2024. 09. 12. csütörtök

Mária
1 EUR 396 HUF
1 GBP 470 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Sport
  • »
  • 10 érdekesség a paralimpiai játékok kapcsán

10 érdekesség a paralimpiai játékok kapcsán

Kereken 5 hónap van hátra a szeptember 7-én kezdődő riói paralimpiai játékokig. Ez alkalomból a K&H, a Magyar Paralimpiai Bizottság ezüst fokozatú támogatója és a Magyar Paralimpiai Csapat Pénzintézete összegyűjtött 10 érdekes tényt a világ második legnagyobb sporteseményéről.

1.    Az első „paralimpiát” 1948-ban Londonban szervezte meg Sir Ludwig Guttmann, német származású neurológus, aki az olimpiai játékok nyitó napjára sportversenyt hirdetett a háborús sérült katonák számára. Így történt, hogy az első paralimpián egy csapat brit világháborús veterán vett részt. Ehhez csatlakozott 1952-ben néhány dán versenyző is, így lett a megmérettetést nemzetközivé.
2.    Az első igazi paralimpiát 1960-ban Rómában tartották, ekkor még „Mozgássérültek Olimpiája” néven. Ezen a tornán már 23 ország 400 kerekesszékes sportolója vett részt.
3.    A versenyeken kezdetben mindössze kerekesszékes atléták vehettek részt egészen 1976-ig, az első téli paralimpián, amikor is először csatlakozhattak a megmérettetéshez különböző fogyatékossággal élő sportolók.
4.    A paralimpiai elnevezést 1988-ban, Koreában használták először. A paralimpia szót eredetileg az angol paraplegic (bénult) és az olimpia szavak összetételével alkották meg. Később ezt átdefiniálták, és az előtagot a görög para (mellett) szóval helyettesítették, ezzel kifejezve az olimpiához való kapcsolódást, a játékok egymás mellettiségét, valamint az ép és fogyatékos sportolók összetartozását.
5.    A paralimpiai játékok televíziós közvetítése 1976-ban kezdődött, ekkor azonban még csak felvételről lehetett az egyes nemzetek eredményeit nyomon követni. Az 1992-es paralimpiáról már 45 órányi élő közvetítést adtak Európában.
6.    Először 1988-ban, Szöulban tartották a paralimpiai játékokat az olimpiai játékokkal azonos városban és helyszíneken. Azóta mindig az olimpiai játékoknak helyet adó városban, 3 héttel az olimpiát követően tartják a paralimpiai játékokat.
7.    A paralimpiai játékokon négy fő kategóriába sorolják a versenyzőket a fogyatékosságuk típusától függően: mozgássérültek, központi idegrendszeri mozgászavarban szenvedők, enyhe értelmi sérültek és látássérültek. Ezeken a fő kategóriákon belül – sportáganként eltérő számú osztály létezik, a fogyatékosság súlyától függően. Ezeknek a kategóriáknak és osztályoknak köszönhető, hogy a riói paralimpián 528 alkalommal osztanak majd ki érmeket, szemben az olimpia 306 versenyszámával.
8.    A paralimpiai játékokon összesen 23 sportágban mérik össze tudásukat a versenyzők. Ezek között 3 olyan van, amelyik nem olimpiai sportág: a boccia, a csörgőlabda és az erőemelés – más nevén fekve nyomás.
9.    A paralimpiai játékok történetének legeredményesebb sportolója az egyesült államokbeli Trischa Zorn, aki 24 éven keresztül, 1980 és 2004 között 7 paralimpiai eseményen vett részt, látássérült úszóként és összesen 55 érmet nyert, köztük 41 aranyat.
10.    Hazánk először az 1972-es heidelbergi játékokon vett részt. A paralimpiai játékok történetében eddig összesen 30 arany-, 41 ezüst- és 55 bronzéremmel büszkélkedhetünk.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek