2024. 03. 28. csütörtök

Gedeon, Johanna
1 EUR 395 HUF
1 GBP 461 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Interjú
  • »
  • Új női társelnöke lehet az LMP-nek Fábián Krisztina személyében

Új női társelnöke lehet az LMP-nek Fábián Krisztina személyében

A Lehet Más a Politika (LMP) vasárnap tisztújító kongresszust tart Budapesten, amelyen társelnököket is választanak. A női társelnökségre a jelenlegi mellett Fábián Krisztina is pályázik – őt kérdezzük.

Mi motivál egy politikai párt társelnöki posztjáért folyó versenyben?

Ahhoz, hogy erre a kérdésre a legpontosabb választ adjam, kell néhány háttérinformáció rólam: a negyvenes éveimnek az elején járok, közel húsz éve, fiatal felnőtt korom óta foglalkozom a földi életet veszélyeztető problémákkal. Tudom, hogy ezek egy része megoldható lenne a személyes cselekedetek, a támogató közösségek és a jogszabályi háttér összehangolásával. A személyes „zöld” tettek és a közösségi cselekedetek régóta az életem részei. Az utóbbi években azt gondolom, hogy sokkal nagyobb jelentősége van a megfelelő jogszabályi háttér megteremtésének. Ehhez viszont politizálni kell. Az LMP alapító okiratában deklarálta, hogy a természetes környezet és az emberi élet drasztikus rombolásával szemben kíván fellépni, a közösségek védelméért, a tőke és a fogyasztói társadalmi minták hatalmának elutasításával.

Ezek szép elvek és tettek, de a politizáláshoz talán erősebb érvek is kellenek.

Valóban a politikai élet résztvevői, az LMP jelenlegi ismert képviselői is ebbe a körbe tartoznak, és az átlagpolgár között szakadék van, és a választásra jogosultak egy jelentős csoportja emiatt elutasító a politikusokkal valamint a politikával szemben. Ez a szakadék akkor hidalható át, legalább részben, ha olyan személyek jelennek meg, akik a civil életükben képviselik azokat az ügyeket vagy azoknak egy részét, amiért az adott párt is létrejött. A személyes példám jó példa lehetne arra, hogy az LMP a társelnökén keresztül is megmutassa, hogy azok az értékek, ami mellett kiáll, hogyan jelenhet meg a mindennapokban.

Azonban az LMP belső szabályzata szerint a két társelnöknek, amelyik közül az egyik mindig nő a másik meg férfi, nincs akkora felhatalmazása, hogy meghatározója lehessen a párt működésnek, politikájának az alakítására. Így viszont korlátozottak a lehetőségei.

Júliusban volt egy kongresszusunk, amelyen komolyan felvetődött és nem először a társelnökök párton belüli jogköreinek kibővítése, de sajnos ezt a régóta támogatott elképzelést a többség mégis leszavazta. Azonban a társelnököknek így is van annyi lehetőségük, hogy megmutassák a közvéleménynek azt a politikai irányvonalat, amelyet remélhetően a párt egységesen fog képviselni.

Miért nincs akkora támogatottsága a zöld politikának hazánkban, mint Nyugat-Európában?

Valójában a kutatások azt mutatják, hogy van igény a zöld ügyek képviseletére, de ez nem csapódik le egyetlen politikai pártnál. Míg például Németországban a nem zöld pártok zöldülése is a zöldek malmára hajtotta a vizet, és ott realizálódott ez támogatottságukban, Magyarországon ilyen tendencia nem figyelhető meg. Ennek az egyik oka a hitelesség kérdése lehet. Míg Németországban a zöld párt politikusai hitelesen tudják képviselni ezeket a témákat, addig ez Magyarországon nem így van. Ezen nem is kell csodálkozni, mert az LMP vezető politikusai nem a zöld értékek szerint élnek, bár a párt tagságában nagy arányban vannak azok, akik tudatosan tesznek az LMP-s alapértékekért. Problémának látom, hogy szavak szintjén megjelenik célként a mobilizáció csökkentése, ugyanakkor a választó azt látja, hogy az ezt hangoztató politikus saját élete, és munkája során nem tesz a mobilizáció csökkentéséért, de sorolhatnám hosszabban is.

Beszéltünk a politika és a „hétköznapi” ember közti meglehetősen nagy távolságról. Ha Te leszel az LMP női társelnöke, mi lenne az első dolgod, vagy mondjuk az első három?

A télen elindított és a COVID19 járvány miatt félbeszakított zöld népszavazási kezdeményezések újraindítása, a régebben felmerült témák mellett az idei tavasz és nyár hozott olyan eseményeket, melyek még indokoltabbá teszik ezeket, ilyen például a vizes élőhelyeink védelme (balatoni építkezések, tatai Öreg-tó mellé tervezett szálloda), az ivóvízbázis állami tulajdonban maradásának kérdése. A másik a 2022-es országgyűlési választásra készülő pártokkal elfogadtatni a zöld minimum programunkat, mely alapja lehet a későbbi kormányzati intézkedéseknek. A harmadik pedig a pártunk belső életére vonatkozik: a párt belső életének, szervezetének elveinkhez való igazodása.

A politikai hitelesség nagy szó, de a mindennapi kenyér ára meg egyre csak emelkedik és az emberek többségét, az ilyesmi meg az ehhez hasonló gondok foglalkoztatják. Ehhez képest nem tűnik kicsit elvontnak, másodlagosnak a zöldpolitika?

Dehogynem, évekig dolgoztam, tanítottam hátrányos helyzetű gyermekeket, láttam és most is látom a mindennapok szűkös lehetőségeit. Mint már említettem a közösségek védelme, a tőke és a fogyasztói társadalmi gyakorlat fokozatos lebontása személyemnek és a pártomnak is elsőrendű célkitűzése. Azért fokozatosan, mert a jelen realitásában ez tényleg nem menne az egyik napról a másikra.

De az emberek türelmetlenek és arra a politikai erőre szavaznak, ha egyáltalán van kedvük választani, amelyik gyors, belátható időn belüli változást ígér. A Fidesznek például elég volt a „folytatjuk” és kapott kétharmadot. Mintha itthon nem is lenne igény semmiféle változásra.

Valóban van egy ilyen oldala is a mai magyar politikai életnek, de ha hitelesen és tömören be lehet mutatni a jelenleginél a társadalom döntő többségének jobb életet biztosító alternatívát, akkor nem lesz elég a jelenlegi kormánypártoknak az egy szavas „folytatjuk” szlogen a győzelemhez.

Mindenesetre most az ellenzéknek akkor van esélye jobb választási eredményeket elérni, ha együttműködnek a pártok, viszont az LMP-nek nagyon kicsi a támogatottsága – szintén létérdeke, hogy részese legyen ennek az összefogásnak, hogyan Látod?

Az LMP továbbra is részese kíván lenni az ellenzéki összefogásnak amellett, hogy zöldpolitikai arculatának megőrzése is elsőrendű célkitűzése.

Az összefogással kapcsolatban viszont van egy kis probléma, mert a párt gödi önkormányzati képviselője, a Fidesszel együtt szavazott a Momentumos polgármesterrel szemben.

Az önkormányzati választás során létrejött összefogást gyakran feleltetik meg az országgyűlési választás során feltehetően kialakuló összefogással, ami így nem állja meg a helyét. A helyben kialakult problémákat helyben is kell megoldani, és egy valódi demokráciában a konfliktusok keletkezése normális folyamat. Az elmúlt években kialakult gyakorlat miatt a helyi ügyek is országos szinten dőltek el, de az LMP nem támogatja, hogy egy központi akarat döntsön a helyi ügyekben.

Fábián Krisztina Egerben él a családjával. Mindennapjaik környezettudatosan telnek: nem használnak gépjárművet, csak közösségi közlekedéssel vagy kerékpárral és gyalog közlekednek, újrahasznosítják a szürke vizet, törekednek a szezonális élelmiszerek vásárlására, ugyanakkor mellőzik a pálmaolaj tartalmú termékek beszerzését. Az egész család életében fontos az önkéntesség ami sokrétű: a véradástól kezdve a társadalom peremén élő gyermekekkel való foglalkozásig széles skálát fed le.

Kertész Z István/kép: ifj. Mizsei László

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek