korlátlanul hozzáférhetnek a személyes adatokhoz?
6. Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló, 2011. évi CXII. törvény alapján megtörténtek-e a szükséges bejelentések az adatkezelésről?